Velké povídání o dresech Seahawks 1/5
Část první – historie
V průběhu uplynulé sezóny jsem Vám příležitostně přinášel články o konkrétních dresech, ve kterých budou Seahawks v daném zápase nastupovat. Navíc jsme se dočkali i velmi úspěšné retro kolekce, odkazující se na původní historické dresy. Logicky se tedy nabízí pojmout téma dresů naší organizace ještě hlouběji a podělit se s Vámi o spoustu zajímavých informací, které se mi podařilo najít.
Protože za téměř padesátiletou historii Seattle Seahawks došlo již k několika obměnám dresů, je těchto informací opravdu mnoho. Rozhodl jsme se tedy článek rozdělit na několik období a připravit pro Vás menší seriál obohacující letošní offseason. Budeme se zabývat historickými dresy, dresy se kterými hraje tým v současnosti, ještě jednou se podíváme i na retro kolekci a také zaspekulujeme o možném budoucím vývoji. V poslední části si pak něco povíme také o NFL dresech obecně.
Poznámka: Jelikož autor článku fandí Seahawks zatím jen něco přes deset let, jsou jeho znalosti omezené. Za velké množství dat pro tuto sérii článků tedy vděčí americkým kolegům. Poděkování patří zejména webům Bleacher Report, The Gridiron Uniform Database, Helmet History, Heritage Uniforms, Sports Logos, Pro Football Reference a dalším. Bez nich by tyto články nevznikly.
Éra prvních dresů (1976-1982)
Píše se rok 1976, Stevové Jobs a Wozniak zakládají společnost s jablkem ve znaku, Pittsburghští Steelers v Super Bowlu X porážejí kovboje z Dallasu a v Seattlu po dvaceti letech snažení oficiálně vstupuje do ligy nejnovější tým pod jménem Seahawks. Na novotou vonícím stadionu The Kingdome zahajují svou existenci 12. září zápasem proti St. Louis Cardinals a představují domácím fanouškům svou první sadu dresů. V této době měl tým pouze jednu barevnou sadu pro domácí zápasy a druhou pro zápasy hrané na hřištích soupeřů. Jejich design vydržel bez výrazných změn až do roku 1982.
Domácí modré dresy
Domácí dresy pro zápasy v Kingdome (ale i některé venkovní zápasy) měly modrou barvu a bílá čísla. Na rukávech byla takzvaná „televizní čísla“, pod nimiž se nacházely barevné proužky v sekvenci bílá-zelená-bílá-zelená-bílá.
Venkovní bílé dresy
Venkovní dresy byly reverzní k domácím, tj. v bílé barvě s modrými čísly. Barevné proužky na rukávech byly v pořadí zelená-bílá-modrá-bílá-zelená.
Jak k domácím, tak i venkovním dresům Seahawks nosili šedé kalhoty s barevnými lampasy (pořadí zelená-bílá-modrá-bílá-zelená). Ke kalhotám patřily bílé štulpny opět s barevnými pruhy (modrá-bílá-zelená-bílá-zelená-bílá-modrá). V těch proužcích je hrozný maglajz, co?
Až do roku 1980 se k těmto dresům nosily černé kopačky, které byly posléze vyměněny za bílé.
Nedílnou součástí dresů jsou i helmy. Úplně první, a tedy i nejtradičnější helmy měly stříbrnou barvu a šedou mřížku. Podle barvy mřížky můžete nejsnadněji poznat, jestli je historická fotka opravdu z období nejstarších dresů, protože její barva se později změnila. Ale o tom za chvíli. Na helmě také bylo úplně první logo Seahawks, takzvané totemové. Toto logo můžete znát z tzv. throwback dresů, o nichž bude zmínka v některém z příštích článků.
Inspirací pro originální logo bylo umění původních obyvatel severozápadního pobřeží. Jedná se o transformační masku Kwakwaka’wakw zobrazující orla (v zavřené podobě) s lidskou tváří uvnitř (odhalenou, když se maska při tanci otevře).
A takto tedy vypadal kompletní první set:
Celková bilance zápasů v nejstarších dresech, mezi roky 1976 až 1982, je 39-69-0.
První redesignované dresy (1983-2001)
V roce 1983 došlo k prvnímu redesignu originálních dresů. Jednalo se o vesměs kosmetické změny, které zásadně nezměnily podobu hráčů na hřišti.
Pravděpodobně nejvýznamnější změnou byla výměna barvy mřížky helmy. Místo původní šedé byla namontována mřížka modrá. Zrodila se tak, podle mého názoru, jedna z nejikoničtějších helem celé historie NFL.
Co se týče dresů, nejvýznamnější proměnou prošly rukávy. TV čísla se z nich přesunula na ramena a barevné proužky byly nahrazeny stejným týmovým logem, které se nachází na helmě. Okolo krku také přibyly barevné proužky, přičemž původní dresy byly v těchto místech celomodré (případně celobílé). V roce 1991 na krk také přibylo, dnes už tradiční, štítové logo NFL.
Kalhoty stále zůstaly šedé, ale na štulpnách byly odstraněny barevné proužky. Nově byly modré a u kopaček bílé.
Dresům z této éry odpovídají loni uvedené throwback dresy, byť se nejedná o jejich přesnou kopii.
Celková bilance redesignovaných dresů je mírně negativních 149-154-0.
První kompletní změna dresů (2002-2011)
V roce 2002 se Seahawks vrátili do NFC West a zároveň také začali hrát na nově postaveném Seahawks Stadium, dnes známém pod jménem Lumen Field. Při této příležitosti také pozměnili týmové logo a zcela přepracovali dresy.
V logu došlo k výměně barev, která se odrazila také na dresech. Původní tzv. „kelly“ zelená byla nahrazena světlejší „Seahawks“ modrou. Nové logo působí mnohem agresivněji, Orlovec má zelené oko a ostřejší zobák. 😊
Modré domácí dresy
Nové domácí dresy byly stále modré, avšak v kompletně novém odstínu. Jedná se o stejnou „Seahawks“ modrou, která se nově nacházela v logu. Kompletně modré byly také kalhoty. Čísla na dresech byla bílá a ohraničená „navy“ modrou. Stejně tmavěji „navy“ modré byly spodní části rukávů, na nichž se také nacházelo malé nové logo organizace. Kolem krku byly stále zachovány modro-zelené proužky a NFL logo. Pod ním se nacházel malý nápis Seahawks.
Modré kalhoty stále měly na bocích lampasy, v barevném provedení modrá-zelená-modrá. Od roku 2009 začali Seahawks také používat tmavší celo-navy kalhoty. Na těch byly proužky naopak v kombinaci zelená-modrá-zelená.
Štulpny byly v bílé barvě s navy modrými horními částmi u kolen. Došlo také k návratu k černým kopačkám.
Při několika příležitostech došlo také ke kombinaci bílých kalhot s modrými dresy.
Bílé venkovní dresy
Nové venkovní dresy si také stále zachovaly bílou barvu, a to i pro kalhoty. Čísla byla provedena v „Seahawks“ modré s lemováním v „navy“ modré. Spodní část rukávů byla, stejně jako u domácích dresů, provedena v „navy“ modré a také nesla Seahawks logo. I zde byl okolo krku proužek, NFL logo a nápis Seahawks.
Také bílé venkovní kalhoty měly na bocích lampas. Reverzně k modrým kalhotám zde ale byla barevná sekvence zelená-modrá-zelená. Stejně, jako se k modrým dresům příležitostně nosily bílé kalhoty, i k bílým dresům tým občasně přidal modré kalhoty.
Štulpny zůstaly bílé s „navy“ modrými vrchními částmi a kopačky taktéž zůstaly černé.
Nové helmy
Zcela zásadní proměnu doznaly v roce 2002 taktéž helmy. Z původní stříbrno-modré helmy se změnila na „navy“ modrou v kombinaci s „tmavě navy“ modrou mřížkou. Helma samozřejmě nesla také nové logo organizace, které, stejně jako dříve, obtáčelo celou helmu z obou stran s propojením na temeni. Zajímavostí je, že Seahawks původně chtěli mít helmy dvě. Kromě nové modré pro venkovní dresy chtěli zachovat i původní stříbrnou pro domácí zápasy. To však tehdejší pravidla NFL nedovolovala, a tak organizace nechala o barevné variantě hlasovat fanoušky. Modrá helma vyhrála velkým rozdílem.
Takto tedy vypadaly kompletní sady dresů v období 2002 až 2012:
Zelené dresy (2009)
Dne 27. září 2009 Seahawks poprvé zkusili obléct dres jiné barvy, než modrý nebo bílý. Stalo se tak v domácím zápase proti Chicago Bears, který skončil prohrou Seahawks 19-25. Limetkově zelené dresy měly tradiční „navy“ modré rukávy s logy organizace a bílá čísla s „navy“ lemováním. Dále byly součástí dresu i tradiční „navy“ modré kalhoty.
Je třeba říct, že tato kombinace se vůbec nepovedla, čemuž odpovídá i skutečnost, že po tomto jediném zápase byla vyřazena a Seahawks ji už nikdy nepoužili.
Seahawks v letech 2002 až 2011 odehráli v nových dresech celkově 126 zápasů s téměř vyrovnanou bilancí 64-62-0.
Dresy pro celou NFL, tudíž i Seahawks, dodávala od roku 2002 společnost Reebook. Bylo tomu tak až do 2012, kdy došlo k dalšímu zásadnímu přepracování pod novým dodavatelem Nike. O tom však až v dalším pokračování tohoto článku…