Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2023,  Zápasy

WEEK 10 PREVIEW – WASHINGTON COMMANDERS (4-5) @ SEATTLE SEAHAWKS (5-3)

 Aktuální sezóna je prakticky ve své polovině a právě probíhající hrací týden má již hodnotu dvojciferného čísla. Zanedlouho je tady Díkuvzdání, o kterém se všeobecně říká, že s jeho příchodem začíná i ta skutečně ostrá část sezóny. Čas nám ze 104. ročníku NFL neúprosně ukrajuje… No a za této situace tým ze státu Washington doma přivítá mužstvo reprezentující hlavní město Washington D.C. Všeobecně favorizovaní Seahawks si takto v půli listopadu na svém hřišti budou chtít bez větších problémů poradit s Commanders a učinit tak ráznou přítrž pochybám, které se po nedávném debaklu v Baltimoru vyrojily ze všech stran. Avšak dokáží to?

 Statistiky hovoří poměrně neúprosně. Ve vzájemných soubojích obou franchise jsou historicky lepší Commanders, respektive Redskins, pro pravé punkáče pak Football Team, a to poměrem 13-9. V modro-šedé kombinaci dresů, v nichž Seahawks zítra nastoupí, jsme pak ještě nikdy nevyhráli dvě utkání po sobě. To minulé jsme vyhráli, takže ani zde nenabízí statistika příliš vlídnou náruč. Nejhorší je však fakt, že Washington ještě na Lumen Field !nikdy! neprohrál v zápase regular season. Poslední výhra Seahawks nad Commanders v základní části se odehrála ještě v Kingdome během (pro většinu z nás již značně prehistorické) sezóny 1998. Od té doby vyhrál tým z D.C. všechna čtyři vzájemná utkání regular season hraná na Pacific Northwest. Je čas zatočit kolem osudu!

 Commanders dorazí do Seattlu s nadějí, že se tým srovná na winning percentage .500 a že se jim zároveň povede držet krok v závodě o NFC Wild Card pozice, k nimž jim stále malý krůček chybí. Že by tomu však samotný tým ještě věřil, ale sám o sobě vylučuje výprodej, v rámci níž Commanders nedávno trejdovali dvojici kvalitních pass rushers Chase Younga a Monteze Sweata. Mužstvo z Marylandu povede do bojů za kormidlem překvapivě dobře hrající quarterback Sam Howell. Ten se může chlubit poměrně slušným TD-INT ratiem 14-9 a jeho 2 471 passing yards jej aktuálně řadí na druhé místo NFL. Zároveň je prvním quarterbackem v historii franchise, který během devíti utkání naházel takové množství yardů, což už je teda slušný zápis. Kdo by to byl od fifth-round picku loňského Draftu čekal… Také ve hře po zemi umí Washington své soupeře potrápit. Celkově sice Commanders v rushing yards patří v ligových tabulkách až na sedmé místo od konce, avšak jejich second-year running back Brian Robinson, jehož letošní statistiky činí 447 rushing yards a 5 TD, je pořádně výbušná zbraň, jejíž eliminace musí být jedním z primárních cílů naší obrany. Zvlášť poté, co jsme před týdnem povolili Raves po zemi monstrózních 298 yardů… 

 Pokud pak pomineme její vlažný start v září a pokud si při pomyšlení na zápas v Baltimoru raději necháme od Mužů v černém bliknout před očima červeným světlem, je naše obrana v porovnání s tou od Commanders o level jinde. Tackling machines Jordyn Brooks (na fotce) a one-and-only Bobby Wagner, kteří si v předchozím vzájemném utkání oba připsali 14 skládek, budou jistě soupeře terorizovat i tentokrát. Trošku under the radar pak bez velkého zájmu médií a non-Seahawks veřejnosti proplouvá náš pass rusher Boye Mafe. Ten má aktuálně na svém kontě již šest zápasů po sobě s připsaným sackem, což se ještě v historii naší franchise během jedné sezóny nikdy nikomu nepodařilo. Z Boyeho roste neskutečný hráč, z čehož mám náramnou radost. Snad je on konečně tím vytouženým dominantním pass rusherem, na kterého náš tým už pár sezón toužebně čeká… No a v secondary to pak jistí Legion of Spoon, o níž ještě, pevně věřím, svět v nadcházejících letech mnoho uslyší. Hádám, že souboj trojice hlavních tahounů útoku QB Sam Howell, WR Terry McLaurin a RB Bijan Robinson versus naše obrana bude oním matchupem, jež bude stát za klíčovým rozdílem mezi Winning Monday na straně jedné a dalším pochmurným startem do nového týdne plným pochmurných otázek s ne zcela zřejmými odpověďmi na druhé straně.

 Pokud by někudy měla vést co možná nejméně trnitá cesta k našemu vítězství, bude to pravděpodobně přes jednu z nejhorších ligových obran, jíž naši zítřejší soupeři disponují. V inkasovaných yardech i skórovaných bodech patří defense Commanders k pěti nejhorším napříč letošní NFL. Pokud by se ale, tak jak to Seahawks mají vůbec nejraději, mělo klasicky jednat o drama až do poslední minuty, v němž by nakonec velkou roli hrála field position a třeba i special teams, významný impakt by mohlo mít zranění ramene našeho hlavního returnera a backup running backa DeeJaye Dallase, které si přivodil v minulém utkání. Naopak na druhé straně bude hosty jistě trápit zranění palce na noze jejich TOP 3 receivera Curtise Samuela, pro které možná nebude moct do utkání zasáhnout. 

 Jak dopadne tohle utkání mezi aktuálně pátým a osmým celkem National Football Conference? Kdo z kvarteta receiverů DK Metcalf, Tyler Lockett, Jaxon Smith-Njigba a Jake Bobo zazáří proti silně podprůměrné obraně našeho soupeře a připíše si nějaký ten breakout day? Najde konečně quarterback Geno Smith svou formu z úvodu sezóny a dokáže navázat na loňské výkony, za něž si vysloužil cenu NFL Comeback Player of the Year? A bude jako bonus třeba i schopen kompletovat krátké přihrávky na duo tight endů Noah Fant a Colby Parkinson, které nám v herním projevu v posledních zápasech děsně chybí? Nebo snad včerejší podpis quarterbacka Bretta Rypiena do našeho practice squadu něco naznačuje? Naše historicky první utkání proti celku nesoucímu jméno Washington Commanders začíná už zítra od 22:25 hodin, takže poctivě rozcvičit hlasivky a ať se všichni pěkně loud and proud slyšíme navzájem! No a případně v pondělí v práci poprosit šéfa o trochu shovívavosti, že jo…

SEA!!! HAWKS!!!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *