Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2021,  Zápasy

WEEK 17 PREVIEW – DETROIT LIONS (2-12-1) @ SEATTLE SEAHAWKS (5-10)

 Náš all-time record s Lions vyznívá v náš prospěch tolik, jako jen proti málokterému z ostatních týmů NFL. Z patnácti vzájemných zápasů jsme jich vyhráli deset. Od roku 2003 je pak record dokonce 6-1 v náš prospěch, a to včetně 2016 NFC Wild Card Game, kde Russell Wilson hodil 3 TDs, z nichž jeden, tehdy ještě v dresu Lions, neustrážil safety Quandre Diggs (na fotce). Jo, je to k nevíře, ale Lions byli před pěti lety skutečně v playoff. Přísný trash talk takto na start článku? Aby taky ne, když od doby, kdy se Lions zúčastnili jejich dosud posledního zápasu o titul, před pár dny uběhlo přesně 65 let, což je pro kontext o skoro celé desetiletí déle, než vůbec existuje nějaký tým s názvem Seattle Seahawks. Každopádně letos jsou to opět staří známí a bezbranní lvíčci, protože s dvěmi výhrami a jednou remízou na kontě mají TOP 2 pick v nadcházejícím NFL Draftu téměř v kapse. Pro úplnou jistotu, že “on the clock” skutečně půjdou maximálně jako druzí v pořadí, si pro ránu do týla dorazí zítra na Pacific Northwest.

 Quarterback Russell Wilson si při nedělním sněžení připsal solidní čísla v podobě dvou passing TDs a ačkoliv už letos nedosáhne na spousta jeho výkonů typických pro předchozí roky, právě dva TDs mu chybí k dalšímu z historických milníků. Připojil by se totiž ke dvojici Hall of Famers Peyton Manning a Dan Marino a stal by se teprve třetím borcem v historii NFL s 20+ passing TDs ve všech deseti úvodních ligových sezónách. Pomoct mu k tomu mohou klasicky hlavně Tyler a DK. Deep shot target Tyler Lockett je letos s 16.2 yardy na zachycený pass na děleném pátém místě v NFL. Za jeho pozitivní působení v kabině a stmelování týmu navíc před týdnem vůbec poprvé získal Steve Largent Award, která je každoročně udělována právě hráči se schopnostmi nejvíce pozvednout ducha týmu. Plus je tady samozřejmě 193 cm vysoký a 106 kg vážící DK Metcalf, kterému chybí jen 54 yardů, aby si v každé z jeho dosavadních tří ročníků připsal 900+ receiving yards season. To jsou ve stručnosti tři hlavní noční můry, které už teď jistě má secondary Lions patřící k absolutnímu ligovému dnu. Povolený passer rating 99.1 je řadí na sedmé místo od konce. S osmi inkasovanými yardy na pass jsou pak dokonce třetí nejhorší v lize. Kdo jiný by je měl vyškolit a s brekem vyslat zpět do Michiganu, když ne trio Wilson, Lockett a Metcalf?

 Avšak zas tak úplně Lions nezatracujme. Sezónu sice začali 0-10-1, ale za poslední měsíc mají 2-2, což je shodou okolností přesně takový record, jaký máme i my. Quarterback Jared Goff, #1 overall pick Draftu 2016, přišel před sezónou z Rams a tak hru proti Seahawks zná až velmi dobře. Ostatně o tom svědčí také jeho record 6-4 proti našemu týmu. TD-INT ratio z těchto zápasů v poměru 8-9 už zas tak moc ne… Jsou tu ale tři hlavní problémy. Leading rusher Lions, kterým je s 555 yards a 4 TDs D’Andre Swift, zmeškal poslední čtyři zápasy skrz zranění ramene a ačkoliv by do zítřejšího zápasu zasáhnout mohl, nedá se očekávat jeho plné zatížení. Leading receiver je fourth-rounder rookie Amon-Ra St. Brown, který nachytal 692 yardů a 3 TDs, takže Goff zrovna nedisponuje množstvím kvalitních cílů pro své passy. No a nakonec i kdyby nějaký ten plnohodnotný cíl měl, je tady pravděpodobnost, že zítra nebude házet vůbec. Potýká se totiž se zraněním kolene a v případě jeho neschopnosti nastoupit by jej nahradil undrafted fourth-year QB Tim Boyle. Ten letos, a vlastně i v celé své kariéře, jako starter nastoupil dvakrát, přičemž s recordem 0-2 nasbíral 279 yardů, 1 TD, 3 INTs a passer rating jen 62.3. Not great, not… Co to kecám… Just terrible.

 Každopádně jak již bylo řečeno v úvodu, a jak všichni dobře víme, ani jeden tým už nebude hrát o nic víc, než pozici na Draftu. Lions mají v držení #2 pick, sezónu stoprocentně nezakončí “hůř” než s #5 pickem, ale při troše “snahy” by stále první výběr mohli vyfouknout Jaguars, kteří se v posledních letech do floridských močálů plných hladových krokodýlů noří hlouběji a hlouběji… Na druhé straně first-round pick našich Seahawks si s nadšením hýčkají Jets, takže nám jde prakticky o to, kde mezi picky #35 až #46 se nakonec náš nejvyšší výběr ustálí. Jak jistě i ti méně matematicky zdatní z nás uznají, zde mají Lions nespornou taktickou výhodu. Aby se však zabránilo vypouštěním zápasů na konci sezóny, v nichž už jde jen o pořadí na Draftu, mají hráči ve smlouvách různé bonusy, které těmto taktickým manévrům brání. To je ostatně i hlavní příslib toho, že bychom se ani v předposledním zápase letošní sezóny nemuseli nudit. Doufám tedy, že jsi na konec roku pil/a z plna hrdla, v posteli jsi byl/a až za světla, nevstával/a jsi dřív než na oběd a zítra si k pátému drinku při after-afterparty dej na spravení také poslední “letošní” zápas na Lumen Field, který začíná pět minut před půl jedenáctou. Ať je Nový rok i nový rok lepší pro Tebe, pro Seahawks, ale také pro celý svět! Šťastný a veselý! GO HAWKS!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *