Archiv,  Novinky,  Sezóna 2024,  Zápasy

12 FOR 12s (s02e06)

1. Geno Smith (na fotce) bude mít v den Thursday Night Football 34. narozeniny. Všechno nejlepší!

2. Geno v zápase s New Yorkem Giants přerušil svou sérii výher nad týmy, kde dříve vysedával na lavičce. Po dvou porážkách Giants a po jedné v případě Chargers a Jets nyní přišla jeho první taková prohra. Geno je tedy v oněch zápasech 4-1 a na začátku prosince bude mít možnost statistiku znovu vylepšit v New Yorku, kde budeme hrát proti Jets, kam byl Smith v roce 2014 jako 2nd-rounder draftován.

3. Seahawks stále vedou NFC West. Ano, i s bilancí 3-2 jsou Seahawks po pěti týdnech ve vedení celé divize. Přiznejme si, že NFC West je tak trošku „trash“ ve své konferenci. Čtvrteční soupeři, jmenovitě Seahawks a 49ers, společně zvítězili v pěti zápasech nad týmy z AFC, z toho čtyři doma. Cardinals a Rams pak mají výhry pouze nad týmy z vlastní divize. Proti zbytku NFC má tedy naše divize bilanci 0-8! Především s NFC North je to už hrozivých 0-6. Zápasů s týmy ze severní divize NFC přitom bude ještě celá desítka.

4. 49ers vyhráli v sezoně pouze dvakrát. V kickoff týdnu měli proti Jets ve třetí čtvrtině náskok až 19 bodů. Ve čtvrtém týdnu vedli s Patriots v poločase o 17 bodů a tohle vedení udržovali do konce zápasu. Proti Rams i Cardinals jim však na začátku čtvrté čtvrtiny vedení o 7, respektive o 11 bodů, nestačilo.

5. DeKaylin Metcalf přerušil sérii tří zápasu, v nichž nachytal 100+ yardů. Přesto je zajímavé se podívat hlouběji do nedávné minulosti. V této sezoně měli Seahawks v utkání už 4× hráče se 100+ yardy. Třikrát to byl DK Metcalf, jednou pak Jaxon Smith-Njigba. Prohledal jsem zpětně roky až do příchodu Russella Wilsona a maximálně čtyřikrát se tak stalo v ročnících 2012 (jen 2×), 2013 (2×), 2014 (3×), 2017 (4×), 2018 (4×) a 2023 (3×). Zajímavé ale je, že v sezoně 2014 najdeme takového hráče, a pokaždé jím je někdo jiný, v každém zápase play-off, tedy v divizním finále, konferenčním finále a Super Bowlu. V letech 2015-2016 a 2019-2022 je takových případů vždy mezi pěti a sedmi. Nejvícekrát se to stalo v sezonách 2016 a 2020. Další zajímavosti:

• DK Metcalf má v kariéře 15 zápasů se 100+ receiving yards. Tyler Lockett má ještě o dva více, ale naposledy se mu to povedlo již v roce 2022.
  • V sezoně 2018 měli Seahawks jen 4× recevera se 100+ receiving yards, ale pokaždé jím byl jiný hráč (mj. Will Dissly a Doug Baldwin).
  • Zápasů, kdy 100+ yardů měli hned dva hráči v jednom zápase, jako se to povedlo DK a JSN ve Foxborough, bylo za sledované období šest, avšak nikdy více než jeden v celé sezoně.

6. Mike Macdonald a Ryan Grubb přijali kulturu organizace Seahawks. Na tiskových konferencích a v rozhovorech zdůrazňují, jak je třeba „běhat“! Realitu můžete vidět na obrázku níže, který popisuje fakt, že Seahawks volí passing play při neuvěřitelných 71 % svých prvních a druhých downů…

7. Giants v neděli dosáhli v Seattlu na 7 sacků a s celkově 22 vyprodukovanými sacky nyní vedou celou ligu. S šesti sacky je aktuálně na děleném prvním místě také jejich Dexter Lawrence. Minimálně jeden sack má dalších deset hráčů. Seahawks mají sacků 17 a mezi sebe si je zatím rozdělilo osm obránců.

8. Je načase Mika Macdonalda vyhodit. Tak se všichni uklidníme a pojďme se podívat na některé naše předchozí hlavní kouče.

• Mike Holmgren převzal tým po Dennisi Ericksonovi, který v letech 1995-1998 držel tým kontinuálně na bilanci 8-8 s jedinou výjimkou 7-9. Ročník 1999 začal s bilancí 8-2, ale do konce sezony vyhráli Seahawks už pouze jednou. S devíti výhrami a sedmi porážkami skončili v divizi první, ale následně ve Wild Card vypadli s Dolphins. Další tři sezony (2000-2002) se jeho Seahawks do play-off nepodívali. Pak přišla úspěšná éra v letech 2003-2007.
  • Jim Mora (2009, 5-11) byl nakonec jen dočasný záskok. V sezoně 2010 tým převzal Pete Carroll. Seahawks skončili 7-9, ale sedmá výhra v posledním kole nad Rams, kteří nakonec taky skončili 7-9, je poslala do play-off k již legendárnímu zápasu proti obhájcům vítězství z New Orleans. Také v následující sezoně 2011 byli Seahawks 7-9. V první polovině roku skončili dokonce s recordem pouze 2-6, než zvítězili v pěti ze šesti dalších utkání, aby to celé zakončili dvěma prohrami.
  • Nejúspěšnějším head coachem byl ve své první sezoně Chuck Knox, který to sice v ročníku 1983 dotáhl “jen“ na 9-7, ale následně tým dovedl až do konferenčního finále. Původně přitom takovému úspěchu v play-off nic nenaznačovalo. Po úvodní prohře v Kansasu se Seahawks drželi maximálně na rozdílu dvou výher nad počtem svých proher.

9. Vezmeme-li v úvahu, že srovnávat Mika Macdonalda má smysl s Chuckem Knoxem (1983-1991), Mikem Holmgrenem (1999-2008) a Petem Carrolem (2010-2023), tak je pravda, že každý z nich se do play-off probojoval hned ve své úvodní sezoně. Prvním dvěma k tomu stačila bilance 9-7 a nejslavnější Pete Carroll to dokázal navzdory losing season 7-9. Mimojiné, pomineme-li zkrácený ročník 1982, dalším koučem, kterému se podařilo s týmem postoupit do play-off navzdory záporné bilanci, byl Ron Rivera, jenž to dokázal hned se dvěma týmy. V roce 2014 to byla 7-8-1 Carolina Panthers a následně ještě Washington. Jakože ten Football Team v roce 2020 s bilancí 7-9. Tam Rivera dokonce vyhrál NFC East a šlo o jeho první rok u týmu.

10. Po odchodu od Seahawks začal Dan Quinn na pozici HC Atlanty Falcons sezonu 5-0. Pak přidal ještě výhru v sedmém zápase na record 6-1, ale následovala série šesti porážek a první rok u týmu skončil 8-8. V úvodních šesti zápasech měli Falcons 183 skórovaných ku 143 inkasovaným bodům a průměrné skóre zápasů vycházelo na 30-24. Ve zbývajících deseti zápasech skórovala Atlanta už jen 156 bodů. Jen si to sem odkládám. Bude zajímavé sledovat vývoj sezony ve Washingtonu.

11. Svou první sezonu ve Fantasy jsem dosáhl na dvě výhry. A letos mám po pěti týdnech už 3 W. To zní optimisticky, ne?

12. Na obranu se po výkonu v zápase s Giants snáší velká kritika. Přesto je ale potřeba připomenout, že existuje i druhá strana míče, která má za úkol držet se na hřišti a nechat tu obranu čas od času oddechnout. Útok byl na hřišti dvakrát na celkem 4 minuty a 11 vteřin ve chvíli, kdy obrana už za sebou měla pomyslný první poločas. Vezmeme-li v úvahu úvodních 15 minut strávených mezi end zónami, tak obrana zvládla vrátit fumble do touchdownu, poslat útok Daniela Jonese 3&out a nechala přiblížit se další útok Giants až na 40 yardů. Jakkoliv to zní teď zmatečně, tak obrana svůj první poločas vyhrála 7-0, protože trefit field goal by z takové vzdálenosti bylo prostě 50 na 50.