Archiv,  Novinky,  Preseason,  Sezóna 2019

NEJOBLÍBENĚJŠÍ SPORTY V USA

 Lahváč do ruky a v telce puštěný fotbal (a.k.a. soccer) nebo hokej. Tak to většinou vypadá, když Češi sledují svůj oblíbený sport. Na co s pizzou a třetinkovým Bud Lightem v ruce koukají Američané a co z toho najdeme také v Seattlu? To vám zkusím stručně popsat v tomhle příspěvku.

 Nejsledovanějším sportem v USA, i ve městě Seattle samotném, je samozřejmě americký fotbal. National Football League (NFL) a naše Seahawks, kteří jsou v lize od roku 1976, všichni dobře známe a není nutno je zrovna teď a tady sáhodlouze představovat.

 Možná vás překvapí, že druhým nejsledovanějším sportem je série automobilových závodů NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing). Nejproslulejšími závody bývají rok co rok například “Daytona 500” nebo “400 miles Indianapolis” a všechny se jezdí, na rozdíl od Formule 1, na oválných okruzích. Jeden ze závodů série se odehrává i na oválu Evergreen Speedway, který se nachází asi 40 km od centra Seattlu a je jediným závodem podniku NASCAR ve státě Washington. Evergreen Speedway pojme sedm a půl tisíce diváků.

 Také jeden z týmů zastupující třetí nejsledovanější sport sídlí v Seattlu. V Major League Baseball (MLB), nejstarší klubové lize v USA, můžeme od roku 1977 najít tým Seattle Mariners. Jen tak by the way až do roku 1999 sdíleli Mariners a Seahawks domovský stadion Kingdome. Až po jeho demolici vyrostly na jeho místě stadiony CenturyLink Field a baseballový Safeco Field. Mariners jsou však držitelem dost nelichotivého prvenství. Nejdéle ze všech týmů všech čtyř největších lig v USA (NFL, MLB, NBA, NHL) se jim nepovedlo dostat se do playoff. Naposledy se z tohoto úspěchu těšili v roce 2001 a když si uvědomíme, že i Cleveland Browns hráli v postseason NFL naposled v sezóně 2002, je to dost smutná statistika. Dnes v noci našeho času se Seattlu Mariners v souboji dvou týmů ze dna tabulky povedlo porazit Baltimore Orioles poměrem 5:2. Tomuto zápasu přihlížela i podstatná část letošních nováčků fotbalového týmu Seattlu Seahawks. Slavnostního nadhozu zápasu se dokonce zhostil náš nový wide receiver D.K. Metcalf (na fotce). Ten se před zápasem s úsměvem na rtech vyjádřil, že chce hodit míček rychlostí alespoň 95 mph. Jen pro představu… Stačily by prsty jedné ruky, abyste v MLB spočítali nadhazovače, kteří dokáží míček nadhodit rychlostí 105 mph. To ukazuje, že D.K. svými ambicemi rozhodně nešetřil.

 Čtvrté místo zaujímá National Basketball Association (NBA). Mezi lety 1967-2007 mohli fanoušci basketu na pacifickém severozápadě chodit na zápasy týmu Seattle SuperSonics. Těm se v sezóně 1978/79 dokonce povedlo celou ligu ovládnout a získat titul NBA Champions, když ve finále porazili Washington Wizards, za něž dnes nastupuje český reprezentant Tomáš Satoranský. V roce 2008 však byl tým SuperSonics přestěhován do Oklahoma City a od té doby jej můžeme v tabulkách soutěže najít pod názvem Oklahoma City Thunder. Do Seattlu se navzdory mnohým spekulacím od té doby NBA zatím nevrátila.

 Naši tabulku pěti nejsledovanějších sportovních soutěží v USA uzavírá, průměrnému českému divákovi asi nejznámější, kanadsko-americká National Hockey League (NHL). Ta se v Seattlu nikdy nehrála, avšak to se brzy změní. Už teď je totiž potvrzeno, že v sezóně 2021/22 se v lize bude objevovat i tým sídlící právě v metropoli státu Washington. Jeho jméno zatím není známo. Okamžitě se mi nabízí zamyšlení se nad Las Vegas Golden Knights. Ti se totiž hned ve své první sezóně v NHL 2017/18 dostali až do souboje o Stanley Cup. Takže člověk nikdy neví, zda do města nepřicházejí velké a slavné hokejové časy…

 Sledujete nějaké jiné americké sporty i vy? Já ještě za časů Galaxie Sport kouknul jednou týdně zápas MLB a jelikož mám ve Wisconsinu rodinu, nejvíce jsem držel palce týmu Milwaukee Brewers. Pochlubte se svými případnými zážitky a oblíbenými týmy. =)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *