Archiv,  Novinky,  Regular Season,  Sezóna 2023,  Uncategorized

12 FOR 12s – EPIZODA 4.5

1. U každého zápasu mám pomyslný checklist věcí, které bych chtěl vidět. Jak by asi vypadal takový checklist,
kdybych tam seděl s Vámi, jež jste letěli do New Yorku, abyste na MetLife přihlíželi výhře Seahawks osobně?

a) First down – splněno ve druhém drivu přihrávkou na TE Noaha Fanta
b) Nějaký turnover – splněno, fumble na konci první čtvrtiny
c) Touchdown – splněno o chvíli později
d) Pakliže je první TD přihrávkou, tak běhový TD (který nám neuznali hned z první hry) – splněno v závěru poločasu
e) Interception – splněno, a to navíc jako pick-six a ještě od CB Devona Witherspoona.

 Vítězství je pak třešnička. Nemyslím si, že jste byli o cokoliv ochuzeni.

2. Na konci poločasu stál záložní QB Drew Lock za O-line v sestavě: náhradní LT Stone Forsythe (6. kolo Draftu 2021), na náhradní pozici LG hrající center Evan Brown (původně undrafted z roku 2018, začínal u NY Giants), C Olu Oluwatimi (5. kolo Draftu 2023), RG Anthony Bradford (4. kolo Draftu 2023) a RT Jake Curhan (undrafted z roku 2021). Do zápasu znovu nezasáhli starteři LT Charles Cross (1. kolo Draftu 2023) a RT Abe Lucas (3. kolo Draftu, aktuálně na IR). V průběhu MNF dále odešli LG Phil Haynes (4. kolo Draftu 2019) a RG Damien Lewis (3. kolo Draftu 2020). Když vezmeme celou soupisku linemanů (na rosteru či IR, celkem 12 hráčů), pak:

a) pouze center Evan Brown hrál v jiném týmu než Seahawks. Jeho jmenovec guard Ben Brown strávil svou loňskou rookie season na IR Bengals;
b) kromě Evana Browna a Phila Haynese jsou všichni ostatní rookies (šest draftovaných, čtyři nedraftovaní); a
c) jeden z hráčů byl draftovaný první den (Cross), dva byli draftovaní během druhého dne ve třetím kole (Lucas a Lewis) a zbytek z nich byl vybrán až během třetího dne Draftu či dokonce draftovaní vůbec nebyli.

 Třeba takoví Giants staví O-line z TOP Draft picků (#4 v roce 2020 a #7 v roce 2022), výběrů druhého a třetího kola (celkem 3 hráči) a to vše doplňují hráčmi ze čtvrtých a pátých kol. Ani jejich O-line nebyla během MNF kompletní. Přesto je patrné, že výška výběru hráčů na Draftu nezaručuje jejich následnou kvalitu.

3. K C/G Evanu Brownovi se malinko vrátím. Jako nedraftovaného si jej vzali právě New York Giants. V sezóně 2018 se dostal na soupisku, kde strávil celou sezónu, ale do všech zápasů vstupoval jako tzv. INACTIVE. Pro vysvětlení, v současnosti může tým nominovat na zápas pouze 48 hráčů (a případně navíc třetího QB, což je nově zavedená výjimka reagující na situaci kolem 49ers v lednovém finále konference NFC). Soupiska má obvykle 53 hráčů (maximum). Už dva dny před zápasem týmy oznámí, kteří hráči jsou OUT, následně DOUBTFUL a QUESTIONABLE. Např. pro MNF byli takto označení CB Artie Burns a CB Tre Brown (oba OUT), CB Coby Bryant a LT Charles Cross (oba DOUBTFUL) a dalších pět hráčů jako QUESTIONABLE. Před zápasem pak tým vytáhl dva hráče z practice squadu (CB Lance Boykin a WR Cody Thompson). Tzv. ELEVATION lze provést maximálně s dvěma hráči. V okamžiku, kdy byli dva hráči přidáni a současně čtyři hráči odebráni (oba OUT a nakonec i oba DOUBTFUL), musel tým snížit soupisku těch, kteří budou moct do zápasu zasáhnout, o další tři lidi. INACTIVE se tak nakonec stali také FB/LB/ST Nick Bellore, guardi Ben Brown a McClendon Curtis. A právě Brown s Curtisem jsou přesně ti hráči, kteří sice na soupisce Seahawks jsou, ale obvykle jsou před zápasem deaktivování, tedy podobně jako Evan Brown ve svém prvním roce v NFL u NY Giants.

4. Nicku Bellorovi se narodilo dítě. Nepodařilo se mi zatím zjistit pohlaví, ani zda jde o dítě první či šesté.

5. V prvním drivu se soupeř rozhodl pro konverzi 4th&1 na SEA27. Tzv. push-play byl zahrán zcela mizerně. Hráči, kteří měli za úkol tlačit na hýždě QB Daniela Jonese tak vůbec neučinili a výsledkem byla kromě turnoveru on downs rovněž zranění C Johna Michaela Schmitze a TE Daniela Bellingera. Zopakuji, že mluvíme o vůbec prvním drivu zápasu. Z tohoto pohledu obdobný neúspěšný pokus Seahawks na NYG16 ve druhém poločase za stavu 14-3 považuji přece jen za méně zpackaný.

6. Seahawks už 11 let v řadě vyhráli svůj čtvrtý zápas v sezóně. Naposledy prohráli 30. září 2012 ještě v St.Louis s tamními Rams.

7. Hned šest týmů odešlo ve čtvrtém týdnu aktuální sezóny poraženo s méně než 10ti skórovanými body (Browns, Giants, Falcons, Patriots, Saints, Steelers). Taková věc se v prvních třech týdnech jen 8x. Týmům Giants a Steelers se tohle poštěstilo již podruhé ze čtyř zápasů. Hned polovina, tedy osm utkání 4. hracího týdne skončila rozdílem tří skórování, tedy o 17 a více bodů. V celé sezóně tímto rozdílem skončilo 20 z dosavadních 64 zápasů, přičemž hned 14 jich bylo v posledních dvou týdnech.

8. Po třech zápasech jsou statistiky CB Devona Witherspoona následující:
– mezi weeky 2 až 4 odehrál všech 220 snapů;
– 23 tackles, z toho 16 solo a z nich 2x for loss;
– 1x interception, a to rovnou s pick-6;
– 4 passes defended;
– a navíc 2x sack.

 Aktuálně je u ESPN projektovaný na 98 tacklů, z toho 68 solo, 4 interceptions a 17 passes defended. Jen pro zajímavost Ahmad “Sauce” Gardner měl v sezóně 2022 celkem 20 passes defended, 2 interceptions a 75 tacklů, z nichž 51 bylo solo. Ale pochopitelně, skutečně účtovat můžeme až na začátku ledna. Jak jsou na tom další CB vybráni v prvním kole letošního Draftu?

a) Emmanuel Forbes (pick #16, Commanders) – 177/267 snapů (zatím nedostává plnou porci), 18 tacklů (ale hned 16 solo), 1 interception, 5 passes defended;
b) Christian Gonzales (pick #17, Patriots) – 209/262 snapů (z posledního zápasu však stihl odehrát jen čtvrtinu a bohužel to dle prvotních zpráv vypadá, že zbytek své nováčkovské sezóny zmešká), 17 tacklů (14 solo), 1 interception, 3 passes defended; a
c) Deonte Banks (pick #24, Giants) – 188/261 snapů, (utkání weeků 2 a 4 odehrál celé, během weeku 1 a 3 hrál zhruba polovinu času), 12 tacklů (10 solo), 3 passes defended.

 Nejvíc defenzivních snapů svého týmu, konkrétně 80%, odehrál z uvedených rookies Gonzales. Hned druhý je Witherspoon, avšak protože pro zranění vynechal první zápas, má “jen” 73%). Spoon však jen součtem těchto tří zápasů má větší porci plays (220), než kterýkoliv z dalších tří.

9. CB Devon Witherspoon je letos po CB Tre Brownovi v Detroitu už druhým naším obráncem, který skóroval interception touchdown. V prvních čtyřech týdnech skórovalo defensive TD už 14 z 32 obran. Celkem 12x se jednalo o interception TD, 6x pak o fumble recovery TD. Pro doplnění, tři obrany v celkem čtyřech případech zaznamenaly ještě alespoň safety. Kromě Seahawks si už jen další dva týmy připsaly “multiple defensive TD game“. Byly jimi mužstva Steelers (pick-six, fumble recovery TD) a vůbec nejvíce oblíbení Cowboys se dvěma pick-six a jedním fumble recovery TD. A které útoky naopak povolily nejvíce takových skórování? Hned třikrát Patriots (2x z Interception, 1x vráceným Fumblem, navíc dvakrát v zápase v Dallasu) a rovněž stylem “dva a jedna”, jako v případě týmu z Nové Anglie, takto “uspěli” Bears. Dvakrát pak soupeřovým obranám dovolili skórovat touchdown Browns, Commanders a Giants. Jedenkrát pak povolilo defensive TD dalších šest týmů.

10. V sezóně 2022 dosáhli Seahawks v rámci tzv. turnover differential skóre +2 za 25 takeaways a 23 giveaways. Pouze v jediném zápase loňské sezóny, konkrétně v novoročním utkání s NY Jets, útok Seahawks nezaznamenal ztrátu v podobě fumblu či interception. Letos už takové zápasy Seahawks odehráli hned tři, když se jim tak nepovedlo pouze doma s Panthers! Díky třem ziskům v Detroitu a třem v New Yorku jsou Seahawks s turnover differential +5 prozatím na děleném 4. místě NFL. Pouze jediné utkání se záporným turnover differential mají kromě Seahawks jen Cowboys a 49ers. Týmy s nejvíce takeaways jsou Bills (11), Cowboys a Buccaneers (oba 10). Naopak vůbec žádný zisk nezaznamenala jediná obrana – ta od NY Giants. Seahawks jsou v této statistice na děleném 8. místě.

11. Pete Carroll (na fotce) odkoučoval jako hlavní trenér, a to včetně play-off, své již 300. utkání v NFL. Zároveň vyhrál 175. zápas, čímž překonal Mikea Holmgrena, našeho head coache z let 1999-2008, a osamostatnil se tak na 15. místě v historických tabulkách NFL.

12. V dresu se jménem Witherspoon, který jsem si po Draftu pořídil, on sám ještě nehrál. Všechna tři utkání odehrál v bílém dresu. A protože lze předpokládat, že v zápase v Cincinnati bude volena opět (venkovní) bílá variace, své první utkání odehraje v tmavě modrém dresu nejpravděpodobněji až v sedmém týdnu proti Cardinals. Připočteme-li skutečnost, že utkání osmého týdne s Browns hrajeme ve throwback variantě a minimálně jedno další v action-green (nejspíš TNF proti 49ers, neboť jde o jedinou další plánovanou domácí primetime game), v Navy už jej pak budeme moci vidět asi už jen ve weeku 10 s Commanders, 15 s Eagles a 17 se Steelers.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *