Archiv,  Novinky,  Regular Season,  Review,  Sezóna 2023,  Zápasy

WEEK 7 REVIEW – ARIZONA CARDINALS (1-6) @ SEATTLE SEAHAWKS (4-2)

Z výsledku domácího zápasu proti tápajícím Cardinals není příliš zřejmé, o jak moc upocené vítězství vlastně šlo. Očima prezidentského páru, který je na severozápadním pobřeží na zahraniční cestě, to muselo z natřískaných ochozů stadionu Lumen Field bezpochyby vypadat jako nejlepší utkání dosavadní sezóny. My ostatní jsme si proti o třídu slabšímu diviznímu soupeři, který se plácá na dně ligové tabulky a je mezi horkými kandidáty na získání Caleba Williamse, asi představovali méně rozpačitý herní projev. A přitom se zpočátku zdálo, že se bude duel odehrávat plně v režii našich Seahawks.

Obrana v úvodních drivech navázala na solidní výkon z utkání proti Cincinnati a nedovolila Cardinals jakkoli ohrozit naši endzone. Po pomalém rozjezdu se o slovo přihlásil i náš útok. Ten se přitom musel celé utkání potýkat s absencí DK Metcalfa, kterému neumožnilo nastoupit nedoléčené zranění žeber a pohmožděný bok ze zápasu proti Bengals. Šlo tak o vůbec první utkání v jeho pětileté kariéře, k němuž nemohl náš leading receiver nastoupit (přerušil tak šnůru 71 odehraných zápasů). Dokonale ho ale zastoupil Tyler Lockett (4 catches, 38 yards) a především dvojice nováčků Jake Bobo (4 catches, 61 yards, TD) a Jaxon Smith-Njigba (4 catches, 63 yards, TD). Právě JSN, číslo 20 letošního draftu a jeden z nejperspektivnějších rookie receiverů, otevřel v páté minutě první čtvrtiny skóre zápasu, když si ve středu pole nikým nestřežen dokráčel pro svůj první touchdown profesionální kariéry. Jen tak dál!

Následovalo drobné zaškobrtnutí našich special teams při fumblu returnujícího DeeJay Dallase, který díky precizní práci obrany vyústil pouze v soupeřův field goal, ale vzápětí také první touchdown Cardinals. Když to totiž proti naší skvěle hrající secondary nešlo vzduchem, pomohl si quarterback Arizony Joshua Dobbs vlastníma nohama. Pokud jsme se v tu chvíli začali před obrazovkou nervózně vrtět a strachovat o výsledek zápasu, všechny naše obavy dokázal rozptýlit následující útočný drive pod vedením slušně hrajícího Geno Smitha (18/24 pro 219 yardů, 2 TD, INT a fumble). Ten ho zakončil 18-yardovým padáčkem přesně do rohu endzone Cardinals, kde ho po vzoru baletních catchů Tylera Locketta zachytil naprosto fenomenálním způsobem undrafted rookie a hvězda letošní preseason Jake Bobo (na fotce). Catch to byl tak spektakulární, že ani sám nováček, stejně tak jako přihlížející rozhodčí, nevěřil tomu, že se oběma nohama vešel do hřiště. Nejlépe to ale z opakovaných záběrů viděl náš 72letý head coach, který neváhal rozhodnutí sudích zpochybnit. Touchdown! A pak že Pete Carroll házením zbytečných challenge flagů plýtvá našimi timeouty!

Málokdo z nás si v té chvíli asi myslel, že půjde o poslední touchdown tohoto zápasu a že druhý poločas potěší spíše fanoušky defenzivního fotbalu. Jenže to by se náš dobře rozjetý útok pod taktovkou do té doby solidního Gena Smithe nesměl zadrhnout. Místo toho, abychom si pojistili pohodlné vítězství nad divizním soupeřem, se začaly projevovat dlouho trvající problémy naší redzone offense. Geno navíc pod tlakem obrany Cardinals podtrhl upadající výkon našeho útoku riskantně hozeným balónem, který na hranici vlastní endzóny bez námahy picknul cornerback Arizony Garrett Williams. Turnover battle v náš neprospěch pak završil Smithův fumble při snapu na začátku finální čtvrtiny, jehož se snadno zmocnili hráči v bílých dresech. V předešlých pěti zápasech jsme dohromady soupeřům darovali pouze tři turnovery a nejčastěji skloňovaným pojmem v souvislosti s útokem Seahawks byl výraz „ball security“. To všechno ale vzalo v nedělním duelu za své, když jsme dosavadní počet útočných ztrát zdvojnásobili a utkání dohráli s nelichotivým skóre 0-3. Přesto jsme zvítězili… To se nám naposledy povedlo v devátém týdnu sezóny 2013.

Za nedělní vítězství tak vděčíme především konzistentně hrající obraně. Ta v posledních třech duelech povolila soupeřům průměrně na zápas pouze 10 bodů (v porovnaní s 29.3 body v úvodních třech utkáních) a 237 yardů vzduchem, a k tomu pouze 3.7 yardů na běh po zemi. Snad na to mají vliv papírově slabší oponenti nebo návrat klíčových hráčů do sestavy, naše defense teď ale vypadá více než spolehlivě. Celý druhý poločas úspěšně zažehnávala hrozící comeback Arizony a pouštnímu týmu z Phoenixu celkem dovolila jen 249 yardů a z toho ani ne polovinu přihrávkami. Přestože se tedy naší obraně nepodařilo soupeře za celý zápas obrat o balón, šlo o výborný kolektivní výkon, během něhož se našim borcům podařilo nastřádat úctyhodných 8 zblokovaných passů, 8 QB hits, 4 tackles for loss a 4 sacky. Mezi tahouny naší defenzivy patřil jednoznačně Jordyn Brooks (9 total tackles, 2 tackles for loss, 1 pass defended, 0,5 sack). Solidní výkony podali také například navrátivší se Jamal Adams, Julian Love a samozřejmě veterán našeho kádru Bobby Wagner, kteří místy tacklovali až s kosti lámající razancí. Skoro člověka napadalo, jestli se v tom Seattlu opravdu nerodí nová generace Legion of Boom.

Opomenout nemůžeme ani skvělý zápas v podání Kennetha Walkera III. Tentokrát si sice K9 po sérii čtyř duelů, ve kterých skóroval, nezapsal žádný touchdown, po zemi ale Arizoně nadělil parádních 105 yardů a zaznamenal tak své první „stovkové“ utkání v letošní sezóně. Jistotou nám byl také kicker Jason Myers (FG 2/2, XP 2/2), který dvě minuty před koncem utkání proměnil 48 yardů dlouhý field goal a dopřál Seahawks pohodlný náskok. Co si tedy z tohoto rozporuplného výkonu našich modrozelených chlapců odnést? Splnili jsme povinnost proti papírově slabšímu týmu? Ano, zvládli jsme to, Arizona přece dokázala překvapit i favorizované Kovbojky. Je na čem pracovat, abychom obstáli proti silnějším soupeřům? Rozhodně. Tohle ofenzivní trápení nemusí proti nadupané obraně Browns v čele s „hrobníkem“ quarterbacků Mylesem Garrettem rozhodně stačit. Máme dvojnásobnou radost z výhry, když ji mohli v Seattlu naživo sledovat Raduš s Davidem? Desetinásobnou! A teď si ještě poradit s těmi popeláři z Clevelandu, ať se nám prezidentský pár vrátí v té nejlepší náladě!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *