Archiv,  Novinky,  Review,  Sezóna 2020

SEAHAWKS 2020 SEASON REVIEW – ČÁST 2/2

 Tento článek je pokračováním první části season review, která vyšla dnes ráno. Pokud jste tak neučinili, doporučuju začít se čtením tam.

 Oproti předchozím sezónám se v poměrně dobrém světle ukázala také defensive line. Jarran Reed s 6.5 sacky a dvojice Benson Mayowa a Carlos Dunlap s 6 sacky byli v této statistice jejími nejlepšími články. Příchod druhých dvou jmenovaných během loňské offseason se ukázal jako povedený trenérský kousek. Pravdou však zůstává, že všichni tito hromotluci jsou již ve věku 28 až 31 let a tak i zde musí chtě nechtě přijít přestavba. Ta probíhá již nějakou dobu. Řekněme, že započala již v roce 2018, kdy se k nám připojil stále se zlepšující undrafted free agent Poona Ford, jehož letošní 2 sacks, 40 tackles, 8 TFL, 9 QB hits a forced fumble jsou všechno jeho nové season-high výkony. Výrazným vylepšením měl být first-round pick Draftu 2019 L.J. Collier. Ten se měl prakticky stát náhradou za Franka Clarka, který nedostal nový, masivní kontrakt a tak si odskočil do Kansas City, kde s tamními Chiefs vyhrál Super Bowl LIV. Na začátku právě uplynulé sezóny pak vše pokračovalo výběrem Altona Robinsona v pátém kole Draftu 2020. L.J. a Alton předvedli slibný rok, v němž dohromady nastřádali 44 tackles a 7 sacks. Naděje, že bychom snad mohli vychovávat úspěšnou náhradu staré generace, žije. Jisté je, že D-Line letos fungovala překvapivě dobře a byla velmi efektivní v zastavování běhové hry. Svým soupeřům totiž povolili průměrně pouze 95.6 rushing yards na zápas a jen 3.9 yards na běh, což nás v rámci NFL pro právě uplynulou sezónu zařadilo na sedmé, respektive dokonce páté místo ze všech 32 týmů. Kdo by to byl před sezónou řekl…

 Velké problémy nám po celou sezónu a na obou stranách míče dělaly třetí downy. To je jeden z nejklíčovějších ukazatelů, podle kterého je možné odvodit, jak se týmu daří a jak je dobrý. Celkem 40.2% proměněných třetích downů řadí naší offense na podprůměrné 20. místo v NFL. Naše defense pak s 47.1% třetích downů, které dovolila svým soupeřům proměnit ve first down, pak v rámci celé ligy obsadila až šestou nejhorší příčku. Problémem bylo také to, že nám ze strany defense nebo special teams jako sůl chyběla nějaká ta big play, která by průměrně či podprůměrně rozehrané utkání dokázala absolutně otočit naruby a získat momentum zápasu na naši stranu. Koneckonců fakt, že jsme letos jako jediný tým NFL nedokázali skórovat ani jeden defensive TD nebo special teams TD, mluví sám za sebe a není potřeba jej dál nějak extra rozebírat. Nijak to však nereflektuje skutečnost, že právě naše special teams patřily tento rok k absolutní ligové špičce. Jak praví klasik: “Kickers are people too”. S tím se letos v Seattlu dalo souhlasit více, než kdy předtím. Kicker Jason Myers překonal nejeden franchise record. V prvním letošním utkání proti Rams se na konci poločasu nemýlil a proměnil 61-yd field goal, čímž o 3 yardy překonal nejen dosavadní franchise maximum, ale také svůj vlastní osobní rekord. Zároveň se stal prvním kickerem v historii týmu, který odkopal celou sezónu bez jediného missnutého field goalu. Letos jich proměnil všech 24 a celkem už má na svém kontě 35 po sobě jdoucích pokusů bez jediné minely. Již jen 9 dalších mu tak bude v úvodu příští sezóny chybět k vyrovnání NFL all-time recordu. Také punter Michael Dickson se činil. Letošní průměrnou délkou puntu čítající 49.6 yardů překonal o 1.4 yardů svůj vlastní franchise record, který ustanovil v jeho All-Pro rookie sezóně. Další Seahawks franchise record, a to zcela suverénně, pak tento Australan přepsal tím, že fantastických 52.5% jeho odkopů skončilo nejhůře na 20-yard line soupeře. Ani long snapper Tyler Ott během ročníku jedinkrát neminul míčem svůj cíl, tedy ruce Dicksona. Je tedy s podivem a vlastně i trochu smutné, že ani jeden z těchto tří frajerů se nedočkal členství v jednom z letošních All-Pro týmu a dokonce ani účasti v Pro Bowlu.

 Dočkali jsme se také nějakých těch odchodů z řad managementu klubu. Když zmíním jedno jméno, pro běžného fandu možná méně známé, Scott Fitterer, který roku 2001 začínal u Seahawks jako skaut a v následujících dvou dekádách zastával všemožné pozice v naší front office, chopil za pačesy jeho možná životní příležitost a od příští sezóny se stane general managerem týmu Carolina Panthers. Od srdce tomuto odchovanci Seattlu gratuluji a přeji co nejúspěšnější kariéru na opačném pobřeží USA, což logicky nebude platit při budoucích vzájemných zápasech. Rok 2020 ale vyústil v daleko výraznější posezónní změny v nejužším vedení týmu. Po třech letech se se Seahawks rozešel offensive coordinator Brian Schottenheimer. Dle head coache Peta Carrolla za tím stály nepřekonatelné rozpory ve filozofii a chápání hry mezi ním a Schottym, jak se Brianovi v Seattlu říkalo. Vykročení po rozdílných cestách má být ku prospěchu jak Schottenheimera, tak i franchise Seahawks. Uvidíme, kdo jej na jeho pozici nahradí. Mezi nejčastěji skloňovanými jmény figuruje například Doug Peterson, jenž byl v posledních pěti sezónách head coachem Philadelphie Eagles a s nimiž zvítězil v Super Bowlu LII, aktuální head coach Los Angeles Chargers Anthony Lynn nebo Shane Steichen, který rovněž v Chargers působí jako offensive coordinator. Russell Wilson každopádně vyjádřil přání, že by o nově příchozím architektovi útoku rád věděl dopředu a že by byl tudíž velmi nerad, kdyby jej ohledně tohoto tématu obešli jako před pár dny Deshauna Watsona v Houstonu Texans. K některým změnám však naštěstí nedošlo. Vzhledem k tomu, že smlouva s naším general managerem Johnem Schneiderem se blížila ke svému konci, vyrojily se spekulace, že organizace Detroit Lions má velký zájem přivést jej do Motor City. Veškeré pochybnosti však byly utnuty během úterka, kdy Schneider v Seattlu podepsal prodloužení stávajícího kontraktu. Člověk, který se stal architektem jednoho z nejúspěšnějších týmů NFL poslední dekády, jenž se během dosavadních dvanácti let jeho působení hned pětkrát stal NFC West Champions, tak ve službách Seahawks zůstane až do Draftu 2027. Když do rovnice dosadíme také fakt, že jsme v nedávné době do roku 2024 podepsali quarterbacka Russella Wilsona a do roku 2025 pak head coache Peta Carrolla, vychází nám z toho, že společné působení tria John, Pete a Russ se nám v Seattlu protáhne minimálně na 13 let, což už je pořádná porce let a rozhodně se nemusíme bát použít slovo “dynastie”.

 Současné absolutní špičky franchise jsou tedy svými podpisy svázány s Rain City i nadále, avšak během následující offseason bude muset franchise řešit, jak tomu bývá každým rokem, spoustu dalších problémů v podobě podpisů a propouštění hráčů tak, abychom se finančně vlezli do salary capu. Mezi nejzvučnější jména hráčů, kteří se v případě, že během následujících měsíců nepodepíší nový kontrakt, stanou free agents, patří například duo running backs Chris Carson a Carlos Hyde, wide receivers David Moore, Josh Gordon a Phillip Dorsett, tight ends Greg Olsen a Jacob Hollister, linebacker K.J. Wright, cornerbacks Quinton Dunbar a Neiko Thorpe, guard Mike Iupati, center Ethan Pocic, defensive tackle Poona Ford a nebo také oba bratři Griffinovi. Který z našich oblíbenců bude muset Seattle opustit a kdo si naopak vyslouží šanci další roky reprezentovat naše Seahawks, jsou bohužel každoročně se opakující trable, kterými si musí projít každý tým NFL a během úplně každé offseason jsou právě nové kontrakty a propouštění jedněmi z hlavních fotbalových témat. 

 Ke svému konci se však nedostala jen letošní sezóna NFL v Seattlu. Ruku v ruce s tím také my ukončujeme náš druhý společný rok, během něhož jsme společně tvořili ten nejrychleji se rozrůstající NFL fanclub ve střední Evropě. Jsme na dobré cestě, abychom někdy v horizontu dvou let dohnali v počtu lidí sledujících naši stránku ty největší CZ/SK fancluby, kterými se momentálně mohou chlubit týmy Green Bay Packers a Minnesota Vikings. Před rokem v tuto dobu nám na druhé Vikings chybělo propastných 420 followers. Dnes už je to zhruba jen 240 followers. Ano, díky vám všem je 12s Family nejrychleji se rozrůstající fotbalovou rodinou v Česku a na Slovensku. Když k tomu každý jeden z vás řekne členům své rodiny, přátelům a známým, kteří byť mají k fotbalu minimální či žádný vztah, ať zalajkují We are 12s CZ/SK, na podzim se zúčastní Tipovačky a sem tam si přečtou nějakou tu zajímavost z Pacific Northwest, půjdeme tomu absolutnímu čelu ještě víc naproti. Navíc osobně věřím, a pár z vás mi to formou komentáře či zprávy potvrdilo, že mé články sem tam pomohou porozumět fotbalu a zamilovat si jej také někomu, kdo jeho kouzlu do té doby až tak úplně nepropadal, jelikož mu třeba chyběly některé souvislosti. Ani kdyby to měli být jen materiálně založení lidé, tak jim neváhejte o naší stránce říct. Za sebou totiž máme také druhý ročník našich dvou soutěží, kterými jsou Fantasy League a Tipovačka, ve kterých hrajeme o parádní ceny. Do Fantasy se může každoročně v červnu přihlásit pouze 20 lidí, ale Tipovačka je tu úplně pro všechny a její výrazně zvyšující se popularita je jasně zřetelná z přiložené tabulky. Stejně tak lze vypozorovat, že obecně se loni tipujícím dařilo víc. Díky, že se podílíte na tom, že třetí ročník bude ještě větším.

 Šířit povědomí o americkém fotbale a spojovat skrze něj komunitu. To je to, oč se již dva roky snažím. Pokud jste dočetli až sem, udělali jste dobře. Můžete mi s tím totiž opět trošičku pomoct. Tímto totiž vyhlašuji tu úplně poslední a nejposlednější možnost, jak si pořídit tričko našeho fanclubu. Takže hlavně vy, kdo jej ještě nemáte, rozhodně navštivte www.seahawks.cz/fanshop, vyberte si trička a nálepky, napište mi zprávu s vaší objednávkou a někdy okolo poloviny února je to doma. Veškerá vybraná částka nad rámec nákladů putuje na naše 12s konto, z kterého pak nakupuji ceny do soutěží nebo platím webhosting. Vašimi příspěvky mě odměníte za vedení fanclubu, přispějete na jeho chod a kromě možnosti hrdě reprezentovat české a slovenské 12s si nepochybně zajistíte také vylepšení karmy. Kdo si o své tričko nenapíše nejpozději do večera 24. ledna, nebude tuto možnost mít již nikdy. Pokud tričko nechcete, ale i tak byste chtěli přispět na chod fanclubu, rovněž to beru všemi deseti. Naše společné 12s konto momentálně disponuje částkou 4 697 Kč, což je zhruba 180 EUR. Vzhledem k tomu, že velkou část cen do soutěží mám již zakoupených, nechybí nám mnoho financí a budeme mít v tomto ohledu prakticky vyřešenou také sezónu 2022. Řečeno fotbalovou terminologií tento fakt způsobil využití jakési fourth-year option u mé smlouvy a tudíž i prodloužení kontraktu, který mě k vedení československé 12s Family váže nejméně na další dvě sezóny. To mi samozřejmě dělá radost a zároveň cítím i velkou zodpovědnost, kterou tímto vkládáte do mých rukou.

 Ať už rekrutujete pár nových 12th Man nebo přispějete na ceny do soutěží, jedno je jisté. S každou takovou aktivitou nás posouváte blíže k možnosti stát se úplně prvním oficiálním fanclubem Seattlu Seahawks ve střední a východní Evropě. Jak jsem zde již psal, jsem v kontaktu s Alenou, která má v Seattlu na starosti zakládání nových oficiálních fanclubů. Skrz pandemii covidu se všechno zdržuje, ale věřím, že již brzy vám všem budu moct představit přesné podmínky, za jakých bychom tohoto, v našich končinách nevídaného úspěchu, “mohli společně dosáhnout. Z evropských oficiálních fanclubů fungují Sea Hawkers od roku 2004 ve Velké Británii, od roku 2014 v Německu a od roku 2018 ve Francii. Dokážete si představit, že bychom se my, 12s z Česka a Slovenska, mohli přidat již v roce 2021? To by bylo vážně něco! Takže nebuď labuť a když i ty některým z výše uvedených způsobů pomůžeš naší komunitě, řeknu vám všem tajemství, které jsem takto veřejně a explicitně ještě nikdy nenapsal. Bereš? Že ne? Stejně to máš mít i tak. Cítím totiž, že to dospělo do fáze, kdy si to nemusím nechat jen sám pro sebe. V posledních dvou letech jsem zde pro vás napsal tolik textu, že mi ve Wordu zabírá celých 342 stran. To je už slušná porce mapující cestu, kterou za tu dobu tým Seahawks a náš fanclub prošel. Dalších 247 stran textu a množství nejrůznějších tabulek a grafů k tomu však dosud ještě nikdo z vás ani koutkem oka nezahlédl. Co asi z toho tak jednou může být… 🙂 Pokud jste na to přišli a jste z toho stejně nahajpovaní jako já, rozhodně pod tímto článkem zanechte palec, komentář nebo jej dokonce sdílejte a pomozte tak rozšířit naší základnu. 

 Tak jo 12s, to bude ode mě pro sezónu 2020 všechno. Užijte si zbytek letošních playoff soubojů a dejte vědět, koho vidíte na zisk Lombardi Trophy nebo koho byste si v Super Bowlu LV přáli. Rovněž se v komentářích nebojte rozjet salvu připomínek a dotazů ohledně čehokoliv fotbalového a fanclubového. Během nadcházející offseason budu nárazově informovat jen o těch nejdůležitějších věcech, které se okolo týmu orlovců říčních budou dít. Výjimkou bude coverage Draftu 2021, který nás čeká na samém konci dubna a v němž díky megatrejdu Jamala Adamse momentálně držíme v moci až pick #55. Naše třetí společná sezóna se pak pomalu začne rozjíždět ve druhé polovině června. Nejprve bude mít každý z vás možnost registrovat se do Fantasy League 2021, jejíž Draft proběhne pár dní na to a ve které opět budeme hrát o balíček cen. Následovat bude snad v plynulé návaznosti Seahawks Training Camp, preseason zápasy a začátkem září doufejme i start nové postkoronové sezóny, ve které již nebudou na tribunách chybět diváci a na sidelines opět uvidíme sličné roztleskávačky a Blitze. Musíme věřit. Nejen sami sobě, ale především vědcům a zdravotníkům… Ta Kulisa na Lumen Field (na fotce) pak bude stát za to a The 12th Man zase zapříčiní tolik false starts a předčasně vybraných timeouts, že nám z toho půjde hlava kolem. Bude dobře.

 Závěrem přeji každému z vás pevné zdraví a pokud možno krásné jarní měsíce. Týmu Seahawks pak vinšuji úspěšnou offseason. No a nám všem nakonec přeju, abychom i nadále byli tím, k čemuž jsme v posledních dvou letech úspěšně vykročili – nejlepší fotbalovou rodinou v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku.

SEA!!! HAWKS!!! SEA!!! HAWKS!!! SEA!!! HAWKS!!!

David Szotkowski
We are 12s CZ/SK – Seattle Seahawks fanclub

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *