Archiv,  Novinky,  Preseason,  Sezóna 2020,  Uncategorized

JAKOU MÁ JADEVEON CLOWNEY CENU?

 Od draftu a začátku podepisování hráčů z free agency již uběhly téměř dva měsíce. Znamená to, že pro fotbalového fanouška nejnudnější část roku se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. Pokud se tedy nestane nic neočekávaného, nebude to už dlouho trvat a dočkáme se odložených offseason událostí jako je například Rookie Minicamp či Organized Team Activities (OTAs), které předchází srpnovým preseason zápasům. V posledních týdnech a měsících světem NFL hýbou především témata související s pandemií COVID-19 a nyní také stále hlasitější debaty o rasové nerovnosti v USA spojené s čím dál tím větším počtem lidí chápajících čtyři roky staré jednání Colina Kaepernicka. 

 Pro naše Seahawks je však hlavní neznámá letošní offseason již od února jedna a tatáž. Ano, většina z vás má jistě pravdu. Jak napovídá nadpis, stále totiž není ani trochu jasné, v jakém dresu a za kolik peněz bude v příští sezóně nastupovat bývalá jednička Draftu 2014 a trojnásobný Pro Bowler – defensive end Jadeveon Clowney (na fotce). S postupujícím časem se však na světlo světa dostávají některé věci a právě jejich souhrn vám přináším v dnešním článku. 

 Ihned po konci loňské sezóny se sedmadvacetiletý Clowney nechal slyšet, že chce dlouholetou smlouvu, na základě které by si přišel alespoň na $20M ročně. Tím by se po čtveřici Aaron Donald (Rams), Demarcus Lawrence (Cowboys), DeForest Buckner (Colts) a Frank Clark (Chiefs) stal teprve pátým defenzivním linemanem, který svým ročním výdělkem na tuto částku dosáhl. Takové peníze mu však dosud nenabídl ani jeden z dvaatřiceti týmů NFL. Od března jsme tedy pouze svědky různých nabídek, které Clowney, respektive jeho agent, odmítl. S postupujícím časem začínají být jasná alespoň některá konkrétní čísla. Všechny potvrzené i nepotvrzené nabídky mají společného jmenovatele. Žádný tým nepřišel s long-term dealem, tedy s dlouholetou smlouvou, jejíž podobu Clowney dle svých slov upřednostňuje. Nejvyšší potvrzenou nabídku, avšak tedy na pouhý jeden rok, Clowney obdržel od Clevelandu Browns, kteří mu nabídli $18M. Ostatní nepotvrzené zprávy, jenž tak mohou být pouze spekulacemi, hovoří o jednoletých kontraktech v hodnotách od $16M do $17.5M, které postupně nabídli Tennessee Titans, Indianapolis Colts, New York Jets a Philadelphia Eagles. Tyto zprávy vedení jednotlivých týmů ani Clowney nepotvrdili. Z potvrzených nabídek je pro nás jistě nejzajímavější, že naši Seahawks Clowneymu nabídli jednoletou smlouvu v hodnotě $15M, na kterou však jak známo také nekývl. I nadále tak právě Jadeveon Clowney na trhu free agents zůstává hráčem s nejvyšší potenciální hodnotou. 

 Jaké plány má vedení Seattlu Seahawks s obsazením pozice defensive enda může napovědět třeba hodnota cap space. Jedná se o “volné peníze” zbývající do celkové částky, která je pro všechny týmy NFL stejná, a za kterou musí zaplatit všechny hráče, jenž nakonec budou součástí 53-man rosteru nastupujícího v zápasech sezóny. Cap space Seahawks momentálně činí něco pod $14M, přičemž Clowney ani zdaleka nezůstává jedinou nezodpovězenou otázkou. Stále jsme například nepodepsali nováčkovské smlouvy s šesti z osmi našich letos draftovaných hráčů. Kdybychom tedy chtěli zaplatit Clowneyho, muselo by dojít k finančním škrtům, které by se nejspíše projevily v podobě propuštění nejednoho hráče z těch, jejichž jméno momentálně najdeme na soupisce našich Seahawks. 

 Jak nakonec tato telenovela kolem Clowneyho dopadne podle vás? Na jakou částku byste ještě kývli, kdybyste byli v pozici generálního manažera? A kolik milionů už vám naopak přijde přes čáru? Hledali byste peníze na podpis dlouholeté smlouvy s Clowneym nebo byste raději sáhli po dvaatřicetiletém veteránovi Eversonu Griffenovi? Právě tento bývalý hráč Minnesoty Vikings je totiž momentálně nejčastěji skloňovaným jménem a hlavním kandidátem na pozici defensive enda, o kterém se mluví jako o levnější náhradě za Clowneyho. Podělte se o svůj názor na rozluštění této offseason story do komentářů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *