Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2023,  Zápasy

WEEK 2 PREVIEW – SEATTLE SEAHAWKS (0-1) @ DETROIT LIONS (1-0)

 Sotva jsme se stačili oklepat z prvního fotbalem nabitého týdne po třičtvrtě roce, už už na dveře klepe week 2 a neotevřít mu jednoduše nelze. Naše Seahawks čeká první výjezd sezóny a jeho cílovou destinací bude detroitský Ford Field ležící sotva dva kilometry vzdušnou čarou od hranic s Kanadou. K výjezdu roku se však chystají také čeští a slovenští Sea Hawkers, kteří se ke svému historicky třetímu srazu vůbec poprvé sejdou na Slovensku, konkrétně v Ivanke pri Dunaji na okraji bratislavské metropole. Bože, věřím, tohle bude skvělý fotbalový víkend!

 Oba týmy, jenž proti sobě zítra nastoupí, do letošní sezóny vkročily odlišnou nohou. Zatímco Seahawks nedokázali využít atmosféru domácího prostředí a roli favoritů, když s Los Angeles Rams prohráli 13-30, Lions už ve čtvrtečním NFL Kickoffu šokovali obhájce titulu Kansas City Chiefs a na jejich Arrowhead Stadium vybojovali nejtěsnější možné vítězství v poměru 21-20. Ale co, tohle je nový hrací týden a jede se od nuly. Koneckonců také během loňského srazu jsme sledovali utkání proti Lions a stejně jako letos, tak i loni jsme do zápasu vstupovali jako outsiders. My však byli svědky nádherné ofenzivní přestřelky a fotbalový svět jsme nakonec šokovali výhrou 48-45. Quarterback Geno Smith (na fotce) s 320 yards, 2 TD a úžasným passer ratingem 132.6 tehdy společně s running backem Rashaadem Pennym, jenž se blýskl výkonem 151 yardů a 2 TD po zemi, předvedli tak hvězdný výkon, že jsme za celý zápas ani jednou nevyužili služeb puntera Michaela Dicksona. Dostaví se tentokrát na hřiště obrany? Doufejme, že minimálně ta naše ano, protože posledních 30 minut hry po ní nebylo ani vidu, ani slechu.

 V utkáních proti Lions historicky držíme pozitivní record 12-5, přičemž posledních pět utkání jsme dokázali ovládnout. Zatím poslední výhra Detroitu nad Seahawks se pak datuje až do roku 2012. Vše ale nasvědčuje tomu, že zítra by to neměla být ta neškodná plyšová lvíčata s ostříhanými drápky, jaké jsme znali z přelomu 10. a 20. let tohoto století. Tým udělal pod vedením head coache Dana Campbella obrovský skok kupředu a zdá se, že letos jsou víc než připraveni přerušit již sedm let trvající playoff drought, v současnosti třetí nejdelší aktivní sérii v NFL. Letošní Lions bez pochyb disponují silou na obou stranách míče. Útok vede jednička 2016 NFL Draftu quarterback Jared Goff, s nímž mají Seahawks bohaté zkušenosti z doby jeho pětiletého působení v Los Angeles Rams. Ačkoliv se místy zdálo, že svůj primetime má Goff už za sebou, loni to dotáhl do svého třetího Pro Bowlu a minulý čtvrtek v Kansas City se rozhodně nezdálo, že by byl na odpis. Na skill positions jej doplňuje teprve třiadvacetiletý zázrak v podobě wide receivera Amon-Ra St. Browna a duo running backs v poměrně nebezpečně vyhlížející sestavě David Montgomery a rookie Jahmyr Gibbs. Také defense Lions, jež disponuje borci jakými jsou třeba defensive end Aidan Hutchinson nebo defensive back C.J. Gardner-Johnson, budí respekt. Proti se jim však postaví loňský Comeback Player of the Year quarterback Geno Smith, stále se rozehřívající trio wide receivers DK Metcalf, Tyler Lockett a rookie Jaxon Smith-Njigba, základní kámen hry po zemi running back Kenneth Walker III nebo na straně obrany mentor týmu aka linebacker Bobby Wagner a naše mladými hvězdami nabitá secondary. Prostě každý zápas začíná za stavu 0-0 a je potřeba se k tomu tak stavět. Takže nikdy neříkej nikdy.

 Naproti všemu tomu optimismu a očekávání, které se před zápasem pokaždé snažím rozdávat na všechny světové strany, je potřeba si také nalít čistého vína a přiznat si, že se nám zas a znovu hned v prvním hracím týdnu stala nepříjemnost, která může mít ve svém slova smyslu impakt na celou letošní sezónu. V průběhu utkání proti Rams se nám zranili Abe Lucas a Charles Cross a všichni, kteří alespoň po očku sledují fotbal, velmi dobře ví, že přijít o oba startery na pozici offensive tackla je pořádný průšvih. Lucas už byl umístěn na injury reserve, což znamená, že jej na hřišti neuvidíme dřív než ve weeku 7. Cross pak s týmem v tomto týdnu zatím netrénoval, což ukazuje na velmi pravděpodobnou možnost, že za nás na pozici tackla nastoupí dva náhradníci. Čekat můžeme nejspíš dvojici Stone Forsythe a Jake Curhan, avšak ať už to bude kdokoliv, oproti kombu Lucas-Cross je to značný downgrade. Ať už kvůli hloubce soupisky, tak i skrz předávání zkušeností, jsme na rok podepsali také jednačtyřicetiletého veterána a devítinásobného Pro Bowlera v jedné osobě defensive tackla Jasona Peterse. Našim Seahawks nejspíš kvůli svým problémům s rameny nebudou moct pomoct také rookie defensive end Mike Morris a nově i linebacker Devin Bush. Na druhou stranu svůj profesionální debut by měl zažít již plně uzdravený pátý pick letošního Draftu cornerback Devon Witherspoon, od něhož máme všichni velká očekávání. Také Jamal Adams v tomto týdnu konečně trénuje, takže uvidíme, zda se po roce nedočkáme nějakého toho safety sacku… 

 Nejenergičtější coach ligy a žijící zázrak přírody Pete Carroll včera oslavil své 72. narozeniny. No a čím jiným by jej tak zítra mohli naši borci odměnit, než první výhrou sezóny, že ano? Dojdou Seahawks k překvapivé výhře a vylepší tak record ze zápasů promítaných na našich srazech už na 3-0 nebo v utkání naopak propadneme a poprvé od roku 2018 začneme sezónu s recordem 0-2? Dočkáme se opět něčeho podobného, jako byla loňská přestřelka v podobě 1 075 total yards a 93 bodů nebo uvidíme souboj, ve kterém mladé a za poslední dva roky značně posílené obrany předvedou pořádný old school slugfest? Matchup druhého kola startuje ve Městě motorů v evropsky velmi příjemných 19 hodin, takže Tvé výmluvy, proč zítra celému paneláku, ulici, vesnici či okolním lesům nedat jasně a nahlas najevo, že Seahawks mají svůj gameday, mají váhu asi jako vitrína s trofejemi, jež Lions získali za uplynulých 65 let…

GO HAWKS !!!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *