Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2020,  Zápasy

PREVIEW – WEEK 5: MINNESOTA VIKINGS (1-3) at SEATTLE SEAHAWKS (4-0)

 V jakékoliv jiném roce bych úvodní větu začal slovy “Letos nás čekají”. Bohužel je rok 2020, vše je nejisté, další a další utkání jsou skrz covid odkládána a já tak budu muset napsat následující. Dle rozpisu zápasů letošní sezóny bychom letos měli nastoupit ke čtyřem primetime games. Jedná se o zápasy hrané v hlavní vysílací čas. Bohužel pro Středoevropany se jedná o americký hlavní vysílací čas, takže u nás máme hlubokou noc. No a právě uprostřed noci z neděle na pondělí nás čeká letošní druhý a zároveň poslední zápas Sunday Night Football, ve kterém s námi na CenturyLink Field změří síly Minnesota Vikings. Další dvě primetime games již budou ty v pondělí a ve čtvrtek a dočkat bychom se jich měli v druhé polovině listopadu.

 Vikings letos nejsou tím týmem, kterým bývali v posledních letech. Od roku 2015 nikdy neskončili sezónu s losing recordem a tři z oněch pěti ročníků se dokonce dostali do playoff. Letos však Minnesota začala sezónu třemi prohrami a v divizi NFC North je zatím poslední. Podle mě k tomu velkou měrou přispívá zraněný defensive end Danielle Hunter, který do této sezóny vůbec nezasáhne díky zranění krku. Hunter byl v posledních dvou letech nominován do Pro Bowlu, protože byl na hřišti doslova všude. Letos však obrana Vikings, také díky jeho absenci, patří ve většině statistik k nejhorší třetině týmů NFL. O šestém nejlépe placeném quarterbackovi ligy ani nemluvě. Kirk Cousins letos hodil už 6 interceptions, což je druhé nejhorší číslo v NFL. Suma sumárum Vikings jako tým jsou sice letos poměrně špatní v defense i passing offense, na jejich soupisce však najdeme dvě velmi efektivní útočné zbraně, kterých se já osobně v nadcházejícím vzájemném utkání obávám a které musím zmínit. První z nich je running back Dalvin Cook. Ten nejen že loni předvedl parádních 1 654 scrimmage yards a 13 TDs, čímž si vysloužil nominaci do Pro Bowlu a zařadil se mezi absolutní špičku ligy, ale také letos je náramně při chuti, jelikož je zatím s 424 yards a 6 touchdowns leading rusherem NFL. Druhým z této dvojice je rookie wide receiver Justin Jefferson, kterého si Vikings vybrali v prvním kole letošního draftu jako náhradu za do Buffala odchozivšího Stefona Diggse. Mně osobně dělá největší starost v nadcházejícím utkání právě matchup Justina Jeffersona, proti němuž na druhé straně míče nastoupí náš cornerback Tre Flowers. Zvláště po všech těch zraněních, které už letos stihly potkat naší secondary, je Flowersova neschopnost krýt špičkové receivery pro diváka vizuálně umocněna na maximum. Už loni jsem patřil k těm lidem, kteří se klonili k ukončení jeho angažmá v Seattlu. Ať už bude Flowers nasazen na nováčka Jeffersona nebo na ostříleného Adama Thielena, očekávám jasnou prohru našeho cornerbacka. Můj tip tedy je, že dvojice Cook a Jefferson bude na hřišti nepřehlédnutelná a z toho by mohly pramenit nějaké ty body pro Minnesotu. 

 Nesmíme však zapomínat, že na druhé straně hřiště najdeme náš útok vedený šéfkuchařem Russellem Wilsonem, který má proti Vikings career record 6-0. Oproti předchozím letům jsme konečně ustoupili od silně běhového útoku a Seahawks se proměnili v jednu z nejnebezpečnějších passing offense ligy. To dokazuje taky podíl rush plays a pass plays. V roce 2018 jsme šli po zemi v 55.6% případech, v roce 2019 to bylo již jen v 48.2% případech a letos je podíl běhových akcí prozatím pouze 42.7%. To znamená jediné. They’re letting Russ cook a to se zatím silně vyplácí. DangeRuss doposud v letošní sezóně zkompletoval 75.2% přihrávek (1. v NFL), naházel 1 285 yardů (4. v NFL) a 16 TDs (1. v NFL). To vše při průměru 9.4 yardů na pass (1. v NFL) a 321.3 yardů na zápas (3. v NFL). Z neuvěřitelné jízdy, která jej zatím pasuje do role hlavního kandidáta na MVP, logicky těží i jeho receiveři. S nadsázkou můžeme říct, že Seattle má letos dva wide receivery číslo jedna. Tyler Lockett již nachytal solidních 298 yards a 4 TDs. Jsme ve čtvrtině sezóny a když tedy zaspekulujeme a jeho čísla vynásobíme čtyřma, tento ročník má momentálně Tyler rozběhnutý na 1 292 yards a 16 TDs. Obě čísla by byla doposud nejlepší v jeho šestileté kariéře. Ještě větší zbraní je letos second-year deap threat DK Metcalf. Ten má na svém kontě zatím 403 receiving yards (2. v NFL) a 3 TDs při průměru 25.2 yards per reception (1. v NFL). Našemu útoku se postaví naopak jedna z nejhorších passových obran letošního ročníku NFL a je tak dost pravděpodobné, že to bude hojně lítat vzduchem v podání obou týmů.

 Na závěr nějaký ten injury report. Safety Jamal Adams stále bojuje se zraněním třísla, které utrpěl ve weeku 3 a do tohoto zápasu opět nezasáhne. Existují však optimistické odhady hovořící o tom, že po bye weeku by na zápas proti Cardinals už měl být opět připraven nastoupit. Další člen naší secondary, cornerback Quinton Dunbar, naopak po zranění kolene a dvouzápasové pauze opět trénoval s týmem a snad jej uvidíme na trávníku místo výše zmíněného Flowerse. Rookie linebacker Jordyn Brooks se na hřiště dostane nejdříve na konci měsíce s Adamsem, jelikož se stále potýká se zraněným kolenem. Kapitán našich special teams Neiko Thorpe byl umístěn na injury reserve. Letos jsme jej tak viděli pouze ve dvou utkáních, ke kterým je možné, že už žádné další nepřibude. 

 Jak vidíte tento zápas? Připíše si Minnesota první vzájemnou výhru od roku 2009 nebo naši Seahawks prodlouží sérii vyhraných utkání na sedm v řadě? Dočkáme se opět one-possession game stejně jako ve třech z letošních dosavadních čtyř utkání? Bude to šílený a infarktový zápas, jakým neomylně byla 2015 NFC Wild Card Game, kterou v mrazivých podmínkách rozhodl až krátký netrefený field goal Blaira Walshe (na fotce)? Mají tento win naši Hawks jistý nebo ani zdaleka ne? Zápas Sunday Night Football proti Minnesotě Vikings začíná v noci na pondělí ve 2:20 hodin, takže se nezapomeňte o víkendu vyspat do růžova, jelikož pondělí opět nebude jeden z vašich nejsvěžejších dní.

#LetRussCook #GoHawks #RoadToSBLV

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *