Archiv,  Novinky,  Offseason,  Sezóna 2023,  Uncategorized

SMLOUVY, PŘESTUPY, COMBINE A DALŠÍ NOVINKY

 Vzpomínky na v mnoha směrech epický Super Bowl LVII pomalu začínají zapadávat prachem a do kickoffu 104. sezóny National Football League dnes zbývá přesně půl roku. To znamená jediné… Období roku zvané jako offseason naplno startuje a nikdy nekončící kolotoč ligových událostí začíná po měsíci ve větším množství chrlit nové příběhy. Mnohé se týkají přímo našich Seahawks, a právě na takové zprávy, které uplynulé týdny přinesly, se teď pojďme společně podívat.

 Jak jinak začít tento přehled než-li zprávou, jež je pro Seahawks tou ze všech nejdůležitější. Zdá se, že pro několik dalších let našel tým svého lídra. A nenalezli jsme jej mezi mladými Draft prospekty, nýbrž nám mezi lety 2019-2021 seděl na lavičce jako backup. Geno Smith (na fotce) podepsal na PNW nový multi-year deal a teprve jako osmý hráč naší franchise bude zastávat roli starting quarterbacka ve dvou sezónách po sobě. Seahawks a Geno se domluvili na smlouvě, kterou lze z obou úhlů pohledu zařadit do kategorie “win-win”. Veškeré její detaily ještě neznáme, ale vypadá to na tříletou smlouvu za $75M, z nichž $40M tvoří podpisový bonus a na dalších až $30M si bude moct Geno přijít v případě dosažení všech možných bonifikací. Smith by si tak do roku 2025 mohl vydělat až $105M. Důležité je také rozložení jeho platu, neboť ke většině financí by se měl dostat už v tomto roce, a tak zatímco mezi lety 2013-2022 byla souhrnná hodnota všech Genových smluv “jen” $15.2M, pouze v tomto roce by na jeho výplatní pásce měla být uvedena částka $52M. Hodně peněz v prvním roce smlouvy a vysoká hodnota bonusů navíc suma sumárum vůbec nevylučuje naši angažovanost v hledání mladého quarterbacka v prvních dvou kolech nadcházejícího Draftu…

 Genův podpis není jedinou podškráblou smlouvou, která byla v uplynulém měsíci ve Virginia Mason Athletic Center stvrzena. Seahawks a guard Phil Haynes našli společnou řeč na jednoletém kontraktu v základní hodnotě $3.49M, která se při započtení případných bonusů může vyšplhat až na $4M. Když na druhou misku vah dáme předpokládaný cut guarda Gabe Jacksona, jímž by Seahawks ušetřili $6.5M, jedná se o další povedený podpis z dílny Johna Schneidera a Peta Carrolla. 

 Jako téměř každým rokem se začátek offseason nese mimo jiné v rytmu změn na různých pozicích našeho coaching staffu. Po dvanácti letech na pozicích wide receivers coach, passing game coordinator a quarterbacks coach opouští Seattle jednačtyřicetiletý Dave Canales. V příštím roce bude jako offensive coordinator působit na opačné straně USA v týmu Tampa Bay Buccaneers a na jeho pozici trenéra quarterbacků jej v Seattlu nahradí Greg Olson. Pozor, nepleťte si jej s bývalým tight endem Gregem Olsenem. Spolu s Canalesem se do Tampy přesouvá také náš loňský wide receivers coach Brad Idzik, jehož místo zabírá Sanjay Lal, který mu loni asistoval. Geno Smith i naše našlapaná sestava wide receiverů tak mají obměněné vedení. Odchází také Aaron Curry, který trénoval naše linebackery a tuto roli bude nově zastávat v Pittsburghu Steelers. Teprve před loňskou sezónou se pak v coaching staffu Seattlu objevil Sean Desai. Avšak poté, co jej do svých služeb získala Philadelphia Eagles, kde bude zastávat pozici defensive coordinatora, budou muset Seahawks najít náhradu také za něj. Novou tváří se naopak stává Brandon Jordan, který je odteď pass rush specialist coachem Seahawks a nutno podotknout, že v této kategorii patří k absolutní ligové špičce. Plní vděčnosti a očekávání lepších zítřků už s ním trénovali naši řízci Al Woods, Uchenna Nwosu a, zcela beze srandy, také DK Metcalf.

 Právě wide receiver DK Metcalf pak opět potvrdil svou atletičnost i mimo fotbalový trávník. Během NBA All-Star Game se blýskl dvaceti body, deseti doskoky a čtyřmi bloky a vysloužil si tak ocenění MVP zápasu. Zda se jedná o jeho trénink na druhou olympijskou kvalifikaci na 100m sprint, které se učástnil již před Olympijskými hrami v Tokiu, ukáže až čas.

 Center Austin Blythe, který tuto roli v Seahawks zastával během loňské sezóny, oznámil ve třiceti letech konec své profesionální fotbalové kariéry. De facto tak stále pokračuje období hledání dlouhodobého a kvalitního starting centera, jehož začátek se datuje až do roku 2015, kdy nás opustil Max Unger. Center tak bude nepochybně jednou z pozic, po které se budou Seahawks ohlížet na dubnovém Draftu. Michodem Blythe po roce 2020 opustil Los Angeles Rams a oni pak za rok vyhráli Super Bowl LVI. Po sezóně 2021 pak opustil Kansas City Chiefs a ti před měsícem ovládli Super Bowl LVII. Asi vám nemusím říkat, kam po jeho odchodu ze Seahawks směřuje Super Bowl LVIII, že ne? 

 Tým Los Angeles Rams, jenž prožívá Super Bowl hangover a musí obracet každý dolar, po prvním roce nedávno uzavřené pětileté smlouvy propouští devítinásobného All-Pro linebackera Bobbyho Wagnera. Bobby Wagner tak za pomoci svého agenta, jímž není nikdo jiný než Bobby Wagner osobně, bude hledat nové působiště. Okamžitě po této zprávě se vyrojily hlasy volající návrat Bobbyho zpět na Pacific Northwest, a to zejména vzhledem ke zranění Jordyna Brookse. Neříkám, že bych Bobbyho viděl v našich barvách nerad. To ani náhodou. Nemyslím si však, že bychom jej při ceně nějakých $10M za rok měli v nadcházející sezóně opět vídat řádit v barvách Seahawks. Každopádně stát se může vše a na pravý opak ukazuje panorama Seattlu na nově aktualizované úvodní fotce Bobbyho Twitteru…

 Pokud někomu chybí fotbal a pokud je ve vašich nejkrásnějších představách fotbal hrán na Lumen Field, pak pro vás mám dobrou zprávu. V plném proudu je druhý ročník Rockyho XFL, v níž můžeme sledovat výkony týmu Seattle Sea Dragons. Tým vedený dvojicí bývalých hráčů NFL ve složení quarterback Ben DiNucci a wide receiver Josh Gordon má zatím desetizápasovou základní část rozjetou s recordem 1-2. 

 Lucas Oil Stadium v Indianapolis hostil každoroční přehlídku mladých talentů známou pod názvem NFL Scouting Combine a v tomto odstavci vyberu pár výkonů, nad kterými se netajil dech jen nám u televizních obrazovek, ale dost možná i skautům našich Seahawks. Defensive end Adetomiwa Adebawore zaběhl 40 yardů za 4.49s, což by nebylo tak zvláštní, kdyby tento borec nevážil 127 kilogramů. Za 4.43s zaběhl 40 yardů Nolan Smith, čímž ustanovil nový all-time record pro pass rushery a historicky předběhl takové rychlíky jako jsou WR Stefon Diggs nebo RB Saquon Barkley. All-time record mezi defensive tackly pak s časem 4.67 ustanovil Caliah Kancey. Mezi nejlepšími quarterbacky letošní Draft Class asi většina 12s chtě nechtě hledá borce, kterého bychom teoreticky mohli v Draftu vybrat do Seattlu. Mezi již dávno jasnými first-roundery jako Bryce Young, C.J. Stroud a Will Lewis se nedávno objevilo další jméno. Dle náznaků vzájemných sympatií a s ohledem na skvělé výkony na Combine se možná soustřeďme na Anthonyho Richardsona, jehož výskok z místa do výše 103 cm a skok z místa do dálky 277 cm jsou nové all-time QB records. Atletičtějšího quarterbacka v letošním Draftu asi nenajdeme a také proto je nyní žhavým kandidátem na to, aby byl vybrán již v TOP 5. Naopak jasným poraženým uplynulého týdne je defensive lineman Jalen Carter. Ten byl ještě před nedávnem favoritem na #1 pick, avšak po jeho zatčení za účast na smrtelné automobilové nehodě, se nejspíš pořadím Draftu více či méně propadne.

 No a přehled zpráv ukončíme jednou velmi smutnou zprávou. Ve věku úctyhodných dvaadevadesáti let zemřela Patti Hammond, známější pod přezdívkou Mama Blue. Patti již od roku 1976, tedy od prvopočátku naší franchise, patřila k nejvýraznějším a nejznámějším fanouškům Seahawks a její jméno je nesmazatelně zapsáno v historii našeho týmu i našeho fanclubu. V roce 1998 se stala prvním člověkem, jenž získal ocenění Sea Hawker of the Year a já mám tu čest, že mé jméno může být uvedeno na stejné plaketě jako to její. V roce 1999 byla uvedena do Hall of Fans at the Pro Football Hall of Fame. V roce 2007 se stala první fanynkou, jíž byla svěřena ta čest, aby před kickoffem na domácím stadionu vytáhla 12 Flag. V roce 2020 pak jako první člověk získala ocenění Seahawks Fan of the Year. Ve stejném roce ji byla diagnostikována rakovina slinivky. Odešla jedna z tváří naší franchise. Pamatujme na ni s vděkem a hrdostí. We’ll miss you, Mama Blue…

 Co říkáte na nový long-term deal Geno Smitha? Myslíte si, že i přes tento kontrakt budeme v Draftu brát některého z mladých quarterbacků? Je za vás podpis Phila Haynese a naopak odchod Gabe Jacksona a Austina Blythea změnou naší O-Line k lepšímu či horšímu? Co říkáte na změny v coaching staffu a DKjovu nadšenost v podobě tréninku s pass rush trenérem? Brali byste Bobbyho Wagnera zpět do Seahawks? A pokud ano, za jakou cenu byste byli pro? Sledujete XFL, USFL, ELF a jiné fotbalové ligy? Kdo si výkony na NFL Scouting Combine získal vaše srdce? A jak si budete pamatovat Mama Blue? Rozjeďte v komentářích divokou diskuzi, aby si Pete Carroll a John Schneider měli co přečíst a kde hledat inspiraci…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *