Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2022,  Zápasy

WEEK 15 PREVIEW – SAN FRANCISCO 49ERS (9-4) @ SEATTLE SEAHAWKS (7-6)

 Je tady sotva středeční ráno a i tak jsme už teď za polovinou tohoto fotbalového týdne. Burácející a třesoucí se tribuny Lumen Field totiž osvítí světlo umělých reflektorů. Na spadnutí je totiž letošní druhá a zároveň poslední primetime game. Abych se přiznal, Thursday Night Football mě za doprovodu kreslených grafik pod taktovkou Prime Video zrovna moc nebaví. To však samozřejmě neplatí pro uprostřed noci začínající fotbalová střetnutí, do nichž mají zasáhnout naši Seahawks. A právě v jednom takovém, jehož výsledek bude mít obrovský impakt nejen na dění v NFC West, ale i v celé National Football Conference, máme v noci na pátek přivítat naše odvěké West Coast rivaly ze San Francisca. Napříč tomu, že od začátku roku 2014 s nimi máme krásný record 15-3, jedná se o jednu z největších novodobých rivalit v NFL. Zápasy s těmito týmy provází jiskřivé momenty jako třeba Shermanův tipped ball v 2013 NFC Championship Game (na fotce), jenž nás poslal do vítězného Super Bowlu XLVIII nebo fourth down stopka Jacoba Hollistera deset vteřin před koncem zápasu, která tak o 10 centimetrů rozhodla o Divisional Champions a rozdělení playoff seeds v roce 2019. Buďme si tedy jistí, že také zítra v noci je zde vysoká pravděpodobnost nějakého toho vyhroceného dramatu, které bude v brzkých ranních hodinách rozhodovat až poslední drive… 

 Až na malé výjimky měla fotbalová sezóna od roku 1978 vždy jen 16 zápasů. Až loni byl po dlouhých letech dohadů přidán další zápas jako příprava na “extra dlouhou” osmnáctizápasovou sezónu. Důvod tohoto, oproti jiným sportům nízkého čísla, je jednoduchý… Fotbal je fyzicky náročný, kontaktní sport, při němž je vysoká pravděpodobnost zranění. No a jelikož jsme se dostali už do weeku 15, jsou už oba týmy značně, jak Američani hezky říkají, banged up. Seahawks již od weeku 1 chybí safety Jamal Adams nebo v backfieldu od weeku 5 postrádáme running backa Rashaada Pennyho. Jsou zde však také čerstvější zranění, které nám zanechávají vrásky na čele. Favorit na ocenění NFL Offensive Rookie of the Year running back Kenneth Walker III bojuje s bolavým kotníkem, avšak existuje šance, že jej po týdenní pauze zase uvidíme na hřišti válet. Stejně tak dobrá naděje je, že se ze své nemoci vyléčí defensive end Shelby Harris. Horší je to však s trojicí ve složení running back DeeJay Dallas (koleno), safety Ryan Neal (loket) a defensive tackle Al Woods (achilovka). Při pondělním dotazování se head coach Pete Carroll nebyl příliš optimistický ani u jednoho z nich. 

 San Francisco však rovněž trápí zranění některých klíčových hráčů. Ve weeku 2 se zranil jejich starting quarterback Trey Lance, před dvěma týdny přišlo zranění Jimmyho Garoppola a San Francisco začalo dychtit po fantastickém výkonu posledního letos draftovaného hráče Brocka Purdyho. Z Mr. Irrelevanta, který se stal Mr. Relevantem, se však po krátké chvíli možná opět stane Mr. Irrelevant. Je totiž možné, že pro zranění šikmého břišního svalu a žeber bude 49ers zítra chybět. V takovém případě by přišla řada na posledního, již čtvrtého quarterbacka na jejich soupisce, jímž je Josh Johnson. Tento bývalý výběr Buccaneers v pátém kole Draftu 2008 má v NFL jako starter career record 1-8 a jeho statistiky v podobě 58% completions, 13 TD a 16 INT nejspíš dobře odpovídají pozici QB #4. Tím však marodka Frisca nekončí… Koleno a kotník si čerstvě zranil jeden z hlavních kamenů útoku wide receiver Deebo Samuel a dost pravděpodobně jej tak na hřišti neuvidíme. Cornerback Emmanuel Moseley se léčí s přetrženou kolenní šlachou, mladičký running back Elijah Mitchell nehraje s poraněným kolenem, to stejné je důvodem absence defensive tackle Javona Kinlawa a se stejným zraněním není dokonce zcela jistá ani účast nejnovějšího přírůstku útoku Niners running backa Christiana McCaffreyho. No a jelikož bychom v tomto seznamu mohli pokračovat, myslím si, že to zítra bude o malých chybách, o úspěšnosti jejich zužitkování a pokud se podíváme na problémy předchozích týdnů, bude jistě velmi důležité ovládnout hru po zemi a s tím i time management a poziční hru.

 Předposlední z šestice každoročních divizních utkání začne v Seattlu netradičně už ve 2:15 v noci ze čtvrtka na pátek. Tak běda Ti, jestli zapomeneš a v neděli budeš bušit hlavou o zeď a klít, že jsi to zmeškal… Vyhraje vzájemný souboj Geno Smith nebo Nick Bosa? Jordyn Brooks nebo George Kittle? Tariq Woolen nebo Brandon Aiyuk? Zvýší se mezera mezi 49ers a Seahawks na 3 utkání nebo ji stáhneme na pouhý jeden jediný zápas a budeme opět mířit správným směrem vstříc playoff? Ano, je to uprostřed noci a je to na konci pracovního týdne, ale naši Seahawks budou při třetích downech potřebovat hlasitou podporu 12s na celém světě a v srdci Evropy jsme tu od toho právě my. Tak se teda s těmi nejskalnějšími z vás vidíme společně loud and proud na značkách!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *