Archiv,  Novinky,  Regular Season,  Sezóna 2023

12 FOR 12s – EPIZODA 6.5

1. V šestém týdnu, kdy Seattle Seahawks (NFC West) prohráli na stadionu Cincinnati Bengals (AFC North), se odehrálo hned šest dalších tzv. mezikonferenčních zápasů. Všech sedm zápasů se hrálo na domácí půdě týmů z AFC. A až v pondělí se po šesti porážkách podařilo jednomu týmu z NFC zvítězit (Dallas Cowboys v LA u Chargers). Zde je dobré doplnit, že mezikonferenční zápasy se počítají do celkového rekordu, avšak v okamžiku, kdy se rozhoduje o konečném pořadí dvou týmů se stejnou bilancí výher-porážek-remíz (v rámci divize, v rámci konference pro wild-card), výhry/prohry s týmy z druhé konference se do tzv. tie-break kritérií nijak nepromítají. Naopak takové prohry (tím, že se nezapočítávají) následně bývají k dobru.

2. Cowboys (zatím 4 výhry – 2 porážky) jsou společně se Seahawks (3-2) jedinými týmy v NFC, které nevedou vlastní divizi a současně mají tzv. (zatím) winning record. Obě první odrážky by byly daleko zajímavější, kdyby Dallas nezvítězil. Ale jak už víme od Davida z review, „ryby nebyly“ a můžeme tak nanejvýš ještě suše konstatovat, že V AFC jsou takové týmy tři (Bills 4-2, Steelers 3-2 a Browns 3-2). Poměr vzájemných zápasů AFC a NFC je již 16-11, avšak od třetího týdne (včetně) hrozivých 16-5.

3. CB Devon Witherspoon je s „PFF grade“ 84,4 první mezi defensivními nováčky, kteří odehráli alespoň 200 snapů v prvních šesti týdnech. Další jsou OLB Will Anderson Jr. (Texans, 80,3), LB Ivan Pace Jr. (Vikings, 77,2), DE Kobie Turner (Rams, 72,1) a LB Byron Young (Rams, 71,6). Jako DT Jalen Carter (Eagles) je dokonce přes 90, ale těch 200 snapů neodehrál. No dobře, je to asi nefér, má 164 snapů a kdyby nevynechal poslední nedělní zápas s Jets, nejspíš i přes rotaci by nad 200 snapů těsně byl.

4. CB Devon Witherspoon je mezi cornerbacky (celkově, tedy všichni CB, myslím všichni, i ti co hrají přes 10 let, prostě myslím opravdu „úplně všichni CB, co teď hrají v NFL“):

– s 84,4 celkově třetí;

– s 90,1 druhý v run-defense;

– s 92,3 první v pass-rush; a

– se 76,6 třináctý v „coverage“… jenže když se nezapočte první zápas, kde jej útok Lions jednou vyškolil speciálně designovanou hrou, tak má 87, což je druhé místo.

Asi to nebude úplně špatný hráč.

5. Uběhla už třetina sezóny a je tak naprosto logické, že „draft 2024“ je už skoro za dveřmi. No vážně. Na NFL Mock Draft Database už lze najít celkem 192 mock draftů pro detroitský výběr univerzitních talentů, který bude na konci dubna příštího roku. Jen pro zajímavost, volby Seahawks z posledních osmi, zveřejněných od pátku 13.10 do úterý 17.10:

– Total Pro Sports (24), QB Bo Nix, Oregon;

– Rooster Watch (24), S Tyler Nubin, Minnesota.

6. V předchozím bodě jsem na jeden mock zapomněl. Ten od ProFootbal Network ze 14.10 je totiž rovnou sedmikolový:

– 6. kolo, volba č. 184, WR Moose Muhammad III, Texas A&M;

– 7. kolo, volba č. 216, LB Payton Wilson, NC State.

Aneb k pro většinu neznámým jménům v bodě 5, jsem nyní přidal dalších osm zcela neznámých jmen.

7. První týden $21,854 za nesportovní chování, druhý týden $10,927 za Face-Mask, třetí týden slušných $163,911 za Blindside-Block. Čtvrtý týden DeKaylin Metcalf žádnou pokutu nedostal. Ani pátý týden. Aha, pátý týden vlastně nehrál. Uvidíme zase v sobotu, kdy NFL rozdává pokuty. Z hráčů Seahawks byli letos pokutováni ještě CB Tre Brown (W2, Face-Mask), OLB Darrell Taylor (W2, Roughing-the-Passer), FS Julian Love (W3, Roughing-the-Passer), CB Jalen Tabor (W3, na nesportovní chování padlo $6,000, což je skoro 40 pct. jeho týdenního platu v Practice Squad) a QB Geno Smith za taunting (W4). Jinak těch DKových $163,911 je zatím nejvyšší pokuta za provinění se v zápase. Další vysokou pokutu dostal FB Keith Smith (Falcons, nesportovní chování) ze 3. týdne ($87.418) a ILB Denzel Perryman (Texans, nepřípustné použití helmy) ve 2. týdnu ($66,666). Ta pokuta je nejvyšší dokonce za posledních pět let (potud mi to šlo ověřit). Za celou kariéru nasbíral už $285.283. Tři pokuty „za sezónu“ jsou jeho obvyklé maximum – dostal vždy tři pokuty jak v sezóně 2021, tak 2022 a zatím 2023. Jenže, zatím.

8. Seahawks a Cardinals se dosud potkali 48 krát. Bilance vzájemných zápasů je 25-22-1, tedy o tři vítězství ve prospěch Seahawks. Ještě na začátku roku 2022 byla tato bilance zcela vyrovnaná. Avšak v posledním (a lednovém) 18. týdnu sezóny 2021 zvítězili Seahawks 38-30 ve Phoenixu (a naposledy s Russellem Wilsonem na rozehrávce), v sezóně 2022 v říjnu 19-9 na Lumen Field a v listopadu 31-21 uvnitř State Farm.

9. Než se Seahawks a Cardinals usadili společně v divizi NFC West (od sezóny 2002), potkali se mezi lety 1976 až 2001 pouze šestkrát. Prvních pět zápasů vyhráli Cardinals. Ale pozor:

– v letech 1976 a 1983 vítězili St. Louis Cardinals;

– v letech 1989 a 1993 vítězili Phoenix Cardinals; a

– až v roce 1995 zvítězil tým Arizona Cardinals.

Konečně 13. září 1998 zvítězili Seahawks. A vždycky to byl Seattle.

10. Oba týmy se nikdy nepotkaly v play-off. A vlastně ani moc neměly příležitost. Od vzniku franchise v Seattlu (rok 1976) se tým Cardinals (jak již víme St.Louis či Phoenix nebo Arizona) probojoval do play-off pouze sedmkrát (Seahawks 20x, jen tak na okraj). A pouze ve dvou případech byli v play-off ve stejné sezóně (2014 a 2015). Co mě ale zaujalo, tak zatím co Seahawks od sezóny 2003 chyběli v post-season pouze 2008, 2009, 2011, 2017 a 2021, tak Cardinals tam naopak hráli právě 2008, 2009 a 2021.

11. „Můj dům, tvůj hrad“. Tak by asi šlo nejvýstižněji pojmenovat vzájemné duely Seahawks s Cardinals. V éře HC Pete Carroll – GM John Schneider je vzájemná bilance 16-9-1. Avšak zatím co ve Phoenixu mají Seahawks poměrně jasnou převahu v poměru 10-2-1, ze vzájemných zápasů na severozápadě mají jen sedm výher a šest porážek. Zejména v letech 2015 až 2021 ze sedmi zápasů v Seattlu hned pětkrát vyhráli Cardinals (2015, 2016, 2017, 2019, 2021). Z celkem dvaceti vzájemných duelů (od sezóny 2013 do sezóny 2022) pak hned 14x zvítězil hostující tým, jednou se soupeři rozešli nerozhodně 6-6 a pouze 5x vyhrávali domácí!

12. Arizona Cardinals průměrně tak nějak naskočí do zápasu, pak se rozjede ve druhé čtvrtině, po poločase začne ztrácet dech a v poslední čtvrtině se zcela vytratí. Skóre ze všech šesti zápasů po jednotlivých čtvrtinách je následující:

– 1. čtvrtina 22-30;

– 2. čtvrtina 65-34 (mj. pouze s 49ers a Bengals nevedli v poločase);

– 3. čtvrtina 23-40 (v prvních třech zápasech vždy vedli po 3/4 zápasu); a

– 4. čtvrtina 7-61. Těch 7 bodů je za TD v jediném vítězném zápase s Cowboys. V žádném ze zbývajících pěti zápasů zatím Arizona v posledních 15 minutách neskórovala.