Archiv,  Novinky,  Regular Season,  Review,  Sezóna 2021,  Zápasy

WEEK 16 REVIEW – CHICAGO BEARS (5-10) @ SEATTLE SEAHAWKS (5-10)

 Jelikož už o nic nešlo, nebyly to takové nervy, jaké by to byly bývaly. V angličtině je tohle asi předpřítomný průběhový… Ale konec vtipů a shrňme si včerejší zápas. Bears si na Pacific Northwest přivezli krom své kompletní fotbalové výbavy také lake effect Michiganského jezera a teprve potřetí v historii Lumen Field, poprvé po třinácti letech, jsme se v Seattlu dočkali pravé vánoční snow game. Za poměrně hustého sněžení, které časem ustávalo, jsme se dočkali šokujícího průběhu zápasu. Ještě minutu a čtvrt před závěrečným hvizdem byly naše šance na výhru v zápase rovny 93.3%, ale závěrečný touchdown a two-point conversion hostů nakonec znamenaly naši jednobodovou prohru 24-25 a definitivní uhašení i těch nejmikroskopičtějších nadějí na zázračný playoff run. Ve vyřazovací části tak budeme chybět teprve podruhé za posledních devět let a teprve popáté za uplynulých 19 sezón.

 Deset proher v jednom jediném ročníku. Po tom báječném desetiletí, kterého jsme byli svědky a které také ruku v ruce se zvyšující se popularitou tohoto sportu přitáhlo sympatie většiny z nás právě k Seahawks, je až neuvěřitelné, že se skutečně bavíme o našem modrozeleném týmu. No a to nám stále do konce sezóny dva zápasy zbývají, takže je stále co “vylepšovat”, že jo… Co však již vylepšit nedokážeme, je naše umístění v rámci NFC West. Tři výhry za San Franciscem hovoří dva týdny před ukončením regular season zcela jasně. Seahawks se poprvé od roku !1996! umístí na posledním místě své divize. V této souvislosti je nutné si uvědomit, že k ustanovení současného formátu divizí došlo až v roce 2002, takže před oním dlouhým čtvrtstoletím jsme ještě byli součástí pětičlenné AFC West. Poměrně těžko uvěřitelný a ještě hůře stravitelný fakt. 

 Abychom však nebyli jen negativní, teda spíše realističtí, shrňme si také pozitiva včerejšího výkonu. Russell Wilson si navzdory padajícím vločkám vedl celkem solidně, když zkompletoval 16/27 passů pro 181 yardů a dva touchdowny. Jeden z nich zachytil DK Metcalf, který tak přerušil svou šestizápasovou sérii bez skórování a s 846 receiving yards a 9 receiving TDs na kontě tak stále živí naděje na druhou 1000+ yds a 10+ TDs season po sobě. Druhý Russův passing touchdown zachytil tight end Gerald Everett, který se s 60ti receiving yards stal včerejším leading receiverem a po ne zcela přesvědčivých výkonech ve většině sezóny, zakončené onou nešťastnou two-fumble-game proti San Franciscu, tak v posledních třech zápasech působí poměrně sympaticky. V nich totiž zachytil 10/11 míčů, které na něj letěly, pro 143 yardů a dva touchdowny. Chci mít tedy ten pocit, že se nám jeho příchod z Rams v budoucnu vrátí víc, než jsem si ještě před měsícem připouštěl. Kdo však včera mezi naší offense skutečně zářil, byl running back Rashaad Penny (na fotce). S míčem běžel tolikrát, jako ještě za celou kariéru nikdy, celkově sedmnáctkrát, přičemž nastřádal 135 rushing yards a jeden TD k tomu. Za poslední tři utkání tak má na svém kontě již 311 yardů a 3 TDs. Když se podíváme na jeho angažmá do té doby, zjistíme, že ze 60ti zápasů, které uběhly od jeho výběru v prvním kole Draftu 2018, se osmadvaceti vůbec nezúčastnil a ve zbylých dvaatřiceti naběhal jen 901 yardů a 5 touchdownů. Vzhledem k tomu, že do vypršení jeho nováčkovského kontraktu zbývají už jen dvě utkání, se tak vyloženě nabízí úvaha, že přesně tohle je ten správný způsob, jakým si u zaměstnavatele říct o novou smlouvu.

 Pokud se podíváme na naší obranu, je rovněž na místě vyjmenovat pár borců. Už klasicky skvěle hrálo duo linebackers ve složení Bobby Wagner a Jordyn Brooks, když dohromady nasbírali 22 tackles a zblokovali dva passy. Bobby tak se 170 season tackles překonal svůj vlastní pět let starý franchise record a před nejbližším pronásledovatelem tak o čtyři skládky stále vede pořadí celé NFL. Brooks je se 156 tackles na třetím místě. Výtečně! Druhý excelentní zápas v šesti dnech předvedl pass rusher Carlos Dunlap. Ten včera nasbíral 5 tackles, 1 tackle for loss, 2 sacky, 3 QB hity a 1 zblokovaný pass. Skvělý výkon borce, o němž se často zapomíná a ztěží věří, že v únoru dosáhne na Kristova léta. Multiple-sack game si připsal také další pořízek. Defensive tackle Rasheem Green kromě dvou sacků nasbíral také dva tackly, oba pro ztrátu yardů, a čtyři QB hity k tomu. Ani Sidney Jones a Ryan Neal s 13 tackles a zblokovaným passem nehráli zrovna bídně.

 Komu se ale, narozdíl od obrany, včerejší zápas nepovedl, byly naše special teams. Ze sedmi kick/punt returnů jsme inkasovali celkem 122 yardů. Kicker Jason Myers neproměnil 39-yd FG a tyto tři body v závěru utkání kriticky chyběly. Poté, co proměnil 37 tříbodových kopů, což je čtvrtá nejdelší série v historii NFL, tak ypsilonkem prolétlo jen 11/17 pokusů a nad jeho budoucností se tak vznáší otazníky. Také čtyři punty Michaela Dicksona vedly pouze k jednomu kopu inside 20-yd line a k průměru pouhých 37 yardů na punt, což byl na jeho poměry rovněž hrubě nepovedený zápas.

 Je tohle závěr Carroll-era? Je tohle závěr Wilson-era? Je tohle závěr Wagner-era? Je snad tohle úplný konec všech těchto ér? Ptejme se však co začíná. Přijde rebuild? Přijde období, kdy se winning percentage okolo .333 stane normou? Co všechno se stane? Čím bychom vlastně měli začít, když z našeho aktuálního 2022 Draft picku #6 se místo nás těší New York Jets, kterým jsme jej poslali výměnou za Jamala Adamse? Je snad reálné, že osmatřicátým výběrem v Draftu do Seattlu přivedeme borce, který celou franchise zase nasměruje na ten správný kurz? O odpovědi na tyto otázky a o váš vlastní dojem ze včerejšího utkání vás klasicky poprosím v komentářích.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *