Archiv,  Novinky,  Postseason,  Sezóna 2019,  Zápasy

REVIEW Seattle Seahawks (#5 seed) at Green Bay Packers (#2 seed)

Pohádka o přerušení čtyřleté absence Seahawks v Super Bowlu se rozplynula dva kroky před cílem. V NFC Divisional Round jsme na promrzlém Lambeau Field nestačili na Green Bay Packers a prohráli jsme 23-28. Do NFC Championship Game tak Seahawks nepostoupili, sezóna National Football League s pořadovým číslem sto pro ně končí a naopak začíná offseason – čas odpočinku, regenerace a přípravy na další ročník.

Začátek zápasu se pro náš tým nevyvíjel dobře. Obzvlášť v první polovině zápasu nám dělalo obrovský problém proměňování třetích downů, což se nakonec ukázalo jako jeden z hlavních důvodů naší prohry. Úspěšnost proměňování 3rd downs jsme začali 0/4, což je velmi nelichotivé číslo a to nakonec vedlo k faktu, že jsme z pěti possessions v první půli dvakrát puntovali, dvakrát kopal Jason Myers field goal (1 good, 1 missed) a jednou náš drive zastavilo vypršení časomíry první půle. V poločase jsme tak na first downs prohrávali 6-15, tým z Green Bay také dominoval ve statistice total yards 135-201 a skóre bylo 3-21. Vše v náš neprospěch. Čísla to mohla být ještě daleko horší, nebýt zlepšení se v samotném závěru první půle. Po dvaceti odehraných minutách se nabízela ještě jedna statistika, která ukazovala na, do té doby, absolutní dominanci Packers. Wide receiver Packers Devante Adams měl v tu chvíli na svém kontě 76 receiving yards a 1 TD k tomu, kdežto celý náš útok dohromady do té doby nabíral pouze 52 scrimmage yards bez ataku na end zone soupeře. Letos se tak i v posledním zápase Seahawks ukázalo, že tým ze Seattlu měl po celou sezónu velmi špatné první poločasy.

Hawks ale opět a znovu ukázali i jinou věc. A to že dokud ze zápasu neuběhlo celých 60 minut, je nutné s nimi počítat. Minutu před koncem třetí čtvrtiny byl stav 10-28 pro Packers a Seahawks vykročili pod velením Russella Wilsona a Tylera Locketta k dalšímu z mnoha comebacků. Tentokrát jej však nedokázali dotáhnout do konce a zápas i sezóna pro ně skončily. I tak si ale hlavně díky poslední čtvrtině dva výše zmiňovaní hráči připsali slušná čísla. Quarterback Russell Wilson nejenže nakonec zkompletoval 21 z 31 přihrávek pro 277 yards a 1 touchdown, čímž si vysloužil passer rating 106.5, ale stal se také nejlepším rusherem na hřišti. Ano, nejen v našem dresu, ale na hřišti. Naběhal totiž nejvíce yardů od začátku listopadu 2018, konkrétně tedy na 7 carries získal pro svůj tým po zemi celkem 64 yards. Onen jeden passing touchdown, který ze své ruky Russell vyslal, letěl právě směrem na výše zmíněného Locketta. Ten ukončil zápas s devíti zachycenými přihrávkami pro 136 yards a 1 touchdown. Co se receiving yards týče, jednalo se o jeho třetí nejlepší výkon sezóny a taktéž zajímavé je, že za celý zápas nechytil pouze jediný míč letící jeho směrem. Skvělý výkon, který tak tak že nás nedovedl do NFC Championship Game.

Play selection jasně ukazovala, že Seahawks tlačí v patě trn v podobě tří chybějících running backs. Russell Wilson převážně házel a když neházel, tak často sám běhal. Hned v 38/55 (69.1 %) ze všech Seahawks offensive plays hrál RW3 hlavní roli. I tak se ale může zdát, že když Marshawn Lynch zaběhl 2 touchdowny, byl to jeho zápas. Za mě nebyl. Beast Mode totiž oba touchdowny proměnil z 1-yd line a na 12 carries si připsal pouhých 26 yards, což dělá víc než tristních 2.2 yards per carrie. Ale ano, samozřejmě měl jeho návrat do Hawks především světlé stránky. Lynchův comeback nakonec rozhodně pozvedl morálku týmu a sám se v historických ligových tabulkách posunul tak vysoko, jak on sám jistě ještě před pár týdny, když ve svém domovském Oaklandu nalíval fanouškům Raiders tequilu, ani nedoufal. Po včerejšku má totiž na svém kontě už 12 postseason rushing touchdowns a dělí se tak o čtvrté místo v historii NFL. Nutno zmínit, že jak John Riggins a Terrell Davis, s kterými se o čtvrtou příčku dělí, tak i tři hráči před ním, jimiž jsou legendy Thurman Thomas, Franco Harris a Emmitt Smith, jsou všichni členy Pro Football Hall of Fame. Podle mě je tak jen otázkou času, v kterém roce bude mezi tuto fotbalovou smetánku uveden i samotný Beast Mode.

Druhý ze zbývajících running backs na rosteru Seahawks rookie Travis Homer v zápase předvedl 3 běhy pro 13 yards, 2 catche pro 27 yards a k tomu, což jsem já osobně ocenil nejvíc, hned 5 kick returns celkem pro velmi solidních 97 yards. Těším se, že v příštím roce už na pozici returnera nebudeme vídat Tylera Locketta, který v této disciplíně nejenže nějak zvlášť nevyniká, ale navíc jsme tak několikrát za zápas zbytečně riskovali jeho zranění. A co se trojice running backs Carson, Penny, Homer týče, zní to děsivě, už jen o tom píšu. Nechci se vžívat do role soupeřů, kteří se budou muset připravit na zápas proti týmu s takto našlapaným běhovým útokem doplněným o krále scrambles Russella Wilsona.

A co naše obrana? Byla to právě ona, která nás držela ve hře až do poslední chvíle. I když, jak jsem již psal, největším problémem bylo udržet na uzdě útok Packers při třetích downech. Leading tacklery v řadách našich Seahawks byli včera se sedmi tackles hned tři hráči. Linebacker K. J. Wright a defensive end Jadeveon Clowney nikoho nepřekvapí. Jak se ale na 7 tackles dostal cornerback Tre Flowers je pro mě záhadou. Flowers totiž v mých očích vypadal po většinu zápasu tak, že se bojí kohokoli dotknout a pokud to bude zrovna on, kdo nebude součástí rosteru Seahawks v příští sezóně, zlobit se rozhodně nebudu. Richard Sherman sice na pozici cornerbacka nasadil laťku velmi vysoko, ale Flowers mu nesahá ani po kotníky a je potřeba adekvátní reakce. Zpět ke zbytku obrany. Na sacky jsme sice prohráli 2-5, ale… O jeden sack se podělili Clowney a Wright a pak pro mě jeden z nejlepších okamžiků zápasu přišel až těsně před koncem utkání, kdy si první NFL sack v kariéře připsal Shaquem Griffin (na fotce). Vykřesal tím pro Seahawks jiskričku naděje, která však nakonec v plamen proměněna nebyla. Jen připomenu, že Shaquem je prvním jednorukým profesionálním fotbalistou v historii NFL a já se vážně nemůžu dočkat, co společně se svým bratrem Shaquillem bude předvádět v roce příštím…

Jak jste si užili včerejší zápas vy? Jak jste si užili naši účast v playoff? Jak se vám líbila celá sezóna v podání našich oblíbených Seahawks? A komu ze zbývající čtveřice týmů přejete vítězství v Super Bowlu LIV nejvíce? Neváhejte se o své pocity podělit do komentářů, protože už nás čeká jen vyhlášení výsledků tipovačky a nějaký ten souhrn sezóny, než se na pár měsíců víceméně odmlčím. Ano, dělalo mi sice velkou radost věnovat stovky hodin vám všem a zásobovat vás všemi aktualitami a zajímavostmi, ale už se na svou tříměsíční dovolenou vlastně docela těším… 😀