Archiv,  Novinky,  Preseason,  Sezóna 2020

NFL COMBINE A FREE AGENCY

 Od Super Bowlu LIV ještě nestihl uběhnout ani měsíc a už jsou tady první stěžejní okamžiky letošní offseason. V tomto článku vám je zkusím v pár odstavcích představit.

 Přesně 337 nejlepších univerzitních hráčů se již teď účastní NFL Combine v Indianapolis.  Jedná se o jediné hromadné střetnutí budoucích hráčů NFL s manažery a coaching stuffem všech týmů NFL ještě před draftem. Třicátý čtvrtý ročník začal sice již v neděli, avšak jeho vyvrcholení přijde v podobě divácky nejatraktivnější a pro mnohé hráče nejdůležitější disciplínou v následujících čtyřech dnech. Jedná se o takzvané on-field workouts and drills. Ty si lze jednoduše představit tak, že hráči z college předvádějí různé disciplíny jako třeba vertical jump, broad jump nebo 40-yard dash a samozřejmě se svými výkony snaží zaujmout a přesvědčit své potenciální zaměstnavatele. V jednotlivých disciplínách se budou od čtvrtka až do neděle postupně představovat hráči na různých pozicích. Ve čtvrtek začínají quarterbacks, wide receivers a tight ends. V pátek to budou running backs, hráči offensive line, punters, kickers a special teams. V sobotu pak dojde na defensive linemans a linebackers. No a v neděli to celé uzavřou hráči secondary, tudíž cornerbacks a safeties.

 Připomeňme si hráče, kteří se v Combine za poslední dva roky předvedli na výbornou a kteří nakonec skončili v barvách našich Seahawks. V roce 2018 to byl třeba linebacker Shaquem Griffin. První jednoruký hráč v NFL zazářil především ve 40-yardovém sprintu, který zaběhl za 4.38 vteřiny. Stal se tak nejrychlejším linebackerem od roku 2003, kdy je tato statistika sledována. 

 Shaquem Griffin Combine 2018: https://www.youtube.com/watch?v=R6XSAb4DKlE&t=456s

 V roce následujícím zazářil wide receiver DK Metcalf. Ten nejenže zaostal s časem 4.33 o pouhé dvě setiny sekundy za nejlepším wide receiverem onoho ročníku, ale na bench press přidal také skvělých 27 zvednutí činky vážící 102 kg a předvedl rovněž i skvělé drilly. Komplexností jeho výkonu tak byl přirovnáván například k výkonu Julio Jonese, který se blýskl o osm let dříve.

 DK Metcalf Combine 2019: https://www.youtube.com/watch?v=6MqWXCUuok4

 A koho sledovat letos? To se samozřejmě definitivně ukáže až s tím, koho vybereme v draftu na konci dubna. V různých mock draftech se pro náš pick #27, který v draftu zatím vlastníme, zatím nejčastěji objevuje jméno Yetur Gross-Matos. Defensive end z Penn State University by našemu podprůměrnému pass-rush napadání jistě pomohl. I jeho životní příběh stojí za shlédnutí.

 Yetur Gross-Matos highlights: https://www.youtube.com/watch?v=Lz4RSqjW1OQ

 Yetur Gross-Matos lifestory: https://www.youtube.com/watch?v=4zAjGnB0EPM&t=2s

 Z dalších věcí, které na počátku offseason hýbou děním, nutno zmínit určitě start free agency. Hráči, kteří v minulém roce opustili nějaký tým NFL a nemají momentálně platnou smlouvu, mohou podepsat nový kontrakt s některým z týmů, který o jeho služby bude mít zájem. Jak jste si jistě všimli, ani naši Seahawks dlouho neotáleli a podepsali zkušeného tight enda Grega Olsena, který opustil Carolinu Panthers a který se v letech 2014-2016 stal dosud jediným tight endem v historii NFL s třemi po sobě jdoucími sezónami s alespoň 1 000 receiving yards. Už se objevily také otázky, kdo bude nosit číslo 88 v následující sezóně. Zda to bude Will Dissly, který jej na dresu Seahawks nosí poslední dvě sezóny nebo zda to bude nově příchozí Olsen, jenž číslo 88 v dresu Panthers nosil v posledních devíti letech. General manager John Schneider včera oznámil, že se oba hráči domluvili na sympatickém kompromisu. Dissly přenechá Olsenovi v následující sezóně číslo 88 a Olsen zase na oplátku přispěje určitou finanční částku na charitu dle Disslyho výběru. 

 Co se free agency týče, není to samozřejmě jen o příchodech, ale rovněž o odchodech. Nejčastěji skloňovanými jmény hráčů, kteří by s velkou pravděpodobností neměli být členy Seahawks v nastávající sezóně, je pass-rush duo Jadeveon Clowney a Ziggy Ansah. Zatímco Ansahova kariéra se zřejmě blíží ke svému konci díky jeho věku, ale také díky neustále se opakujícím zraněním, Clowney si žádá velmi lukrativní smlouvu, jejíž parametry by mohly být plus mínus takové, na jaké Seahawks nekývli před rokem Franku Clarkovi. Samozřejmě otázek okolo free agency je mnohem více a jakékoli breaking news budou všem 12s na této stránce naservírovány.

 Budete sledovat NFL Combine? Máte vytipované své hráče, na jejichž výkon se těšíte? A o kom se po tomto týdnu bude mluvit v souvislosti jak s NFL Combine, tak i s free agency? Podělte se o své dojmy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *