Archiv,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2020,  Zápasy

PREVIEW – WEEK 15: SEATTLE SEAHAWKS (9-4) at WASHINGTON FOOTBALL TEAM (6-7)

 Do konce základní části a s tím také bojů o postup do NFL Playoffs zbývají každému týmu odehrát poslední tři zápasy. První z nich, který je zároveň posledním letošním utkáním, v němž Seahawks narazí na soupeře z jiné divize, bude zápas proti týmu, který byl posledních více než osm dekád znám jako Washington Redskins. Letošní turbulentní rok však ve společnosti mimojiné rozdmýchal vášně okolo sociální nerovnosti. Po tlaku veřejnosti se tato franchise rozhodla upustit od názvu Redskins nesoucí od roku 1933. Mnoho lidí v USA, a to nejen z řad původních indiánských obyvatel, totiž tohle pojmenování, které by se dalo přeložit jako rudokožci, považuje za hanlivé. Management Washingtonu však byl tímto těžko předvídatelným sledem událostí natolik zaskočen, že jedinou změnou, s níž dokázali před sezónou přijít, bylo zrušení loga s indiánem a zavedení dočasného neutrálního názvu Washington Football Team. Věřím, že drtivá většina z vás tento příběh zná, ale pokud se to někdo dozvěděl až teď, určitě mu brada spadla proklatě nízko.

 Včera zde byl zveřejněný podcast, ve kterém s Vladom tipujeme výsledky zápasů patnáctého hracího týdne. V něm jsem o tomto utkání mluvil jako o “trap game” a v článku se pokusím vysvětlit proč. Působení Football Teamu v této sezóně rozdělme do dvou částí. Část A se skládá z prvních 9 zápasů letošní sezóny, kdežto část B zahrnuje poslední 4 jimi odehraná utkání. Obě části jsou přitom od sebe navzájem zcela odlišné. V části A totiž Washington inkasoval 24.2 bodů na zápas, svým soupeřům během jednoho utkání dovolil průměrně 126 rushing yards, poměr mezi získanými a ztracenými míči měli 9/16 a celkový record z oněch utkání jen 2-7. Kdežto v části B pak stejné hodnoty dosáhly na 14.3 inkasovaných bodů na zápas, 64.8 povolených rushing yards na zápas, turnover ratio ukazuje skvělý poměr 8/3 a ve všech utkáních zvítězili. Problémem pro Seahawks tedy je, že v části B exceluje obrana Washingtonu. Hlavně pak jejich velmi mladá dvojice kvalitních defensive ends. First-rounder loňského draftu Montez Sweat a pick #2 letošního draftu Chase Young, který je jedním z hlavních kandidátů na ocenění Defensive Rookie of the Year, již letos dohromady nasbírali parádní čísla v podobě 1 interception TD return, 1 fumble recovery TD return, 5 forced fumbles, 12.5 sacks, 23 QB hits, 8 passes defended a 72 tackles, z nichž 18 bylo pro ztrátu yardů. Oba hráči tak světu jasně ukázali, že se s nimi do budoucna musí počítat.

 Dalším výrazným faktorem zápasu by mohlo být, že se Washington nějak inspiruje gameplanem, s kterým na nás před dvěma týdny vyrukovali New York Giants. Jejich defensive line Russellovi po celý zápas nedovolovala opouštět kapsu a scramblovat, z čehož plynula naprostá eliminace našeho útoku a nakonec i prohra 12-17. Myslím, že pokud chce bezejmenný tým v nadcházejícím utkání uspět, přesně tohle by mohla být jedna z cest, jak toho dosáhnout. Koneckonců, ve prospěch toho, že cesta ke skalpu Hawks vede jasně přes tlak na Wilsona, hovoří i statistika z níž vyplývá, že když DangeRuss letos vyprodukuje maximálně jeden turnover, Seahawks jsou v takových utkáních neporaženi s recordem 9-0, zatímco když Wilson během zápasu míč ztratí dva a vícekrát, náš record je naopak winless 0-4.

 V neposlední řadě se s týmem reprezentující hlavní město USA nese cosi, co bych spíš než magií nazval slovenským slovem čaro. To totiž, myslím si, přesněji označuje skutečnost. Na konci října se head coach Ron Rivera, který převzal franchise s nekonečným množstvím různých problémů, vyléčil z rakoviny. O pár týdnů později se pak na pozici starting quarterbacka objevil Alex Smith, jež se v této roli objevil poprvé po hororové zlomenině nohy, po níž následovalo sedmnáct operací a díky infekci málem také úplná amputace. Věřím tomu, že Smith letos jednohlasně získá cenu Comeback Player of the Year. Pokud by třeba Rivera dokázal dotáhnout svůj nový tým do playoff, ocenění Coach of the Year pro něj by mě také nepřekvapilo.

 I navzdory všemu výše zmíněnému si však nejen bookmakeři, ale i já osobně myslím, že zvítězí Seattle Seahawks. Krom toho, že místo zraněného Alexe Smitha nastoupí loňský nijak zázračný rookie Dwayne Haskins, který má career record 4-10, 11 pass TDs a 10 INTs, jako hlavní důvod uvedu to, že když je ofenzivní triplet Wilson-Metcalf-Carson spolu na hřišti a nikoho z nich netrápí zranění, náš útok je jen těžko zastavitelný. O Wilsonovi toho bylo napsáno již mnohé, zmíním tedy hlavně význam zbylé dvojice. DK Metcalf je na dobré cestě k nejlepší sezóně, jakou kdy wide receiver v dresu Seahawks předvedl. K překonání výkonu legendárního Steva Largenta z roku 1985 a novému Seahawks franchise recordu pro nejvíce nachytaných yardů během jediné sezóny mu totiž chybí již pouhých 108 receiving yards. K vyrovnání franchise recordu v podobě 14 receiving TDs Douga Baldwina z roku 2015 chybí Metcalfovi již pouze 4 touchdowny. DK se rovněž po Largentovi, kterému se to povedlo v letech 1979 a 1985, může stát teprve druhým hráčem v historii naší franchise, který by napříč celou NFL vyhrál sezónu v receiving yards. S 1180 yardy na kontě je DK momentálně druhý v lize, když před ním je s náskokem 70 yardů pouze tight end Travis Kelce. Passovou hru pak po zemi skvěle doplňuje Chris Carson, který je po vleklých zraněních konečně zpět v plné síle. V čase, kdy se blíží ty nejdůležitější zápasy celého roku, je tým bez fungující běhové hry poloviční. Ukázkou mohla být přílišná tíha na bedrech Russella Wilsona v závěrečných zápasech loňské sezóny, kdy se všichni running backs zranili a nakonec to dopadlo tak, že Beast Mode přerušil důchod a přišel nám pomoct. Carson je však zpět a krom toho, že to šlo zcela zřetelně vidět v zápase minulého týdne proti Jets, je to poznat i na tom, že po čtyřech týdnech, kdy byl průběžný leading rusher týmu quarterback Russell Wilson, má nyní nejvíce naběhaných yardů opět Chris Carson a svět se zdá být zase v pořádku.

 Playoff je blízko. Pokud zítra vyhrajeme, místo ve vyřazovací části máme jisté. Ve 2012 NFC Wild Card Game jsme ve velmi očekávaném matchupu rookies “RW3 vs RGIII” (na fotce) zvítězili 24-14. Zítřejší výhrou by Seahawks udrželi krok s Los Angeles Rams v čele NFC West. Fotbalový tým z Washingtonu, který, světe div se, s recordem 6-7 vede svou divizi NFC East, však v posledním vzájemném utkání zvítězil poměrem 17-14. Který z týmů se bude radovat tentokrát? To se dozvíme v zápase, který jako letošní čtvrtý a vůbec poslední souboj našich Seahawks začíná v evropsky nejpřijatelnější čas. Již zítra v 19 hodin tedy oblékejte modrozelené dresy či trička a vytvořte doma pořádnou 12th Man Atmosphere.

#LoudAndProud #WeAre12s #RoadToSBLV

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *