Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2022,  Zápasy

WEEK 1 PREVIEW – DENVER BRONCOS (0-0) @ SEATTLE SEAHAWKS (0-0)

 Nový ročník NFL a s ním i nové, z výrobního pasu ještě teplé preview, jsou tady! Sedmačtyřicátá sezóna naší franchise se vůbec poprvé od roku 2012 dá prohlásit za začátek nové éry. No a jelikož borci, kteří se na jaře dlouhé týdny trápí s celosezónním rozpisem NFL, dělají svou práci zatraceně dobře, čeká nás hned na úvod pikantní souboj, ve kterém se naše nová éra střetne s érou starou. Quarterback Russell Wilson poprvé naostro opustí své nové sídlo za $25M a v nových barvách se dostaví na Lumen Field, aby tam předvedl, zda heslo “Let Russ cook” vzniklo díky šéfkuchaři nebo jeho kvalitní, nerezové kuchyni plné vymožeností.

 Seahawks během letošní sezóny procestují zhruba 47 390 kilometrů a hned 34krát překročí hranici časové zóny. Obě čísla jsou absolutně nejvyšší v rámci celé ligy, ale jejich skutečná hodnota vynikne teprve až je srovnáme s nejméně cestujícím týmem, kterým letos bude Pittsburgh Steelers. Ti totiž při cestách na všechny své zápasy nasbírají celkově circa jen 6 440 kilometrů a svou domovskou Eastern Time Zone neopustí ani jednou. Tohle porovnání je samo o sobě dost neuvěřitelné, ale dost už keců okolo a pojďme se pustit do toho, co nás zítra čeká…

Bude to souboj týmů, které za uplynulé čtvrtstoletí drží dělené šesté místo napříč celou NFL se shodným celkovým počtem 226ti vítězství. Pokud však pomineme počáteční stav 0-0, s nadsázkou se dá tvrdit, že obě mužstva do utkání nebudou startovat ze stejné startovní čáry. Výhra 43-8 jako v Super Bowlu XLVIII nás asi nečeká, neboť jednoznačnými favority zápasu jsou Broncos, kteří během offseason rázně posílili hlavně na pozici nejdůležitějšího hráče na hřišti. Po tři roky kryl Wilsonovi záda Geno Smith. Nyní však po dlouhé době, prakticky poprvé od sezón 2013-2014 v dresu New Yorku Jets, dostane Geno šanci nést celý tým na svých zádech a ukázat se jako plnohodnotný starter. Jako křest ohněm to bude právě proti svému bývalému učiteli Wilsonovi. Loni musel Geno za Russe zaskočit na tři a půl utkání a nevedl si zrovna zle. Napříč recordu 1-2, kterého jako starter dosáhl, naházel 702 yards pro 5 TDs, pouze 1 INT a dosáhl QB ratingu 103, přičemž další TD přidal po zemi. Uvidíme, jak mu dokáže pomoct naše O-Line s čerstvými posilami v podobě rookies Charlese Crosse a Abe Lucase. Pokud Gena nebudou schopni dostatečně chránit, bojím se, že to s náma nevypadá zrovna růžově. Ve chvíli, kdy byl loni na Smitha vyvinut tlak, totiž spadl jeho QB rating na 26.5, a tak je docela do očí bijící, že právě tudy by pro Broncos mohla vést jedna z cest, jak si z Lumen Field odvézt W.

 Wilsona za kormidlem sice vystřídal Smith, ale jeho hlavní spolupracovníci stále nahánějí hrůzu. Wide receivers Tyler Lockett a DK Metcalf jsou jedno z nejlepších WR duos v lize a loni nasbírali dohromady 2 142 a 20 TDs. Rovněž nemálo se čeká od dvojice tight ends. Tu tvoří Will Dissly (na fotce), pro něhož byl zápas proti Broncos se 105 receiving yards a touchdownem v roce 2018 velmi úspěšnou premiérou v NFL a Noah Fant jakožto borec, který k nám přišel jako součást “Wilson megatrejdu” právě z Denveru. Fant by tedy mohl patřit k těm, kteří hru Hřebců znají nejlépe. Kompletaci passů v secondary však bude bránit zejména kvalitní dvojice Justin Simmons a Patrick Surtain II.

 Na druhé straně silnou zkouškou pro naší obranu bude, jak silná chemie mezi Wilsonem a jeho wide receivery se během offseason stihla vytvořit. First-round pick Draftu 2020 Jerry Jeudy se nemůže dočkat, až naplno ukáže své kvality, od čehož ho loni víc než polovinu sezóny zkrátka drželo jeho zranění kotníku. Rovněž Courtland Sutton, na jehož kontě po Pro Bowl sezóně 2019 najdeme sotva 842 yardů a 2 TDs, se chce konečně urvat ze řetězu. Velký pozor také na dvojici running backs, již tvoří loňský výbušný nováček Javonte Williams a veterán Melvin Gordon, která je dvojnásobným účastníkem Pro Bowlu. Všechny tyto nejrůznější útočné síly Denveru však dávají šanci zazářit Seahawks pass rushi. Kdo ale vlastně letos bude personifikací našeho tlaku na quarterbacka soupeře? Darrell Taylor, Shelby Harris, Uchenna Nwosu, Boye Mafe nebo snad někdo úplně jiný? Otázek je ve fotbale vždy víc, než-li známe odpovědí. A před prvním hracím týdnem to platí víc než dvojnásob…

Jak napsali naši členové Honza a Kuba ve skvělém offseason souhrnu na NFL.cz ZDE – ,,Žádný strom neroste do nebe a také ten v Seattlu už dávno dosáhl svého vrcholu”. Mohlo by se tak zdát, že snad všechny proměnné tohoto utkání jasně hovoří v náš neprospěch. Nezapomínejme však na jednu konkrétní a zároveň možná tu ze všech nejdůležitější věc… Na nás! Seahawks bude kupředu hnát 70 tisíc fanoušků, kteří byli svého času v Guinnessově knize rekordů za nejhlasitější lidmi vytvořený rámus. Věřím tomu, že přítomnost Russella Wilsona na hřišti nenechá mezi 12s v hledišti jediné hlasivky klidné a že v úterý bude půlka Seattlu mluvit jen šeptem. Vlastně by mě asi úplně nešokovalo, kdyby zrovna zítřek měl být tím dnem, kdy 12th Man v kombinaci s nesehranou O-Line Broncos budou atakovat franchise record v podobě 11ti false starts, které jsme si vynutili před sedmnácti lety v zápase proti New Yorku Giants.

 A když jsme se dotkli tématu 12th Man, věděli jste, že České a Slovenské 12s můžete od letoška najít také na Instagramu a na Twitteru? Tak tam hybajte dát follow, protože to stojí zato! O Twitter se Jarmil stará tak poctivě, že se tam kolikrát dozvíte i věci, které u nás na FB a webu nenajdete. Instagram zas Jirka šíří po světě natolik úspěšně, že na nás už osobně reagovali running back DeeJay Dallas a special team captain Nick Bellore!

 Jak se dokáže RW3 prosadit v prostředí, které mu bylo deset let domovem? Dokážeme vylepšit svůj Action Green record 7-1, který od roku 2016 v neonově zelených dresech máme? Podaří se favorizovaným Broncos po dlouhých, předlouhých dvou dekádách odvézt z Pacific Northwest cenné vítězství? Kdo se stane mužem zápasu na naší straně? Bude to některý z pass-catch tria Geno-DK-Tyler, nově se formující secondary v čele s dvojicí Quandre Diggs a Jamal Adams nebo snad Rashaad Penny, který dostal jednoletý prove-it deal, aby navázal na jeho neskutečný závěr loňské sezóny, kdy nakonec s 6.3 yards per carry ovládl celou NFL? A jaký bude první dojem z nového defensive coordinatora Clinta Hurtta, který je hlavním režisérem změny obranného schématu na 3-4, jež se vyznačuje navýšením počtu linebackerů na hřišti na čtyři?

 Sezóna plná očekávání, jež snad mohou všechny 12s překvapit pouze příjemně, právě začíná! První hrací týden NFL bude zakončen právě lahůdkou v podobě matchupu Broncos at Seahawks, který začíná v noci na úterý od 2:15 hodin. Jelikož se bude jednat o jeden z pouhých dvou našich letošních zápasů, jehož kickoff je naplánován na takto nekřesťanský čas, pevně věřím, že zatnete zuby a že se v klasické noční diskuzi sejdeme ve více než hojném počtu. Přesně tak to totiž oddaní fans dělají…

Day or night,
win, lose or tie,
Seahawks till we die! 💙💚

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *