OH SEA, HERE WE GO AGAIN…
Dnes je tomu přesně pět let. Ano, úplně přesně pět let od chvíle, kdy jsem zde směrem k Vám publikoval svůj první článek, v němž jsem se představil a naivně tvrdil Vám i sobě, že tady sem tam něco napíšu. No a o jaký kus jsme se za tu půl dekádu posunuli… Ve skutečnosti se z toho tehdy vyklubal úplný počátek transformace, kdy jsme společnými silami, postupně a prakticky z ničeho nakonec vybudovali oficiální fanclub sdružující aktivní, dobročinnou a přátelskou komunitu lidí, kteří jsou pevně svázáni se svým domovským klubem, které ještě v tomto či podobném formátu čeká velká budoucnost a o jejichž existenci se velmi dobře ví nejen v samotném Seattlu či našich dvou zemích, kde působíme, ale jsme známí minimálně napříč celou Evropou a Amerikou. Parádních pět let, dámy a pánové! Děkuji Vám za ně!
První polovina offseason se nám blíží ke svému konci. Nejnudnější část fotbalového roku však, jak je již dubnovou tradicí, pomalu a jistě svou setrvačností dojíždí a zastaví se ve velkém stylu na svém každoročním vrcholu. Letošní NFL Draft, historicky již devětaosmdesátý v pořadí, bude hostit Motor City, tedy michiganské město Detroit ležící v samém srdci Velkých jezer přímo při hranicích s Kanadou. Do startu této velké třídenní události už chybí jen dva týdny, masivní stage na Hart Plaza je už skoro postavená a mladí talenti z univerzit, kteří už za sebou mají jak NFL Combine, tak i Pro Days, se nemohou dočkat svého budoucího působení v profesionální lize. Jedinou výjimkou je asi jen Caleb Williams, který se téměř bez jakýchkoliv pochybností stane letošním #1 pickem a tak i dalším z nekonečné série nadějných quarterbacků, jímž jejich výběr do Chicaga Bears zničí jejich solidně rozjetou kariéru. Jay Cutler, Mitch Trubisky nebo Justin Field přece měli být taky bohové. A nebo to snad tentokrát bude celé jinak? Kdo ví… Draft je jedna velká loterie a člověk nemůže mít takto na konci dubna nikdy jistotu, a to i když jde na řadu jako první, zda z toho nakonec kápne někdo jako JaMarcus Russell nebo naopak spíš Peyton Manning. Tak či onak mají Seahawks momentálně v držení pick #16 a samozřejmě i v tomto roce pro Vás chystám tradiční Mock Draft, respektive článek týkající se toho, koho by si asi tak Seahawks mohli pravděpodobně vybrat.
Naši Seahawks se po třech kalendářních měsících, tedy ve skutečnosti po jediném velkém volnu, které během roku mají, opět sešli v překrásném tréninkovém centru Virginia Mason Athletic Center na břehu jezera Washington a prvními společnými tréninky a meetingy tak zahájili týmovou přípravu na letošní sezónu, do jejíhož startu nám stále zbývá téměř pět měsíců. Dobrovolné offseason workouty přilákaly hlavně staré známé tváře hráčů. Těch nových jsme totiž během dosavadní free agency do týmu zas tak moc nepřibrali. Hned první den mezi přítomnými nechyběl třeba ani wide receiver DK Metcalf, který byl zachycen, jak v odpočinkovém tempu zvedá na bench činky, o nichž jsme si s Raduš osobně přímo na místě mysleli, že se na ně v posilovně jen práší. Omyl. Jistě, že ty víc než dvaapadesátikilové jednoručky nezvedá nějaký lineman, ale DýKej. Kdo jiný taky… Ranec známých a hrstku neznámých hráčů pak ve VMAC doplnil coaching staff, který by nám ještě loni byl povědomý asi jako třeba pocit, jaké to je, když v důležitém zápase od srdce fandíš Niners nebo Cowboys. Teda jasně, trenér defensive backů a defensive passing game coordinator v jedné osobě Karl Scott už s náma v minulosti byl, ale zbylých 24 coachů, což je neuvěřitelný počet, jsou v organizaci Seahawks úplně noví a jsou to tedy převážně právě oni, kdo stojí na začátku počínající epochy, o níž ještě nikdo z nás nemůže přesně vědět, zda se stane další veleúspěšnou etapou aka 2010s nebo nás spíš čeká hluboká stoka aka 1990s…
Co však víme jistě je, že se ve fotbalovém světě stalo pár dalších důležitých věcí, takže abychom byli v obraze, dejme si jejich klasický stručný přehled… Když už jsme zmínili VMAC, s novou érou zmizela také jedna z ikonických součástí vnitřních prostor našeho tréninkového centra. Nový hlavní trenér Mike Macdonald přináší svěží vítr, který hned takto z kraje roku odfoukl “Petův” basketbalový koš (na fotce vlevo), který byl neodmyslitelnou součástí tamního meeting roomu. Týmová setkání vždy začínala až ve chvíli, kdy všichni přítomní dali koš. Teď je však této tradici konec. Jsem nesmírně vděčný za to, že i my osobně jsme si stihli jeden koš v meeting roomu dát a budu na ten okamžik s láskou a úsměvem na rtu vzpomínat… Každopádně na těch internetech se často objevují také komentáře 12s typu “koš mě nezajímá, já chci prsten” a tak nějak podobně to vlastně svým způsobem cítím taky.
NFL Global Market Program oznámil ve třetím roce své existence velkou expanzi. Nově bude mít hned 25 NFL týmů možnost zasáhnout své fanbase hned v 19ti zemích mezinárodního trhu. Konkrétně pro Seahawks se po Kanadě, která pro tým byla určena jako international Market již od loňska, se letos přidávají také Německo, Rakousko a Švýcarsko. To, že se značka Seahawks bude více představovat dostávat ke zdejším fans ve střední a středozápadní Evropě, je obrovský úspěch, dobrá zpráva a nesporná zásluha mj. práce German Sea Hawkers, kteří působí ve všech třech zmíněných zemích a jsou druhou největší Sea Hawkers Chapter na světě. Chtěl bych však také doufat, že tak trochu jsme se o to zasadili také my zde v Česku a na Slovensku, potažmo další oficiální fancluby Seattlu Seahawks, jichž je v Evropě momentálně už celkově šest.
Seahawks do svých řad na konci free agency, jejíž převážnou část jsme probrali v předchozím článku, přivádějí dalších pár nových borců. Ofenzivní lajně přišel z LA pomoct výběr Rams sedmého kola Draftu 2020 guard Tremayne Anchrum Jr., který dosud hrál sotva ve special teams a i přesto už je navždy Super Bowl LVI Champion. Jeho jednoletý kontrakt má hodnotu minimálního platu v podobě $1.16M. Na pozici defensive tackle přišel front line obrany vyztužit zase veterán Jonathan Hankins, jehož jednoletá smlouva má hodnotu $1.54M a v případě dosažení bonusů se může vyšplhat až na $2.05M. Původní second-rounder už za 11 let působení v NFL vystřídal kvartet týmů a ve svém pátém působišti bude v kabině jistě působit také jako mentor. Do secondary pak přichází safety K’Von Wallace. Jeho služby jsme podepsali také na rok a hodnota smlouvy dle výkonů dosáhne na $1.33M až $1.5M. Výběr Eagles ve čtvrtém kole Draftu 2020 si loni v barvách Cardinals a Titans připsal pick, 6 zblokovaných passů a 89 total tackles, takže zde je rozhodně na čem stavět. Po odchodu německého linebackera Aarona Donkora jsme bez Evropana v týmu nezůstali moc dlouho. Nedraftovaný rodák z Itálie, jímž je offensive tackle Max Pircher, strávil poslední tři roky na soupisce practice squadů Rams a Lions, avšak v ostré akci v NFL dosud nikdy nasazen nebyl. Největším jménem z nově příchozích borců je pak asi wide receiver s bohatými kick return zkušenostmi Laviska Shenault Jr. Původní výběr druhého kola Draftu strávil dva roky s Jaguars, dva roky s Panthers a jelikož už má těch dravých koček tak akorát dost, přistál tentokrát v Hawk Nest. Viska, jak mu běžně říkají, předvedl krásnou rookie season, když nachytal 600 yardů a 5 TD k tomu. Od té doby to sice není ono, ale možná je to jen změna, kterou občas potřebujeme všichni, aby se ze Shenaulta stalo pozitivní překvapení roku a nakonec třeba i Offensive Player of the Year. Na NFL je krásné to, že i ta nejbláznivěji vyhlížející věc se nakonec může úplně klidně reálně stát…
Abyste se ve fotbalovém kalendáři neztratili a vždy věděli, co nás čeká, zde jsou další důležitá data blížících se událostí, které naše Seahawks v nejbližší době čekají. V období mezi 22. a 24. dubnem bude na VMAC probíhat dobrovolný minicamp, který mohou jako jakýsi “adapťák” pořádat pouze a jen týmy s novým head coachem. V období od druhé hodiny ranní 26. dubna asi až do půlnoci na 28. dubna našeho času pak postupně proběhnou tři kola již vzpomínaného NFL Draftu. OTAs neboli Offseason Training Activities, které jsou každoročně prvním vrcholem společných týmových aktivit, pak bude tréninkové centrum Seahawks hostit v deseti dnech rozesetých mezi 20. květen a 7. červen. Nakonec povinný minicamp připadá na 11. až 13. červen. Od něho dál už pak bude směrem k zářijovému kickoffu jen přihořívat…
Tackle Abe Lucas a linebacker Uchenna Nwosu jsou po season-ending injuries a po operacích kolene, respektive prsního svalu, na dobré cestě, aby byli na začátku sezóny 100% ready převálcovávat jednoho soupeře za druhým. Pozitivní zprávy přinesl general manager John Schneider.
Každoroční meeting majitelů klubů a trenérů NFL se tentokrát konal co by kamenem od Disneylandu dohodil, tedy přímo ve floridském Orlandu. Slovo meeting už samo o sobě dokáže u většiny z nás evokovat pěkně nudnou a zbytečnou věc. Pravdou však je, že konkrétně na těch ligových se řeší dost zásadní věci. Na letošním setkání bylo rozhodnuto například o následujících dvou důležitých věcech. Tzv. hip drop tackle, tedy skládka zezadu při chycení za oba boky, byla zakázána. No, nerad to říkám, ale s takovou by závěrečný tackle Super Bowlu XXXIV byl oceněn penalizací 15 yardů, Titans by nad rámec časomíry hráli ještě jeden down a legenda Kurta Warnera, kluka z prodejny potravin, by možná nikdy nebyla kompletní, neboť by třeba nikdy nezískal Lombardi Trophy a Super Bowl MVP… Druhá velká změna se pak týká ročního zkušebního zavedení pravidla o hybridních kickoffech. Ty mají nyní být velmi podobné těm, které známe z amerických offseason lig posledních let. NFL chce kromě nižší rychlosti střetů hráčů, tím pádem i menšího počtu zranění, docílit zároveň také vyšší atraktivity hry. Porovnání lig NFL a XFL v roce 2023 v tomto ohledu hovoří jasně. Zatímco v NFL jsme se loni dočkali průměrně jen 1,1 kickoff returnu na zápas, v XFL tento počet dosáhl na nesrovnatelnou hodnotu 4,3 kickoff returny na zápas.
Streamovací platforma Netflix oznámila, že uvede volné pokračování dokumentární série Quarterback z loňského roku. Letos se bude jednat o počin Receiver, v němž se představí wide receiveři Davante Adams (Raiders), Justin Jefferson (Vikings), Amon-Ra St. Brown (Lions), Deebo Samuel a tight end George Kittle (oba 49ers). Na mě to asi bude moc s příchutí Frisca, takže nevím, nevím, zda si tvůrci získají přízeň mého srdce.
Do zveřejnění rozpisu zápasů této sezóny ještě stále zbývá celý kalendářní měsíc, ale přesto jsme se nedávno dozvěděli o konkrétních týmech, které nastoupí v pár konkrétních utkáních. Je tomu již tradicí, že preseason zápasy “nanečisto” začíná Hall of Fame Game v Cantonu ve státě Ohio, kde najdeme také prostory legendární Pro Football Hall of Fame. V letošním úvodním preseason matchupu se v noci na 2. srpna střetnou týmy Houston Texans a Chicago Bears. Slavnostní večer doplní také slavnostní uvedení Class of 2024 do fotbalové Hall of Fame. Dalším nově známým matchupem je pak první páteční zápas úvodního týdne po více než půl století a vůbec první utkání historie NFL hrané v Brazílii, které na stadionu Corinthians Arena obstarají mužstva Philadelphia Eagles a Green Bay Packers.
Finále České (a tak trochu i Slovenské) ligy amerického fotbalu, jejíž letošní ročník před nedávnem začal, se tento rok vůbec poprvé odehraje na Slovensku. Czech Bowl XXXI bude v polovině července hostit Nitra. Jsem rád, že si ČAAF vzala inspiraci od CSSH a že když viděla, že my jsme se ve zdraví vrátili ze srazu, uznala, že aktéry velkého finále jistě taky nesežere nějaký bubák, co vyskočí z podunajských bažin. Každopádně poslední tři Czech Bowly ovládly domácí celky. Natáhnou Nitra Knights tuto sérii výher na čtyři roky?
No a když už jsme nakousli tu českou ligu, podívejme se také na další fotbalové soutěže, kterými si můžete zkrátit dlouhé jarní a letní večery. V rakouské lize amerického fotbalu drží naši pochodeň dlouhodobě nejúspěšnější český tým Prague Black Panthers. Ti obhajují loňské stříbro, aktuálně mají record 1-2 a podpořit je příště můžete už od nedělních 13ti hodin, kdy doma změří síly s mužstvem Telfs Patriots. V USA aktuálně odstartoval premiérový ročník nově vzniklé United Football League (UFL), která získala svou nynější podobu po mergeru Rockyho XFL a jejího menšího offseason bratříčka USFL. Tým Seattle Sea Dragons spojení lig nepřežil a ze San Francisca nebo Los Angeles není koho hejtovat, takže si své oblíbence budete muset najít sami bez mého doporučení. Hlavní evropská liga ELF s našimi zástupci Prague Lions (nebo tady našimi zástupci Wrocław Panthers), jejíž loňskou Championship Game na stadionu v německém Duisburgu sledoval fakt parádní počet 31 500 diváků, pak startuje už na konci května a rozhodně si zaslouží Vaši pozornost či abyste jí dali alespoň šanci…
Jak trávíte fotbalové jaro vy? Dostali jste při tom červnovém počasí v dubnu nějaký nápad, jak CSSH po těch “mých” pěti letech posunout nebo jakým způsobem upravit kurz, kterým směřujeme, abychom směřovali o něco líp? Jste rádi, že ten čas běží a naši borci už jsou ve VMAC? Kam Seahawks směřují a jak hodnotíš tamní změny? Za jak dlouho zařadí NFL Česko a Slovensko do ligového Global Market Programu a zaslouží se o to Seahawks, popřípadě Sea Hawkers? Co říkáš na změny typu alternative kickoffs či hip drop tackle penalty? Viděl jsi na Netflixu sérii Quarterback a plánuješ si dát taky budoucího Receivera? A dorazí na stadion více lidí v São Paulu, Praze, Bratislavě nebo polské Wrocławi? Směle se zase do komentářů vypiš ze svých aktuálních modrozelených pocitů.
DYCKY HAWKS !!!