Archiv,  Novinky,  Regular Season,  Sezóna 2023,  Zápasy

12 FOR 12s – EPIZODA 18.5

1. Leonard Williams je prvním hráčem od roku 1930, který v jediné regular season odehrál 18 zápasů.
 Jak? Jednoduše. Z NY Giants, kteří ještě neměli bye week, přestoupil do Seahawks, kteří už bye week naopak měli a odehrál celý ročník. Přestože se toto mohlo za poslední tři sezóny podařit komukoliv, DL Williams je skutečně úplně prvním v historii.

2. Jason Myers vytvořil franchise rekord v počtu trefených FG za sezónu.
 Skutečně. 35 FG za jednu sezónu je rekord Seahawks. Překonal tak dávný rekord jiného skvělého kickera, Jasona Myerse, ze sezóny 2022. No dobře, na 34 FG dosáhl také Todd Peterson v roce 1999. Pro zajímavost, za poslední dvě sezóny má K Myers 69 proměněných FG ze 79 pokusů. Stejně tref má v NFL už pouze baltimorský Justin Tucker, který potřeboval ještě o pokus více. Letos je v počtu úspěšných FG Myers na společném druhém místě s Cairo Santosem (Bears) a Gregem Zuerleinem (Jets). O jeden úspěšný FG více má Brandon Aubrey z Dallasu.

3. Poslední dvě sezóny Geno Smitha u Seahawks v roli QB1 tvoří už tu větší polovinu jeho dosavadní kariéry.
 Za poslední dva roky naházel 7 906 yardů (53,3% z celkových career stats) ze 702 přihrávek (54,9%), na které potřeboval 1 071 hodů (51,6%) a zaevidoval 50 touchdownů (59,5%). Jen těch 20 interception tvoří jen něco málo přes 1/3 všech v kariéře naházených.

4. Seahawks zaznamenali v sezóně 2023 celkem pět tzv. fourth quarter comebacks.
 K zápasům s Browns, Commanders, Eagles a Titans se přidal i poslední zápas roku s Cardinals. Pět posledních výher Seahawks této sezóny a všech pět otočených/rozhodnutých posledním útočným drivem. Z quarterbacků je 4x vedl Geno Smith a 1x Drew Lock. Žádný jiný tým nemá v sezóně 2023 tolik tímto způsobem vyhraných zápasů. Loni však třeba Vikings měli takových zápasů hned osm, takže ještě je co dohánět.

5. Se 183 tackles v sezóně 2023 skončil Bobby Wagner nejlepší v sezóně 2023.
Linebacker Bobby Wagner (na fotce) je potřetí v kariéře nejlepším tacklerem ligy. Předtím to dokázal ještě v sezónách 2016 a 2019. Poslední tři roky hraje roli 17. zápas. Nejvíce skládek v jedné sezóně má Foyesade Oluokun, který v roce 2021 za Falcons dosáhl na 192 a v sezóně 2022 za Jaguars na 184. Na 184 tackles dosáhl v sezóně 2021 také Jordyn Brooks. Bobby Wagner pak za celou kariéru nasbíral už 1 706 tackles. Ještě jedna taková sezóna a je třetí all-time. Ještě dvě takové sezóny a… Třeba takový leader Ray Lewis má 2 059 tackles.

6. Marvin Harrison Jr. lajkoval vítězství Seahawks nad Cardinals.
 Ale proč? Líbí se mu Cardinals, kam by mohl být draftován? A nebo lajkoval kvůli svým kamarádům z Kaštánků, kteří loni byli oba draftovaní v prvním kole, tedy tackla Parise Johnsona Jr. z Cardinals a wide recievera Seahawks Jaxona Smitha-Njigbu? Samé otázky.

7. Zahraje si Russell Wilson znovu v Seattlu?
 Poslední 18. týden rozhodl o posledních dvou soupeřích pro sezónu 2024, a to o domácím zápase s Broncos a venkovním zápase v Atlantě. V NFL se soupeři určují následovně:
(a) Každou sezónu hraje tým doma/venku se svými divizními rivaly.
(b) Další čtyři zápasy hraje tým proti všem čtyřem týmům z konkrétní jiné divize vlastní konference. Letos to byla NFC East, v sezóně 2025 to bude NFC South, no a v sezóně 2024 NFC North. A protože před třemi roky Seahawks hráli v Minnesotě a Green Bay, hostili tehdy Chicago a Detroit. A pro sezónu 2024 se to obrací.
(c) Úplně stejným způsobem se tentokrát ve čtyřletých cyklech střídají divize z druhé konference. V sezóně 2024 je na řadě AFC East. Tentokrát budou Seahawks hostit Bills a Dolphins a pocestují do New Yorku za Jets a do Bostonu za Patriots.
(d) Jeden zápas tým hraje vždy i s nějakým týmem ze zbývajících dvou divizí vlastní konference. Jestliže Seahawks čeká divize NFC North, jeden zápas bude hrát s týmem z NFC South a jeden s týmem z NFC East. Vždy je to ten tým, který v uplynulé sezóně v rámci vlastní divize skončil na stejném místě. A protože Seahawks byli třetí, budou hrát doma s v NFC East třetími Giants a venku s v NFC South třetími Falcons. To, zda v tomto případě hrajeme doma nebo venku rovněž rotuje. Před třemi lety (2021) Seahawks hostili tým z NFC South (Saints) a hráli u týmu z NFC East (ve Washingtonu, který tehdy dočasně nosil jméno Football Team).
(e) Od roku 2021 se hraje 17. zápas. Zde je použitá podobná logika jako u předchozích zápasů. Jedná se však jen o „jeden třetí tým“ z konference AFC, a to z divize, se kterou se Seahawks střetli před dvěma lety. Touto divizí loni byla AFC West, kde třetí skončili Broncos. A protože letos se 17. zápasy všechny hrály na hřištích týmů z AFC, ten náš byl konkrétně v Nashville proti Titans, v sezóně 2024 budou hostiteli 17. zápasu celky z NFC.

8. Pro sraz Sea Hawkers v sezóně 2024 připadají v úvahu zápasy proti Bears, Falcons, Jets, Lions a Patriots.
 Všechny tyto zápasy venku se mohou potenciálně hrát už v prvním nedělním slotu od 19 hodin.

9. Sezóna končí oficiálně až 15. března 2024.
 Do té doby jsou hráči s kontraktem do konce sezóny 2023 „pod křídly“ Seahawks a ti s nimi mohou exkluzivně vyjednávat o prodloužení, případně si je, jak bylo vysvětleno minule, „otagovat“. Kde se konkrétně stane UFA, tedy neomezeným volným agentem? V útoku to jsou quarterback Drew Lock, running back DeeJay Dallas, tight endi Noah Fant a Colby Parkinson, guardi Phil Haynes, Damien Lewis a Evan Brown (který je zároveň centrem), z defenzivy lajnmeni Leonard Williams a Mario Edwards a především pak linebackeři Bobby Wagner, Jordyn Brooks a Devin Bush.

10. První krok, který Seahawks vzhledem k následující sezóně udělali, je nabídka tzv. future contracts.
 Ty se nabízejí hráčům z practice squadu. Zatím jej podepsali OLB Levi Bell, DT Matt Gotel, RB Bryant Koback, TE Tyler Mabry, S Jonathan Sutherland, WR Cody White a WR Easop Winston Jr.

11. Vyhraje Devon Witherspoon cenu pro nejlepšího defenzivního nováčka roku?
 Podle tipů sázkových kanceláři ne. Favoritem je defenzivní tackle Jalen Carter z Eagles a nově také linebacker Will Anderson z Texans. Tak alespoň pár čísel, proč si to určitě nezaslouží:

Devon Witherspoon was graded higher than Jalen Carter in:
– Run Defense (80.0 vs 68.4);
– Tackling (62.1 vs 56.3);
– Pass Rush (90.8 vs 85.9); a
– Coverage (79.7 vs 68.4).

Tím se asi vyčerpaly hlavní statistiky. Carter má šest sacků, zatímco Witherspoon jen tři, ale zase je to cornerback. Jen pro zajímavost, ze secondary má nejvíce sacků safety Antoine Winfield z Buccaneers, a to šest. Pak už stejně jako Witherspoon, tedy 3 sacky, má šest dalších safeties a jediný cornerback Trent McDuffie z Chiefs. Jde mj. o hráče původem z University of Washington (1. kolo draftu 2022). Ve statistice tackle for loss, tedy zastavení pro ztrátu yardů, je Devon Witherspoon s osmi takovými tackly v rámci celé ligy na děleném 80. místě. Mezi hráči secondary má nejvíce (12) Mike Hilton z Bengals, druhý je Kyle Hamilton z Ravens (10) a hned za ním se pak o třetí místo s 8 TFL dělí Witherspoon (8) a Kenny Moore z Colts. Všichni jsou hrají na pozici cornerbacka. Jalena Cartera jsem v první stovce nenašel. Ve třinácti zápasech pak Witherspoon stihl ještě 16 zabránění/zblokování přihrávek a je tak pátý v lize. Nejvíce passes defended mají Charvarius Ward (49ers, 23), Darious Williams (Jaguars, 19) a Paulson Adebo (Saints, 18).

12. Celonárodním šampiónem NCAA ve fotbale se stali Michigan Wolverines.
 Favorizovaní Rosomáci porazili Huskies z University of Washington. HC Jim Harbaugh tak konečně má „svůj“ titul. Na plno se tedy mohou rozběhnout pravidelné lednové spekulace o tom, ve kterém týmu v NFL vezme pozici hlavního trenéra. Tentokrát to může být zajímavé. Jim Harbaugh, bratr HC Ravens Johna Harbaugha, už v NFL trénoval a fanoušci Seahawks si to dobře pamatují. V letech 2011-2014 vedl 49ers, se kterými se třikrát po sobě dostal do finále konference. V sezóně 2012 z toho byla účast v Super Bowlu, kde 49ers podlehli právě týmu jeho bratra, Ravens. V sezóně 2013 skončila cesta v konferenčním finále právě v Seattlu. Jak možná víte, platy HC na college jsou velmi lukrativní, dlouhodobé a obvykle bez rizika ztráty zaměstnání. Michigan nyní dle některých informací nabízí 150 mil. USD na 10 let. Pro srovnání 15 mil. USD ročně je plat Peta Carrolla. Více si ročně vydělají už jen Bill Belichick (20 mil. USD ročně) a Sean Payton (18 mil. USD ročně). V NFL však není jistota, jak dlouho bude HC trénovat. Pokud by se Jim Harbaugh skutečně rozhodl vrátit do NFL, máme dle mě jistotu, že motivací nejsou peníze, ale pouze a jenom touha napodobit Peta Carrolla a jeho další dva předchůdce s trenérskými tituly jak z NCAA , tak i z NFL.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *