Velké povídání o dresech Seattle Seahawks 2/5
Část druhá – současnost
V průběhu uplynulé sezóny jsem Vám příležitostně přinášel články o konkrétních dresech, ve kterých budou Seahawks v daném zápase nastupovat. Navíc jsme se dočkali i velmi úspěšné retro kolekce, odkazující se na původní historické dresy. Logicky se tedy nabízí pojmout téma dresů naší organizace ještě hlouběji a podělit se s Vámi o spoustu zajímavých informací, které se mi podařilo najít.
Protože za téměř padesátiletou historii Seattle Seahawks došlo již k několika obměnám dresů, je těchto informací opravdu mnoho. Rozhodl jsme se tedy článek rozdělit na několik období a připravit pro Vás menší seriál obohacující letošní offseason. Budeme se zabývat historickými dresy, dresy se kterými hraje tým v současnosti, ještě jednou se podíváme i na retro kolekci a také zaspekulujeme o možném budoucím vývoji. V poslední části si pak něco povíme také o NFL dresech obecně.
Poznámka: Jelikož autor článku fandí Seahawks zatím jen něco přes deset let, jsou jeho znalosti omezené. Za velké množství dat pro tuto sérii článků tedy vděčí americkým kolegům. Poděkování patří zejména webům Bleacher Report, The Gridiron Uniform Database, Helmet History, Heritage Uniforms, Sports Logos, Pro Football Reference a dalším. Bez nich by tyto články nevznikly.
Nové dresy Nike (2012-současnost)
V roce 2010 se společnost Nike dohodla s NFL, že se na příštích pět let stane jejím výhradním dodavatelem dresů a veškerého oblečení, což byla pozice, kterou předchozích deset let zastával Reebok. Po oznámení této dohody se ze všech koutů začaly ozývat obavy o tom, jak budou nové dresy vypadat.
Když v úterý 3. dubna 2012 spolu Nike a NFL představili v New Yorku nové dresy pro celou ligu, vyvázly z toho všechny týmy bez úhony. S výjimkou Seattlu Seahawks.
Poté, co 32 hráčů – po jednom zástupci každého týmu – konečně vylezlo na pódium lemované umělým trávníkem před tribuny plné zástupců amerických médií, bylo celkem obtížné rozeznat nové dresy od těch starých. Tedy kromě jedné sady – té v níž se objevil zástupce Seattlu Seahawks. V tehdejší době platilo pravidlo, že tým NFL může dresy kompletně změnit pouze jednou za pět let. A Seahawks se rozhodli, že to udělají. Mimochodem, za Seahawks tehdy na podium nastoupil Bam Bam Kam Chancellor.
Celý proces návrhu změn trval víc než rok a podíleli se na něm jak Nike a Seahawks, tak i přímo NFL. Podle dobových tiskových zpráv prohlásil Kris Aman, globální viceprezident a generální manažer Nike pro NFL, že majitel týmu Paul Allen a jeho tým byli „velice konkrétní v tom, jak vnímají značku Seahawks a rovněž v tom, jakou energii by chtěli z dresů cítit.“
Šéfdesignér Nike Todd Van Horn zase potvrdil, že k novému designu velmi významně přispěl i (tehdy poměrně nový) trenér Seahawks Pete Carroll: „Byl velmi nadšený, silně si dal záležet na nuancích a vyvážení odstínů zelené a chtěl si být opravdu jistý, že je to ta správná barva, která reprezentuje Seattle.“
Po vzájemné dohodě byly použity stejné základní barvy, ale zásadně se změnily jejich odstíny. A to i s ohledem na to, co měl dres reprezentovat.
- Původní dominantní „Seahawks modrá“ byla nahrazena „navy modrou“. Nová tmavě modrá barva dresu byla inspirována barvou vody v Pugetově zálivu omývajícího břehy celé aglomerace Seattlu.
- „Akční zelená“ má světlejší odstín než ten, který se používal dříve, a má odrážet barvu lesů oblasti Pacifického severozápadu.
- „Vlčí šeď“ je poklonou velmi časté barvě oblohy, která je nad hrací plochou zejména během podzimních hracích dnů.
- Nakonec bílá barva, kromě toho, že slouží jako kontrastní k modré, má vyjadřovat také krásu nedalekých zasněžených vrcholků Kaskádového pohoří.
Změny barev se promítnuly i do změny týmového loga. Tvarově zůstalo stejné, avšak Seahawks modrá ve spodní části loga byla nahrazena vlčí šedou.
Kromě nových barev dostaly dresy Nike také zajímavé ornamentální prvky.
Ten pás na bocích kalhot, na límci kolem krku, na svrchní části přilby a na číslech hráčů opravdu není stopa po pneumatice z blízké továrny Boeingu. Jsou to tzv. „peříčka“ – inspirovaná ptákem Bouřňákem, který se často objevuje v domorodých vzorech a na totemech původních obyvatel pobřeží severozápadního Pacifiku. Na každé nohavici nových týmových kalhot a na každé straně límce se táhne 12 párů peříček, což je poklona nám všem – fanouškům Seahawks – 12. hráčům.
Ze čtyř hlavních barev byly tedy namíchány domácí, venkovní a alternativní sady dresů.
Domácí dres
Hlavním domácím dresem je „college navy“ modrý dres s kalhotami stejné barvy. Tento dres má čísla v „action“ zelené barvě a „vlčí“ šedé doplňky.
K modrému dresu tým také někdy nastupuje v šedých kalhotách. Zpočátku Seahawks kombinovali tmavě modré dresy s šedými kalhotami ve vybraných venkovních zápasech, ve kterých domácí tým oblékal bílé dresy. Dne 5. prosince 2021 Seahawks poprvé oblékli tuto kombinaci také doma v zápase proti San Franciscu 49ers.
Seahawks nastoupili v modrých domácích dresech Nike k prvnímu zápasu základní části sezóny 16. září 2012 proti týmu Dallas Cowboys. Dres, který v tomto zápase oblékl Marshawn Lynch, je uložen v Pro Football Hall of Fame. Tedy až na kopačky, které po zápase Marshawn v nadšení hodil mezi fanoušky. V síni slávy tak mají kopačky z tréninku před zápasem.
V hlavním domácím modrém dresu nastoupil tým Seahawks už jedenadevadesátkrát a poměr výher a proher má 65:26.
Venkovní dres
Pro zápasy na hřištích soupeřů Seahawks nejčastěji nastupují v bílých dresech s „college navy“ modrými číslicemi a „action“ zelenými doplňky. K nim jsou párovány buď „college navy“ modré kalhoty (tato kombinace byla použita při vítězství v Super Bowlu XLVIII), nebo si občas k bílému dresu vezmou i stejně bílé, případně „vlčí“ šedé kalhoty.
Ve venkovní kombinací bílého dresu a různě barevných kalhot hráli Seahawks zatím osmdesátkrát a poměr výher a proher mají 39:41.
Třetí sada dresů
Třetí sadou dresů je celošedá „vlčí“ varianta. I tato barevná varianta má „college navy“ modré číslice a „action“ zelené doplňky. K šedým dresům jsou nošeny i šedé kalhoty.
Tato sada je příležitostně nošena při venkovních zápasech, hlavně proti týmu Arizona Cardinals. Možná proto má výborný poměr výher a proher 13:2 z celkově odehraných patnácti zápasů.
Alternativní sada
V roce 2016 představili Seahawks své NFL Color Rush dresy, které jsou celé vyvedeny v zelené „action green“ barvě. Poprvé v nich nastoupili 16. prosince onoho roku doma proti Los Angeles Rams a poprvé od roku 2009 tak oblékli zelené dresy. (Nejen o nich více v minulé části článku.)
Tato sada bývá oblékána vždy jen jednou za sezónu, obvykle pro nějakou zvláštní příležitost. Výjimkou je pouze rok 2020, kdy toto combo nebylo nasazeno vůbec. Celkový poměr výher a proher Action Green sady je velmi pozitivních 5:2. V sezóně 2022 jsme ji mohli vidět v památném úvodním zápase proti Broncos. Pro připomenutí – jednalo se o první zápas do Denveru čerstvě vyměněného Russella Wilsona zpět na bývalém domovském hřišti Seattlu. I tehdy nám zelené dresy přinesly štěstí. Seahawks porazili Broncos 17:16 a vykročili do nad očekávání úspěšné sezóny. V loňské sezóně Seahawks v této kombinaci nastoupili proti diviznímu rivalovi San Franciscu 49ers. Tehdy však štěstí nepřinesly, neboť 23. listopadu v nich Seahawks prohráli 13:31.
Action Green zelená barva dresů je mezi fanoušky silně polarizující, ale rozhodně jí nejde upřít velkou odvážnost.
Nové helmy
Ruku v ruce s novou barvou dresů došlo i ke změně barvy helem. Ikonické stříbrné helmy byly nahrazeny helmami v modré „college navy“ barvě s černou mřížkou. Na helmě je samozřejmě vyvedeno i nové (pozměněné) logo týmu. Maska Kwakwaka’wakw je umístěna z obou stran a na temeni se spojuje do stejného místa, do kterého je přiveden i klínovitý pás již zmíněných peříček ptáka Bouřňáka.
Doplňky
Nové dresy dostaly i stejně barevně laděné zeleno-modré kopačky a rukavice. Co se štulpen týče, kromě action green sady se stejně provedenými štulpnami neexistuje pevně daný klíč, jakou jejich barvu k dresům volit. Modrá sada má jak celomodré, tak i modro-bílé štulpny, bílý dres zase jak bílé, tak i modré štulpny. A tak dále ve všech možných kombinacích…
Ačkoliv byly nové dresy Seahawks přijaty poněkud rezervovaně (viz dobová anketa níže), jsou nyní s odstupem dekády často hodnoceny jako jedny z nejmodernějších a nejinovativnějších napříč celou NFL. V sezóně 2013 byly také fanoušky zvoleny jako dresy nejhezčí. V každém případě patří dlouhodobě mezi top 10 dresů nejprodávanějších.
Na závěr ještě uvádím mou oblíbenou tabulku výher a proher pro jednotlivé barevné sady.
Pokud si chcete prohlédnout další fotky různých barevných kombinací dresů, nabízím pár galerií ke shlédnutí: