Archiv,  Novinky,  Postseason,  Sezóna 2019,  Zápasy

PREVIEW Seattle Seahawks (11-5, #5 seed) at Philadelphia Eagles (9-7, #4 seed)

 Základní část sezóny již skončila a začíná nám postseason. Z dvanácti postupivších týmů se v následujícím měsíci rozhodne o jediném, jehož hráči na začátku února v Miami zvednou nad hlavu Lombardi Trophy jako vítězové Super Bowlu LIV. První kolo playoff nabízí souboje třetího s šestým, respektive čtvrtého s pátým týmem obou konferencí. Tyto zápasy můžeme znát pod pojmem Wild Card Games. Poslední z těchto čtyř střetnutí, jehož kickoff je naplánován před zítřejší jedenáctou hodinou večerní, svede dohromady týmy Seattle Seahawks a Philadelphia Eagles. Bude se jednat o historicky první vzájemné střetnutí těchto dvou týmů v postseason, ke kterému v NFL dojde. Dle sázkových kanceláří by mělo jít o nejvyrovnanější zápas, který nám tento Wild Card week přinese, přičemž jako u jediného zápasu jsou mírně favorizovaní hosté, tudíž naši Seahawks. Oba týmy však trápí zranění. U nás je to téměř kompletní soupiska running backs, u Eagles se k running backs přidali také wide receivers, jejichž soupiska se během sezóny od základů změnila. Největším důkazem budiž fakt, že quarterback Carson Wentz se stal prvním hráčem v historii NFL, který v sezóně naházel přes 4000 passing yards a to bez jediného wide receivera, který by si připsal alespoň 500 receiving yards.

 Zítra, více než v jakémkoli jiném letošním zápase, bude důležité vyhrát turnover battle. Pro ty z vás, kteří neví, jedná se o poměr mezi získanými a ztracenými míči. V minulém zápase mezi Seahawks a Eagles, který se odehrál teprve na konci listopadu a vyhráli jsme jej poměrem 17-9, se nám právě v této disciplíně vedlo náramně. Podařilo se nám totiž donutit Eagles k jednomu turnoveru on downs, dvěma interceptions a hned třem lost fumbles. Právě schopnost (ne)fumblovat míč byla během letošní sezóny jednou ze slabších stránek hry obou zítřejších soupeřů. Naši Hawks skončili v lize se čtrnácti fumbly na dělené třetí nejhorší příčce, přičemž ještě o příčku za námi skončili Eagles, kteří “zvládli” ještě o jeden fumble více. 

 V minulém vzájemném zápase s Eagles jsme se mohli opřít o dobrou běhovou hru. Rashaad Penny měl 129 rushing yards a 1 TD při skvělém průměru 9.2 yardů na běh. Od té doby se však na postu running backa v Seattlu změnilo mnohé. Rashaad Penny, Chris Carson a ani C.J. Prosise do letošní sezóny už nezasáhnou. Všem třem totiž angažmá v letošním ročníku ukončily season-ending injuries v rozmezí pouhých dvou týdnů. Otěže běhové hry tak převzal jednadvacetiletý rookie Travis Homer vybraný v šestém kole draftu, přičemž backup mu dělají dva veteráni, kteří se po dlouhých letech vrátili do týmu, za nějž nastupovali v minulosti a na trávník tak zase létají Skittles po kilech. Wow… Kdo by to byl býval ještě na začátku prosince řekl, že se cesta Seahawks skrze stou sezónu National Football League bude vyvíjet tímto směrem… Otázkou zůstává, zda je tato sestava schopna vyhrát postseason zápas na hřišti soupeře. Já myslím, že ano a mám k tomu tři hlavní důvody. Za a) Marshawn Lynch je Seahawks franchise leader v playoff rushing yards i playoff rushing TDs a při jeho 34 yards a 1 TD v minulém zápase jsme mohli vidět, že v něm ještě nějaký ten juice zbyl. Za b) Chris Carson byl v draftu 2017 vybrán ještě o celých 45 příček později, než byl letos picknut Travis Homer. Podívejme se, jak velkoformátový hráč roste z Carsona. Nemám tedy důvod nevěřit duu Pete Carroll & John Schneider, že stejně dobře udělali i výběhem Homera v draftu před letošní sezónou. A konečně za c) vidím rozdíl třídy mezi quarterbacky Russellem Wilsonem (na fotce) a za Eagles hrajícím Carsonem Wentzem. Wilson je duší i tělem leader. Můžeme to vidět týden co týden a vůbec bych se nedivil, kdyby Seahawks vedl také za 30 let jako head coach. Jeho herní i manažerské schopnosti jsou jednoduše skvělé, což prostě o Wentzovi říct neumím. Pokud tedy zítra běhová hra z nějakého důvodu nepůjde a bude potřeba převzít otěže zápasu do vlastních rukou, Wilson má daleko lepší předpoklady to úspěšně zvládnout. Uvidíme, kdo a co bude nakonec tím rozhodujícím faktorem pro postup do dalšího kola playoff. Možná to nebude ani jedna z mnou jmenovaných osob a věcí. Uvidíme. Zápas má šedesát minut a během nich se může stát vyloženě cokoliv. To je na fotbale to krásné a proto ho milujeme…

 Bude to Jarran Reed nebo Fletcher Cox, kdo bude mít ruce ve více turnoverech? Bude to Russell Wilson nebo Carson Wentz, kdo dovede svůj tým do NFC Divisional Round? A který z původně “no name” running backs bude úspěšnější? Travis Homer nebo Boston Scott? Dostanou Eagles po roční pauze šanci probojovat se až do Super Bowlu a nebo tuto šanci po čtyřleté odmlce uchopí za pačesy naši Hawks? Playoff je tady a my budeme moct začít nacházet odpovědi na tyto otázky už zítra od 22:40, kdy tento matchup startuje. Nenechte si to ujít.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *