Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2022,  Zápasy

WEEK 10 PREVIEW – SEATTLE SEAHAWKS (6-3) @ TAMPA BAY BUCCANEERS (4-5)

 Někdy se dokáží věci neskutečně krásně sejít. Když docházelo v roce 1976 k rozšíření NFL z 26ti na 28 týmů, novými přírůstky do fotbalové rodiny se stali právě Seahawks a Buccaneers. Ve weeku 6 onoho roku se v tzv. Expansion Bowlu (na fotce) setkali právě Hawks a Bucs a bojovali o vůbec první výhru v historii jedné či druhé franchise, neboť oba do zápasu vstupovali s recordem 0-5. Seattle tehdy v matchupu, který je dodnes označován jako jeden z nejhorších zápasů v historii ligy, vyhráli 13-10 a přispěli tak k sérii 26ti proher, jimiž Buccaneers začali svou pouť světem profesionálního fotbalu a které dodnes zůstávají NFL all-time Super Bowl-era recordem. No a když o 46 let později dochází k expanzi NFL v tom slova smyslu, že se chystá vůbec první zápas v historii ligy, který bude hostit náš západní soused Německo, budou to opět tyto dva týmy, které se v onom utkání v rámci NFL International Series střetnou. Kruh se uzavírá… Na srdci navíc zahřeje fakt, že nejméně OSM členů Czech & Slovak Sea Hawkers se bude nacházet v Mnichově. No a jeden z nich bude na stadionu jen díky tomu, že jej tam náš fanclub vyslal. Obrovské díky vám všem, kteří svým členstvím podporujete činnost jediného oficiálního NFL fanclubu ve střední a východní Evropě.

 Kdo by byl před sezónou řekl, že týmy půjdou do utkání z poněkud odlišných startovních čar. No, poměrně dost lidí. Že to ale budou Seahawks, kteří v tu chvíli budou mít do pomyslného cíle blíž, tak to už by byla rozhodně menšina. Napříč tomu se bude jednat o utkání dvou divizních lídrů. Že je 6-3 Seattle ve vedení NFC West, je pro většinu z nás starý známý fakt. Mnoho lidí už ale nemusí tušit, že i 4-5 Tampa aktuálně o půl zápasu kraluje divizi NFC South, kde je combined record žalostných 14-24, tedy nejhorší napříč všemi osmi ligovými divizemi. No, to ale neznamená, že zítřejší matchup bude procházkou růžovou zahradou. Ostatně se podívejme na totálně od reality odtržené predikce, které ve chvíli, kdy píšu tento článek, hovoří o 82.6% pravděpodobnosti, že Buccaneers si z Mnichova odvezou W. Tak jim tedy zas pojďme ukázat, jak se jejich predikce mýlí a že by potřebovali nové počítače. Letos už poxté… 

 O co tedy půjde na hřišti? Tampa musí zastavit vlak linky K9 ještě před konečnou stanicí, což nebude lehké. Running back Kenneth Walker III se rozjel takovým stylem, že fanoušci všech týmů na stanici FOX jej zvolili jako NFL Midseason Rookie of the Year. Aby taky ne, když si za uplynulých 5 zápasů, tedy od doby, co Seahawks díky zranění přišli o Rashaada Pennyho, připsal 512 rushing yards a 7 TD k tomu! Pokud zaběhne TD také v Mnichově, stane se teprve druhým nováčkem za posledních 10 let, který by si připsal touchdown v šesti po sobě jdoucích zápasech. Když jsme u těch cen, z Midseason Awards na FOXu nevyšel naprázdno ani borec, který letos šokuje celý fotbalový svět. Geno Smith má na svém kontě 73.1% zkompletovaných passů pro 2 199 yards, 15 TD a jen 4 INT, přičemž dalších 196 yards a TD přidal po zemi a po zásluze si tak v polovině sezóny dle diváků zaslouží cenu NFL Comeback Player of the Year. Možná stěžejní souboj se ale bude odehrávat na opačné straně hřiště ve chvíli, kdy se na bavorském trávníku bude pást GOAT Tom Brady, který se stane vůbec prvním QB v historii ligy, jenž nastoupí k NFL game ve čtyřech různých státech. K USA, Mexiku a Velké Británii nyní přidá také Německo a opět tak rozšíří jeho nekonečnou sbírku all-time records. Jeho 2 547 passing yards jej letos řadí na druhé místo v NFL pouze za Patrickem Mahomesem. Ještě obdivuhodnější je, že ve svém důchodovém věku hodil interception naposledy v úvodním hracím týdnu a s jeho 373 passy bez interception je pouze 30 hodů daleko od překonání 4 roky starého NFL all-time recordu Aarona Rodgerse. Otázkou však zůstává, zda nestárnoucí Tom Brady a jeho duo receivers Mike Evans a Chris Godwin budou sami o sobě na výhru stačit. Offensive line Bucs je totiž děravá jako ementál a svým running backům vůbec nepomáhá. Tampa je s 60.7 rushing yards per game i 3 yards per carry nejhorším týmem v lize a duo jejich running backs Leonard Fournette a rookie Rachaad White letos dohromady nastřádali pouze 522 yards a 2 TD. Na nich by si tak mohl smlsnout třeba edge rusher Uchenna Nwosu, který si se 7 season sacks už teď vylepšil nejlepší rok kariéry a nebo linebacker Jordyn Brooks, který vede ligu se 64 solo tackles i s 90 combined tackles. 

 Když jsme se s Buccaneers v roce 2019 setkali naposledy, bylo to pořádné drama a zvítězili jsme 40-34 až díky TD catchi Jacoba Hollistera v prodloužení. Můžeme se podobné bitvy až do posledních vteřin dočkat také zítra v Německu? Zakulatíme zítřejší výhrou record našich vzájemných střetnutí na matematicky sympatických 10-5 v náš prospěch? Doběhne Kenneth Walker ze srdce Bavorska až do Rozvadova? Proháže se Geno Smith s pátým po sobě jdoucím W kapse až do zaslouženého bye weeku? Pochováme starou stoletou Koza až někde hluboko mezi alpské vrcholy? Vůbec první zápas ve 104 let dlouhé historii NFL na kontinentální části Evropy začne v Allianz Areně, tedy na domovském stadionu Bayernu Mnichov, v nejpřátelštějším možném čase. Udělejte si krásnou fotbalovou neděli, neboť v 15:30 hodin začne utkání Seahawks zase až při jejich další cestě na starý kontinent, což může být až za několik dlouhých let. Tak si ten historicky druhý zápas našich Seahawks v Evropě náležitě užijme a pořádně hlasitě dejme všem našim sousedům najevo, že 120 decibelů je uprostřed odpoledne naprosto v souladu s vyhláškou o nočním klidu. Zítra loud and proud na značkách, 12s!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *