Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2022,  Zápasy

WEEK 3 PREVIEW – ATLANTA FALCONS (0-2) @ SEATTLE SEAHAWKS (1-1)

 Třetí hrací týden je tady a nás čeká první Tank Bowl letošního roku. Nemyslím tím tank jako tank, který by měl třeba odkazovat na mohutnou sílu linemanů obou týmů a 60 minut dlouhou heavy weight válku o line of scrimmage. Tento “tank” více méně odkazuje na pojem “tankování”, který označuje to, že poražený tým tohoto utkání se možná dostane před ten druhý na pořadí Draftu 2023 a “natankuje” tak určitou výhodu. Falcons jsou už pár let v hlubokém rebuildu a jelikož my jsme k němu rovněž dospěli, dočkáme se letos poprvé zápasu, v němž nás sázkové kanceláře favorizují. I když mluvit o tom, kdo je v utkání favoritem, když aktuálně vypsané kurzy jsou 1.94 ku 2.04, je poněkud zavádějící. Pojďme se tedy podívat na zoubek několika faktorům, které by mohly tentokrát rozhodnout.

 Po odchodu quarterbacka Matta Ryana, který Falcons vedl dlouhých 14 let, dostal svou šanci za kormidlem Marcus Mariota – druhý výběr Draftu 2015. Osobně musím říct, že jsem za něj rád, protože si zasloužil druhou šanci. Vždyť jeho čtyři a půl sezóny v dresu Tennessee Titans v letech 2015-2019, během nichž si připsal 76 TDs a 44 INTs, byly odehrány solidně. Ve Falcons, zdá se, už také našel svého oblíbence a poměrně spolehlivý cíl. Nejvíce targets, catches, receiving yards i receiving TDs má v týmu letošní #8 Draft pick – wide receiver Drake London. Ten prozatím zachytil 13 z 19ti míčů pro 160 yards a 1 TD a pohledem do statistik zjistíme, že žádný rookie v lize zatím nemá více receptions a receiving yards než právě London. Majndfak je, že před týdnem proti Rams mířil Mariota na Londona dokonce 12krát, přičemž zbylých 13 targets bylo rozeseto mezi dalších 7 receiverů. Jako vsuvku zmíním například to, že pouze tři míče letěly směrem na tight enda Kyle Pittse, jehož vytíženost a statistiky jsou silně za předsezónním očekáváním. Letošní 4 catche pro 38 yardů nejsou zrovna relevantním příspěvkem nejvýše draftovaného tight enda v historii NFL… Pokud pak při zmínce Drake Londona zohledníme také fakt, že 50% všech drivů, kterým obrana Seahawks čelila, letos skončilo skórováním soupeře, což je druhé nejvyšší číslo v NFL, musíme být ve chvíli, kdy míč poletí jeho směrem, dvakrát tak opatrní. O 7.4 inkasovaných passing yards na hod našich Seahawks, čtvrtém nejvyšším číslem napříč NFL, pak ani nemluvě…

 Za velmi důležitý díl skládačky, tvořící aktuálně tým Atlanty Falcons, rovněž považuji “wideback returnera” Cordarrelle Pattersona. V jeho jednatřiceti letech se stále jedná o extrémně nebezpečného a variabilně použitelného borce. Loni tento čtyřnásobný člen First-team All-Pro a čtyřnásobný Pro Bowler v rushing i receiving yards zažil nejlepší ročník v kariéře, a také letos začal sezónu bombasticky. V zápase proti Saints si připsal 136 scrimmage yards a 1 TD a ačkoliv jej Rams minulý týden dokázali úspěšně eliminovat, byla by hloupost si myslet, že by se na Lumen Field opět nemohl dostat do varu. Pozor na něj. 

 Pokud se podíváme na X-factor tohoto zápasu optikou našich Seahawks, cesta k výhře by možná mohla vést přes secondary Falcons, v níž jsou jasně zřetelné díry. Cornerback A.J. Terrell už letos receiverům, které měl v tu chvíli na starost, povolil 4 zachycené TDs a ať už bude tentokrát krýt Locketta nebo Metcalfa, je poměrně pravděpodobné, že by si Tyler, DK nebo vlastně také oba dva mohli na účet Terrella udělat poměrně hezký den. Logika amerického fotbalu však praví, že bez passu není catch. Uvidíme, zda se Geno Smith trochu rozháže, neboť jeho 58 passových pokusů je čtvrté nejnižší číslo napříč všemi quarterbacky, kteří letos odehráli celé dvě utkání. Když už ale Geno háže, je to přesně. Překvapivě velmi přesně! Věřte tomu nebo ne, ale Geno se čerstvě stal prvním člověkem ve 103 let dlouhé historii NFL, který si při 10+ passing attempts za zápas, připsal 80 a více procent zkompletovaných passů hned ve třech utkáních po sobě. Tohle je statistika z kategorie “totally crazy but true”.

 Otázkou však zůstává mj. to, zda Geno dostane víc času na odhození míče. A odpovědí na tuto otázku je, zda naše offensive line v přestavbě, v níž najdeme dva rookies, dá Genovi dostatek času k práci a také trochu odpočinku. Během weeku 2 byl totiž Geno pod tlakem celkem při 30% drop-back snapů. Pravdou přitom je, že žádný jiný quarterback neměl v minulém kole více než 20% drop-back pressure, což pro naší O-Line není zrovna dobrá vizitka. Pro zajímavost tedy doplním, že tím, kdo je v této statistice na druhém místě, je právě Marcus Mariota v dresu Falcons, na němž si minulý týden pass rush soupeře pochutnal čtyřmi sacky, čtyřmi tackles for loss a šesti QB pressures. Pokud tedy budou formace strážců obou quarterbacků opět děravé jako ementál, je teoreticky možné, že se bude jednat o utkání, v němž nebude passing game zrovna tím nejdůležitějším aspektem hry.

 Bude to souboj dominantních D-Lines a defenzivní slugfest (jako ilustrativně na fotce?) nebo se naopak ukáží defenzivní díry, zejména při passing game obou týmů, a dočkáme se vysokého počtu bodů? Který z týmů si výsledkem utkání zajistí lepší výchozí pozici do Draftu? And is it Drew time? Uvidíme Locka v ostré akci poprvé již tento víkend? Klasicky udělejte rozruch v komentářích a podělte se o své dojmy a pocity. Rozruch sahající ke stovce decibelů pak rozhodně v neděli večer udělejte také u sebe doma. Zápas třetího hracího týdne začíná na velmi hlučném Lumen Field v Seattlu už od 22:25 našeho času, takže buďte ready hnát naše borce dopředu! 

GO HAWKS!!!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *