Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2023,  Zápasy

WEEK 9 PREVIEW – SEATTLE SEAHAWKS (5-2) @ BALTIMORE RAVENS (6-2) – We are 12s

Deštivá neděle, 20. října 2019. Seahawks před týdnem vyhráli v Clevelandu (32-28), ale doma na Baltimore Ravens nestačí. Po poločase je skóre ještě vyrovnané, ale v tom druhém nejdříve přichází neproměněný 53y field goal, po kterém následují touchdown Baltimoru, punt, field goal Baltimoru a hned další touchdown Baltimoru po fumble nováčka D.K. Metcalfa. Jde už o druhý defenzivní tochdown Ravens v zápase, když v prvním poločase donesl „Interception“ do touchdownu Marcus Peters. Ten zápas si živě pamatuji. Ofenziva Baltimore vlastně skórovala pouze jedinkrát v zápase. Ale. Při 4th&2 na SEA 8, za stavu 13-13 přichází na hřiště field goal unit. Avšak mladý QB Lamar Jackson si na HC Johnu Harbaughovi vysloveně vydupe, že zůstane na hřišti. Odmění se 8y touchdown během. Baltimore Ravens vyhrávají v Seattlu potřetí za sebou, dají si bye a zvítězí i ve všech devíti zbývajících zápasech sezóny 2019 (14-2), než je v play-off vyřadí Titans. MVP pro Lamara Jacksona je jen slabá útěcha do postseason nejlepší sezóny v historii týmu. Pro Seahawks je toto teprve druhá porážka. Následuje série pěti výher, včetně ukončení neporazitelnosti 49ers v památném TNF. Bohužel jejich sezóna 2019 se zadrhne po sérii klíčových zranění RB-corps už v průběhu prosince.

Má nějaký smysl zápas z rolku 2019 připomínat? Má. Baltimore Ravens 2023 zatím hrají jednoznačně svou nejlepší sezónu právě od roku 2019. A Seattle Seahawks začínají v mnohém připomínat z počátku podceňovaný tým z průběhu sezóny 2019. V neděli 5. listopadu 2023 se ve fialovém pekle M&T Bank Stadium setkají aktuálně vedoucí týmy divizí AFC North a NFC West. Střetnou se dva týmy, které jsou možná v mnohém „under-the-radar“. Teprve na konci října si začíná veřejnost kolem NFL uvědomovat, že Seahawks jsou možná real-contender v divizi NFC West. Teprve na konci října si začíná veřejnost kolem NFL všímat, že Ravens jsou možná jeden z favoritů na zisk SuperBowl.

Baltimore Ravens jsou v NFL teprve od roku 1996. Historicky se proto týmy doposud potkaly pouze 6x s bilancí 3-3. V prvních dvou setkání zvítězili Ravens (1997, 24-31 a 2003 41-44ot, oba zápasy hrané v Baltimore), následně šla tři W na severozápad (v Seattlu 2007, 27-6, znovu tam 2011, 22-17 a venku 35-6). Poslední zápas jsem popsal v prvním odstavci.

Neděle 5. listopadu vůbec nabídne fanouškům NFL zajímavý program:

 • od 15:30 se ve Frankfurtu střetnou Chiefs (první v AFC West) a Dolphins (první v AFC East);
 • od 19:00 se v Baltimore potkají Ravens (první v AFC North) a Seahawks (první v NFC West);
 • od 22:25 proběhne ve Philadelphii NFC East divizní derby Eagles (první) s Cowboys (druzí);
 • v rámci SNF zajedou ke zvedajícím se Bengals před sezónou rovněž favorizovaní Bills.

Tři týmy mají bye: Lions (lídr NFC North), Jaguars (lídr AFC South) a 49ers (před sezónou jeden z největších favoritů). Dle aktuálního NFL ranking pro week-9 platí, že prvních jedenáct týmů buď hraje jeden z výše uvedených zápasů a nebo má bye-week. Seahawks se v tomto ryze editorském pořadí drží na 10. místě, ale Ravens jsou již druzí.

Po nejlepší obraně v lize z předchozí neděle (Cleveland Browns) čeká na Seahawks hned ta druhá nejlepší obrana v lize. V osmi zápasech povolili Ravens 2.212 yardů, což činí 276,5 yardů na zápas. Především však z 15,1 body na zápas je Baltimore aktuálně nejlepší v lize. Mám vysvětlovat, která obrana má aktuálně nejvíc sacků? 31? S 6,5 sacky je týmovým lídrem DT Justin Madubuike. Alespoň, že s Takeaways (11) je to průměrné.

Baltimore Ravens ale nejsou tým, kde je nutné vyzdvihovat jednu „corps“. Baltimore Ravens jsou jedním z nejkomplexnějších týmů v lize.

 • QB Lamar Jackson, jehož podpisová sága byla asi to jediné, o čem se před sezónou kolem týmu psalo. Zatím jej nepostihlo žádné zranění! V osmi zápasech 160/227 (70,5 %) pro 1.767 yardů, 9-3 TD-INT ratio, passer-rating 101, k tomu stále 380 yardů po zemi (ze 74 běhů), včetně 5 TD.
 • Vyrovnaná skupina RB, kde Gus Edwards, Justice Hill či Melvin Gordon III zaběhnou potřebné yardy (průměr 4,4 YPC).
 • V čele „přijímačů“ je nováček Zay Flowers, na kterého míří přes 27% všech přihrávek (44/61, 461 yardů). Avšak ani TE Mark Andrews nijak nezahálí (32/45, 397y, 6TD). Spolehnout se dá i na další, jako WR Nelsona Angholora, WR Odella Beckhama Jr., WR Rashooda Batemana či znovu RB Guse Edwardse.
 • O druhé nejlepší obraně v lize bylo napsáno již výše.
 • Nesmí se ani zapomenout na Special Teams. Bezpochyby budoucí Hall-of-Famer Placekicker Justin Tucker ale nemá úplně nejpovedenější sezónu, když z pokusů 50+ je zatím pouze 1-4. Avšak ve všech ostatních pokusech o FG je neomylný (12-12).

Ač se zápas s Browns v obraně statisticky nevydařil úplně, stále platí, že soupeřem ofenzivy Ravens bude defenziva Seahawks, která od 4. týdne povolila:

 • 274 yardů na zápas;
 • pouhých 12,5 bodu zápas (ve druhých poločasech pak dokonce pouze devět celkově);
 • a třeba 21 sacků.

Ostatně následující tabulka ukazuje, že Seahawks a Ravens mají dvě nejlepší obrany měsíce října (od 4. týdne do 8. týdne).

Silnou zbraní Seahawks znovu může být punt-unit. Michael Dickson v sedmi zápasech puntoval 24x pro 1.227 yardů (průměr 51,1y je třetí nejvyšší číslo), s čistým průměrem 45,3 yardů, ačkoliv se hned 12x pokoušeli soupeři vracet. V posledním zápase s Browns jeho pět puntů mělo průměr 54,8 yardů, které i přes snahu 3x vracet, měly průměrně čistých 48,8 yardů (s jedním Touchbackem, dvěma inside-20). Vedle něj by neměl být opomíjen ani rookie S Jerrick Reed II. Víte, že patří mezi nejlepší hráče v „tackles“ v rámci special teamů?

Určitě je potřeba připomenout, že proti sobě nastoupí třetí (John Harbaugh, od 2008) a čtvrtý (Pete Carroll, od 2010) nejdéle aktivně sloužící hlavní trenéři týmů NFL. Týmů, které naposledy získaly Superbowl dvě sezóny po sobě (2012 Ravens, 2013 Seahawks).

Baltimore Ravens jsou 6-2 v čele aktuálně nejlepší divize celé NFL (Steelers mají bilanci 5-3, všichni ostatní 4-3). Doposud odehráli už pět zápasů venku a jen tři doma. Do konce sezóny je tak čeká hned šest domácích a pouze tři venkovní zápasy. A série tří po sobě jdoucích domácích zápasů Ravens v listopadu nebude žádná procházka růžovou zahradou. Po Seahawks, přijedou za týden divizní Browns a na TNF další divizní rival, Bengals.

Přidá OLB Boye Mafe sack i v šestém zápase v řadě za sebou?

Jak dopadne v tacklech souboj na dálku čtvrtého (LB Roquan Smith, 82 tackles v 8 zápasech) a pátého (LB Bobby Wagner, 76/7) statisticky nejlepšího hráče ligy?

Bude ve svých výkonech pokračovat čerstvý Defensive Rookie of the Month (October) Devon Witherspoon?

Myslíte, že existuje naděje, že i ve třetím zápase po sobě zachytí (či zaběhnou) současně TD rookies WR Jaxon Smith-Njigba i WR Jake Bobo?

Dočkáme se dalšího dramatického zápasu?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *