Archiv,  Novinky,  Preseason,  Sezóna 2020

DRAFT 2020 – PREVIEW, 1. ČÁST

DRAFT 2020 – PREVIEW, 1. ČÁST

 Předpovídat, koho si ten či onen tým v draftu vybere, vyžaduje směsici fotbalových znalostí s příměsí notné dávky loterie. Pořadí jednotlivých hráčů na draftu lze odhadovat na základě jejich výkonnosti, dále také slabých míst na soupiskách týmů, ale rovněž i na preferenci, povaze a celkového pojetí hry dua head coach a general manager, a tak dále, a tak dále… Avšak ani po započtení všech těchto proměnných nemáme zdaleka takové množství znalostí, aby celé tyto predikce, které se začínají objevovat ihned po skončení každého Super Bowlu, stále spíše než dobrým fotbalovým přehledem a znalostmi, nebyly onou loterií, jejíž příměs je v každé takové predikci draftu (mock draftu) zcela nezbytná.

 Hned po SB LIV jsem začal uvažovat nad tím, jak tento jarní příspěvek před draftem pojmu. Nakonec jsem se rozhodl, že abych tady nesypal z rukávu své osobní dojmy, celé to založím na statistice. Od února jsem tedy zaznamenával každý mock draft, který na mě sociální sítě a různé stránky vychrlily a vždy si zapsal jméno, které bylo tipováno jako pick #27, jenž je momentálně nejvyšším pickem v držení našich Seahawks. Tento článek také nepočítá s možností, že Pete Carroll a John Schneider provedou trade a tento nejlepší týmový pick vymění za více nižších výběrů. Koneckonců podobně to dělají téměř každý rok, a tak by se vůbec nešlo divit tomu, kdyby tomu tak bylo i letos. Tento mock draft je tedy založen na zprůměrování celkem 117 mock drafts, na které jsem v období od 10. února do 10. dubna narazil. Tento formát mi přišel jako ten nejrozumnější. Zároveň tento článek pro lepší přehlednost rozdělím na dvě části. Ta první, dnešní část, se bude věnovat té méně pravděpodobné možnosti, a to že naším prvním výběrem v letošním draftu si do svých řad vybereme hráče na některou z pozic v útoku. Zítřejší druhá část pak bude věnovaná možným posilám do obranných řad našich Seahawks. Tolik tedy k úvodu a pojďme se na to vrhnout… 

 Když se v roce 2018 stal Brian Schottenheimer naším offensive coordinatorem, útok Seattlu Seahawks se začal z velmi vysokého procenta skládat z běhových akcí. Během posledních dvou sezón vlastně, co se poměru běhových a passových akcí týče, nikdo v NFL neběhal s míčem tak často jako Seahawks. Nutno zmínit, že již v minulosti byl Schottenheimer offensive coordinator v New Yorku Jets a v St. Louis Rams. No a právě pod jeho vedením byli Jets v sezóně 2009 se 172.2 rush yards per game nejlepším týmem v NFL. Není se tudíž čemu divit, že impakt jeho působení na americkém severozápadě je v tomto ohledu zřetelný. Co se tedy stane, když se většinově předpokládaný scénář neuskuteční? Co když bude, narozdíl od loňského draftu, náš letošní první pick hráč útoku? Co když Brian Schottenheimer dostane s first round pickem nějakého nového významného hráče, s kterým bude moct v offensive playbooku počítat? S takovou možností mimochodem počítalo pouze 27 ze 117 mock drafts, tedy 23.1 % mock drafts, z kterých v tomto draft preview čerpám. Co když se to ale vážně stane? No a co když do týmu vybereme někoho, jehož hlavním úkolem bude rozdávat klíčové bloky, které mají za úkol získat klíčové desetiny vteřin pro Russella Wilsona a hráče backfieldu? Samozřejmě i to je jedna z možností. Možností je mnoho. Avšak čistě statisticky, jelikož od Schottenheimerova příchodu nikdo nepoužívá tak často formace s šesti offensive linemany jako právě Seahawks, není překvapením, že nejčastěji zmiňovanými hráči útoku, u nichž je možnost, že se stanou naším letošním prvním výběrem, jsou právě hráči v O-Line.

OFFENSIVE LINEMAN
To, že pick #27 bude někdo na pozici center, guard nebo offensive tackle, zmiňovalo 22 mock drafts, což dělá 81.5 % všech tipovaných hráčů z offense. Nejčastěji, konkrétně ve výběru 7 ze 117 mock drafts (6 %), se z hráčů útočných formací objevil offensive tackle Austin Jackson (na fotce) z University of Southern California (USC). I já si myslím, že pokud po někom z útoku sáhneme, bude to offensive tackle. Dobrá O-Line je více než potřebná pro úspěšný útok a Seahawks zde již delší dobu tlačí bota. Odchod dvojice Germain Ifedi a George Fant, stejně jako podpisy free agents na tyto pozice jasně dokazují, že i vedení Seahawks to cítí obdobně. Pokud si tedy máme jako pick #27 vybrat někoho do útoku, s největší pravděpodobností to bude posila na pozici offensive tackle. Konkrétně nejpravděpodobněji to bude Austin Jackson.

hightlights Austin Jackson

Jackson je tvrdý chlapík, který by mohl být dobrým vyztužením zdi před Russellem. Více než jednou se v nejrůznějších mock drafts objevila ještě dvě jména patřící offensive linemanům. Těmi jsou Josh Jones z University of Houston a Cesar Ruiz z University of Michigan.

QUARTERBACK
Suverénně nejmenší pravděpodobnost ze všech možných má ta varianta, že bychom tím nejvyšším pickem měli vzít quarterbacka. A tou nejmenší pravděpodobností nemyslím pouze hráče na útočných pozicích, ale všechny pozice, které v americkém fotbale existují. Russell Wilson je nejlépe placeným hráčem celé NFL, loni měl slušný náběh na MVP a vstupuje teprve do druhého roku svého čtyřletého kontraktu. K výběru quarterbacka vysokým pickem v draftu 2020 tudíž není nejmenší důvod. To, že pick #27 nebude quarterback, si myslelo všech 117 mock drafts. Jelikož však Russellův loňský back-up, kterým byl Geno Smith, je aktuálně free agent, osobně by mě circa v nějakém šestém kole draftu nepřekvapilo, kdyby Pete & John sáhli po mladíkovi, který bude na training campu součástí souboje o back-up pozici za RW3.

WIDE RECEIVER
DK Metcalf byl stealem na konci druhého kola loňského draftu. To jsem tvrdil již před rokem a nakonec se to, díky Bohu, v jeho letošní rookie sezóně jednoznačně potvrdilo. DK skvěle doplnil Tylera Locketta a duo wide receivers aka “malý a velký” loni patřilo k tomu nejlepšímu, co NFL nabídla. Jako další receiver přibyl do příštího ročníku ex-Patriot Phillip Dorsett, kterého jsme podepsali před pár týdny. Zde zmiňované mock drafts také jen velmi výjimečně připustily možnost, že by k výběru wide receivera mělo dojít. Konkrétně to uvedly pouze 2 ze 117 mock drafts (1.7 %). Oněmi zmíněnými hráči jsou Laviska Shenault z University of Colorado

highlights Laviska Shenault

a Brandon Aiyuk z Arizona State University. Této teorii však vskutku nevěřím.

highlights Brandon Aiyuk

RUNNING BACK
Také kdybychom prvním pickem vybrali running backa, jednalo by se o překvapení. I když to stejné si myslela i většina expertů před Draftem 2018, kde byl čistě náhodou taky jako pick #27, překvapivě vybrán running back Rashaad Penny. Loni nás tato pozice velmi potrápila a nakonec vedla až ke story s názvem “Return of the Beast Mode”. Zda se Rashaad Penny a Chris Carson naplno zotaví ze svých season-ending injuries, a budou v září schopni opět nastoupit na hřiště, momentální zprávy stále nepotvrzují. Rozhodně však zůstávají optimistické v tom smyslu, že rehabilitace probíhá dle plánu. Co se mock drafts týče, pouze 2 autoři ze 117 mock drafts (1.7 %) si myslí, že letos prvním pickem vybereme running backa. Zmíněná jména jsou Zack Moss z University of Utah

higlights Zack Moss

a Jonathan Taylor z University of Wisconsin

highlights Jonathan Taylor

TIGHT END
Will Dissly, fourth-round pick draftu 2018, je nejlepším tight endem Seahawks. Bohužel obě sezóny pro něj byly předčasně ukončeny zraněním. V roce 2018 to bylo koleno a loni zase achilovka. Obě zranění byly řešeny operačně a riziko jejich obnovení tak visí ve vzduchu. Pozice tight enda byla v Seahawks před rokem, dovolím si tvrdit, daleko větším otazníkem, než je tomu letos. Příchod dvojice Luke Willson a Jacob Hollister se však ukázal jako možná až překvapivě dobrá náhrada, po které museli Seahawks sáhnout poté, co se Dissly zranil. Letošní draft class není na tight ends tak bohatá, jako ta loňská. V mock drafts se pouze jediný autor (0.9 %) domníval, že vybereme hráče na tuto pozici. Měl by jím být podle něj Cole Kmet z University of Notre Dame.

highlights Cole Kmet

Myslím si však, že Kmet bude v draftu vybrán dříve. Mým tajným favoritem v případě, že bychom vážně prvním výběrem sáhli po tight endovi, je Thaddeus Moss z LSU.

highlights Thaddeus Moss

Mít totiž v týmu syna Hall of Fame wide receivera Randyho Mosse, pro mě zní fakt dobře. Avšak ani tuto možnost nepokládám za nijak zvlášť pravděpodobnou. 

 Pokračování zítra…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *