Archiv,  Novinky,  Regular Season,  Review,  Sezóna 2024,  Zápasy

WEEK 1 REVIEW – BRONCOS (0-1) @ SEAHAWKS (1-0)

Asi to nebyl zrovna začátek, který si Mike Macdonald představoval při své premiéře v roli historicky devátého head coache naší franchise. Teda pokud se bavíme o první polovině včerejšího večera a samozřejmě když nepočítáme tu masáž jeho nabušených ramen, o níž se postaral samotný Beastmode. To bych byl taky štěstím bez sebe… Quarterback Geno Smith byl totiž včera na úvod nejprve sackován, hned poté hodil interception a Denver dostal míč na naší vlastní 20-yd line. Krušný úvod roku, neboť tohle vše se stalo během prvních dvou rozehrávek nové sezóny. Další věc, kterou si následně pamatuju, je zraněný starting right tackle George Fant (doteď není jasná závažnost zranění jeho kolene), místo něho tristně hrající Stone Forsythe, interception v podobě Genova passu přímo do kabelky osamoceného obránce Broncos, muffnutý míč při pokusu o punt return, další a další drive soupeře začínající inside Seahawks 20-yd, potažmo i 10-yd line a že se nakonec za poločasové pauzy šlo do kabin za skóre 13-9 pro Broncos. Ne však, že by to byl normální zápas, kde by jeden tým skóroval třeba TD a 2 FG, zatímco druhý tým 3 FG. Kdepak… Než jsem se však stihl vzpamatovat, začala druhá půle a mně asi až po jeho kickoffu došlo, že to všechno bylo skutečné. Byli jsme svědky jednoho z nejneuvěřitelnějších poločasů, jaký si jen lze představit. Náš útok hrál otřesně, kdežto obrana válela. Denver nevyužíval nabídnutých příležitostí naplno a jelikož offensive line Seahawks, velmi kulantně řečeno, působila hodně “ementál stylem”, Broncos se stali prvním týmem NFL za téměř 13 let, který si připsal hned dvě safety během jediného poločasu. (Tajný tip: Tehdejší zápas mezi Rams a Cardinals byla celkově šílenost). Fotbal se však naštěstí hraje celých 60 minut, takže žádný první poločas sám o sobě utkání nerozhoduje a nejmladší head coach současné NFL se hned ve svém prvním zápase v této roli dostal ke svému prvnímu vítězství. To vše bylo, stejně jako u nás v srdci Evropy, za posledního nádherného letního dne roku doplněno o téměř sedmdesát tisíc 12s, jejichž burácení po značnou část večera vysoce převyšovalo 100 dB.

Jak již bylo řečeno, útok stál v první půli za starou belu. Momentum zápasu bylo ale nakonec postupně překlápěno na stranu domácích a i když tam kolem two-minute warning bylo určité zdramatizování a znejistění všech Seahawks fans v tom, že tohle ještě může vést k velmi záludnému rozuzlení a dramatu, na které jsme v poslední minutě zápasu zvyklí snad jen my, fanoušci Seahawks, naši borci si nakonec výhru 26-20 pohlídali a první W roku je jejich. Největší měrou se na vítězství, troufám si tvrdit, zasloužily dvě konkrétní části našeho kádru. Tou první byla obrana, a to jak v rámci defensive line, ale i velmi těsně bránící sestava defensive backs. No a druhou byl jednoznačně running back Ken Walker III (na fotce), který sice první poločas zakončil s pouhými 18 total yards, avšak nakonec se při 22 kontaktech s míčem dostal na celkových 109 yardů, přidal běhový touchdown a bylo hotovo, šmitec. Znovu opakuju, že za úvodní výhru naší letošní sezóny, mohou kromě božských záblesků lídra útoku Geno Smitha s 18/25 zkompletovaných passů pro 171 yardů, TD, INT, passer ratingem 87.2 s nejdelším (34-yd) rushing TD kariéry, či jeho primárního receivera Tylera Locketta, který vstoupil do desátého roku své profesionální kariéry a tentokrát šesti catchi pro 77 yardů, a to včetně jednoruč zachycení míče při třetím downu, jímž prakticky uzavřel účet včerejšího matchupu, z velké části defenzivní majstrštyky v podobě výkonu hned několika borců z obrany, která ze čtyř red zone trips povolila dokupy jen jediný TD. Tak třeba… ,,What a game”, napadlo mě hned několikrát při pohledu na pass rushera Boye Mafeho, který se zastavil na sacku, čtyřech tacklech, z nichž dva byly pro ztrátu, a dvou QB hitech k tomu. Bez zadní linie obrany v podobě Julian Love (INT, 12 tackles, 1 TFL a 1 PD), Devon Witherspoon (7 tackles, 1 PD) či Riq Woolen (INT, 3 tackles, 2 PD) by se to rovněž neobešlo. No a 30-yd TD catch v podání running backa Zacha Charbonneta aka nejdelší skórování jeho dosavadní krátké NFL kariéry, už na dort přidal jen tu pomyslnou třešničku. Na druhé straně quarterback Bo Nix potvrdil trend, že rookie rozehrávačům se při jejich debutech dlouhodobě nedaří a utkání zakončil s 26/42 completions pro pouhých 138 yardů, 2 INT a passer rating o bídné hodnotě 47.5. Nebýt jeho 23-yd rushing TD, jímž v závěrečné garbage hře pomohl z pohledu hostujícího týmu snížit na konečných 20-26, jeho výkon by na papíře vypadal ještě o dost hůř. Sečteno, podtrženo – Seahawks vyhráli první zápas sezóny 2024 a kromě toho, že rozhodně neskončí jako 2008 Detroit Lions nebo 2017 Cleveland Browns, jsou momentálně ve vedení NFC West, kde se Cardinals a Rams museli popasovat s prohrou a 49ers jejich season kickoff teprve čeká.

Jak se Ti osobně líbil vstup do 105. sezóny NFL v podání našich borců ze Seattlu? Působil na Tebe tým dobře a kde byly případně jeho mezery? Může být sedmá 100-yd rushing game v podání K9 začátkem něčeho většího? Kdy a kde skončí angažmá Tylera Locketta? Řekněte, překvapilo by Vás, kdyby tomu tak bylo pomalu a plíživě za několik let až v samotné Hall of Fame? Jak moc chyběl Uchenna Nwosu a do jaké míry jej svými výkony dokázal zastoupit Boye Mafe? Zklamaly Vás “jen“ dva tackly včera dvaadvacetiletého oslavence Byrona Murphyho II při jeho premiérovém představení v NFL? A jaktože bylo v Seattlu během prvního hracího týdne i 32°C, i když Institut Václava Klause říká, že globální oteplování je součástí iluminátích fake news? Samé otázky… Budu rád, když se na tyto i jiné nevyřčené dotazy pokusíš odpovědět v komentářích pod článkem a rozjedeš s ostatními 12s vášnivou debatu.

Ať už tak či onak… Tak jsme 1-0, no a có, no a có, no a cóóó-ó-óóó!!!