Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2022,  Zápasy

WEEK 14 PREVIEW – CAROLINA PANTHERS (4-8) @ SEATTLE SEAHAWKS (7-5)

 Je neuvěřitelné, jak ten čas rychle letí… Vždyť to není zas tak dávno, co jsme se uprostřed letní vlny tropických teplot potili a těšili se na season kickoff. No a ejhle! Vánoce ťukají na dveře, o víkendu nám má nasněžit čtvrt metru sněhu a do konce letošní základní části NFL už chybí našim Seahawks odehrát jen pět zápasů. V souboji o divizní vítězství jsme stále krok za 49ers, ale aktuálně v NFC držíme postupový #7 seed a výhra proti tápajícím Panthers, kteří však na Pacific Northwest přijedou odpočatí po bye weeku, by se nám náramně hodila.

 V Charlotte se momentálně slavná a veselá písnička Sweet Caroline moc nezpívá. K oslavám je totiž pramálo důvodů. Vlastně jedinou radostnou zprávou je fakt, že díky absolutně marným výkonům všech v NFC South mají Panthers i s recordem 4-8 stále reálnou šanci postoupit do playoff. Před sezónou zaplavila Carolinu fotbalová horečka, když všichni doufali, že příchodem Bakera Mayfielda z Clevelandu, #1 Draft picku z roku 2018, našli svého franchise quarterbacka a bude tak ukončeno období hledání tváře útoku, které trvá od faktického konce působení Cama Newtona v roce 2018. Nestalo se tak. Mayfield v Carolině odehrál pár zápasů a poté co jej coaching stuff týmu degradoval do pozice #3 QB, si vyžádal propuštění, načež po něm sáhli Los Angeles Rams, kteří na zbytek roku přišli o Matthew Stafforda. Je pravděpodobné, že zítra proti Seattlu nastoupí Sam Darnold, kterému bude krýt záda PJ Walker. Že by byl Darnold dobrý starter a Walker dobrý backup, to se rozhodně říct nedá.

 Naopak Seahawks před týdnem v dramatické bitvě udolali Rams, přerušili dvouzápasovou šňůru proher a po skvělém výkonu Geno Smitha a cílů jeho přihrávek v podobě dvojice DK Metcalf a Tyler Lockett nalezli také ztracenou pohodu. Geno si musel počkat na nejlepší fotbalovou sezónu své kariéry až do desátého roku V NFL a je radost jej sledovat.

Už na dvanáct prodloužil minulý týden v Los Angeles sérii zápasů, v nichž se od začátku sezóny může pochlubit 60+% zkompletovaných přihrávek a 80+ passer ratingem. Jedinými dalšími hráči v historii, kterým se tohle povedlo, byli Peyton Manning v roce 2009 a Aaron Rodgers o dva roky později. Sluší se podotknout, že oba dva v daných letech vyhráli ocenění NFL MVP. Jo a taky letos nikdo nehodil 2+ TD hned v deseti utkáních, nikdo jiný nemá 9 zápasů se 100+ passer ratingem, nikdo další nedosáhl na 8 zápasů s alespoň 70% zkompletovaných passů a taky nikoho jiného neodepsali a on se neodepsal nazpět. Just sayin, borci s hlasovacími právy při NFL Honors… No a co ti dva receivers? Ti jsou letos taky hodně někde. Tyler Lockett se neoddiskutovatelně a velmi úspěšně snaží stát nejlepším receiverem, kterého Seahawks měli po ukončení kariéry Steva Largenta v roce 1989. Během uplynulých týdnů se Tyler dostal v historických tabulkách franchise na třetí místo v receptions a receiving yards, na druhé místo v receiving touchdowns a career 100-yd games, kterých už má na svém kontě 18, a také v LA vyrovnal franchise record, když si připsal pátý zápas po sobě se zachyceným touchdownem. Do toho je to frajer s dobrým srdcem, neboť od roku 2000 je prvním hráčem Seattlu, který je druhým rokem po sobě nominován na ocenění NFL Walter Payton Man of the Year. No a téměř identický rok jako Tyler (66 rec, 836 yds, 7 TD) má s 67 zachycenými passy pro 798 yardů a 5 TD také DK Metcalf. Tomu třeba chybí už jen 155 yardů na překonání franchise recordu Joeyho Gallowaye v nejvíce receiving yardech v průběhu jeho prvních čtyř sezón v Seattlu. Jen připomenu, že na těch 155 yardů má pohodových 5 utkání.

 Už jen s Houstonem Texans máme lepší record 4-1 (.800) ze vzájemných utkání, než .714 neboli 10-4, který máme s Carolinou Panthers. Poslední tři střetnutí ovládli naši Seahawks a při poslední výhře Panthers se psal leden 2016, přičemž historicky jediný win v Seattlu si Panthers připsali v roce 2015. Asi nejdůležitějším vzájemným utkáním byla 2014 NFC Divisional Playoff Game, v níž jsme vyhráli 31-17, a to převážně díky Bam Bam Kam Chancellorovi, který si tehdy připsal 90-yd pick six (na fotce), 11 tackles, nějaké ty zblokované kopy a nejednu duši, kterou donutil opustit soupeřovo tělo… Tato historická fakta nás mohou do zítřejšího utkání naplnit optimismem. Ale šiška je šišatá a ve fotbale se až do závěrečné vteřiny může stát úplně cokoliv.  

 Jak to celé dopadne tentokrát? Dokáže naše nijak zvlášť excelující běhová obrana zastavit rozjetého D’Onta Foremana? Jak si duo našich elitních receiverů poradí jedním z nejvíc underrated cornerbackem ligy v podobě Jayceeho Horna? Kdo zvítězí na druhé straně hřiště v souboji wide receivera DJ Moorea s Tariqeem Woolenem, který je ve své kategorii aktuálním lídrem mezi cornerbacky v hlasování do Pro Bowlu? To všechno se dozvíme již brzy. Poslední předvánoční mezidivizní matchup na Lumen Field začíná už zítra od 22:25 hodin a vy byste si jej neměli nechat ujít. Vždyť výsledek tohoto střetnutí a také to, jak dopadne souběžně hraný souboj pirátů z Tampy Bay v sanfranciském zálivu, určí hodnotu našich nadějí na účast v playoff někde mezi 45 a 92%. To je sakra rozdíl a právě proto naši Hawks potřebují Tvou pomoc. Takže ještě než na večer vychladíš těch pár piv, dej si heřmánkový čaj, protože ten prospívá hlasivkám a jak Tví sousedé jistě dobře ví, 12s jsou na gameday pořádně nahlas! 

GO HAWKS!!!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *