Archiv,  Novinky,  Regular Season,  Sezóna 2023,  Uncategorized

12 FOR 12s – EPIZODA 9.5

1. Prohra 3-37 v Baltimore, tedy o 34 bodů, není nejvyšší v éře HC Peta Carrolla u Seahawks.
V devátém týdnu jeho první sezóny na severozápadě (2010) prohráli doma s NY Giants 7-41, což je stejný bodový rozdíl. Nejvyšší porážkou v historii Seahawks je Thanksgiving Game v Dallasu v roce 1980, kdy nám vyprášili kožichy v poměru 7-51.

2. Seahawks se i s vysokou porážkou zapojili do zajímavé společnosti.
Ravens v sezóně 2023 nastoupili teprve potřetí do zápasu s týmem, který před výkopem držel pozitivní rekord. Všechny tři zápasy Baltimore vyhrál. Ve 4. týdnu v Clevelandu 28-3, v sedmém týdnu proti Detroitu 38-6 a nyní se Seattlem 37-3.

3. Seahawks neskórovali ofenzivní touchdown!
V sezóně 2022 nastala obdobná situace v 2. týdnu v San Franciscu, kde bylo při prohře 7-27 jediným skórováním zblokovaný a pro TD vracený FG. V sezóně 2021 tým vůbec neskóroval při návratu QB Russella Wilsona v Green Bay 0-17. V sezóně 2019 po zranění RB Pennyho prohráli Seahawks (tehdy s recordem 10-2) v LA s Rams 12-28, kde jediným TD byl pick-six FS Quandre Diggse. V sezóně 2017 neskórovali TD v prvním zápase v Green Bay, kde prohráli 9-17. Mj. první TD v sezóně tehdy Seahawks dali až v poslední čtvrtině druhého zápasu s 49ers. Tehdy nakonec zvítězili 12-9. Hned třikrát neskórovali ofenzivní TD v sezóně 2016: v LA s Rams (3-9), v legendárním zápase v Arizoně (6-6) a v Tampě (5-14). V sezóně 2012 nezvládli ofenzivní TD v San Franciscu (6-13). V sezóně 2011 neskórovali TD v Pittsburghu (0-24) a v Clevelandu (3-6). V úplně první sezóně Peta Carrolla u Seahawks neskóroval tým TD v St. Louis (3-20) a v Oaklandu (3-33). Tampa a Oakland to celé kazí! Když se totiž podíváme na seznam výše, tak od roku 2010 je to z 13ti zápasů bez skórovaného ofenzivního TD: 6x v divizním zápase (3x u Rams, 2x v SF, 1x v Arizoně), 3x na hřišti týmu z AFC North, 2x v Green Bay. Všechny tyto zápasy byly hrány venku.

4. Alespoň jedna pozitivní zpráva.
ILB Bobby Wagner (na fotce) překonal 1 600 tackles (solo/assist) a s celkem 1 608 tackles se tak posunul na sedmé místo historických tabulek NFL. Letos poskočil už o dvě místa, ale výše se nejspíš nedostane, neboť Derrick Brooks má 1 713. S podobnou další sezónou (u Seahawks samozřejmě) má však reálnou naději protacklovat se na třetí místo historických ligových tabulek (zatím Junior Seau, 1 847). Aby se Bobby Wagner stal NFL all-time tackling leader, bude nutné jej podepsat až do roku 2026. Jdu jim napsat na info@seahawks.com.

5. Zatím každou letošní prohru vykoupili Seahawks minimálně dvěma následujícími výhrami.
Takže uvidíme, jak teď. Každopádně v listopadu už je zajímavé sledovat nejen samotný rekord a umístění týmů, ale právě i tendence. V NFC je nyní 10 týmů s třemi až pěti výhrami, což objektivně není zas tak velký rozdíl. Tři W jsou Buccaneers, Packers a Rams. První dva týmy měli dobrý start. Bucs vedli před svým bye weekem divizi  s recordem 3-1, ale teď už 4x v řadě prohráli. Packers od 3. týdne, kdy měli record 2-1, vyhráli až tuto neděli s Rams a jsou tak celkově 3-5. Náš divizní rival z LA prohrál poslední tři zápasy a od překvapivé výhry v 1. týdnu v Seattlu je de facto 2-6. Pokud by chtěl kterýkoliv z těchto týmů ještě pomýšlet na playoff, musí u něj dojít k zásadnímu obratu v aktuální tendenci. Čtyři W vydobyli Falcons (4-5), jenže od úvodních dvou výher jsou dále jen 2-5. Na playoff šanci mají, protože ve slabé NFC South jsou jejich konkurentem hlavně Saints (5-4). Těm se mezi 3. až 7. týdnem, po sérii pěti zápasů s jedinou výhrou pouze u slabých Patriots, podařilo navázat dvěma výhrami po sobě. Jen taková perlička. První dva týdny udivovala NFC South, když hned tři týmy byly 2-0 a jen Panthers byli 0-2, když k oběma prohrám došli právě s divizními rivaly. NFC South vs. zbytek byl tehdy 4-0. Počínaje 3. týdnem je NFC South vs. zbytek 5-17! Mezi týmy s pěti W se v neděli vecpali Vikings. Po pěti týdnech odepisovaný 1-4 tým s hvězdným WR Jeffersonem na IR. Nyní už zvítězili počtvrté v řadě, jsou 5-1 z posledních šesti zápasů a ačkoliv nemají ani starting QB Cousinse, nadále vítězí. To už stojí za pozornost. Cowboys zatím podobně jako Seahawks na své prohry vždy navázali nějakými výhrami. Zajímavé bude nyní sledovat před sezónou na SB favorizované 49ers. Před měsícem v SNF porazili právě Dallas 42-10 a rázem byli 5-0. Od té doby 3x prohráli a včetně bye weeku jsou momentálně čtyři týdny bez výhry. A v neděli jedou do Jacksonville, kde jsou Jaguars 6-2.

6. Jediný NFC tým, který v 9. týdnu porazil soupeře z AFC, jsou Washington Commanders.
Pouze nadcházející soupeř Seahawks dokázal zvítězit v zápase s týmem AFC, když zvítězil na stadionu Patriots 20-17. Další celky z NFC skončily následovně: Cardinals 0-27 v Clevelandu, Buccaneers 37-39 v Houstonu, Panthers 13-27 doma s Colts a NY Giants 6-30 v Las Vegas. Společná bilance je tak nejen že na zápasy 1-5, ale i hrozivých 79-177 na body, což je průměrné skóre 13-30. AFC má aktuálně již o 13 výher ze vzájemných mezikonferenčních zápasů více! Tahle nevyrovnanost mezi konferencemi vytváří zajímavý obraz: v NFC má pouze 7 týmů pozitivní bilanci, 9 týmů má negativní bilanci a mezi TOP 5 na Draftu by aktuálně byl jen jeden tým z AFC, a to New England Patriots.

7. QB C.J. Stroud překonal nejen rookie rekord, ale i všechny týmy z NFC West.
Sympatický QB z Ohio State, spoluhráč a kamarád Jaxona Smith-Njigby, v zápase s Buccaneers zaznamenal statistiky 30/42, 470y, 5-0 TD-INT ratio. Jeho vítězný TD drive k tomu začal s 0:46 na gameclocku a 2 timeouty na HOU25. Pokud od této statistiky odečteme 27 yardů za tři sacky, tak i výsledných 443 yardů je o 48 více, než v 9. týdnu společně, a to vzduchem i po zemi, dosáhli Seahawks, Rams a Cardinals dohromady. Posledně jmenovaní při prohře 0-27 s Browns dokonce vytvořili pouze 58 yardů směrem dopředu, což je nejnižší počet v současném ročníku NFL.

8. Celkových 58 yardů Arizony je opravdu málo, ale rekordy stejně drží někdo jiný…
V historických tabulkách je velmi nízký zisk yardů Cardinals až na 19. místě. Navíc poslední roky nejde o nic neobvyklého. Jets měli v roce 2022 jen 53 yardů v Buffalu, Bears o rok dřív pak 47 yardů v Clevelandu. Bohužel, celkové prvenství drží Seahawks, kteří 4. listopadu 1979, to jsem byl na světě 81 dní, zaznamenali při prohře 0-24 s LA Rams -7 yardů. Asi nejzajímavějším je z tohoto pohledu zápas z roku 2002, kdy Texans zvítězil v Pittsburghu 24-6 se ziskem pouhých 47 yardů. Všechny tři TD byly defenzivní.

9. ILB Drake Thomas byl přemístěn na Injury Reserve, na jeho místo byl z PUP/IR aktivován NT Austin Faoliu.
Nedraftovaný nováček Drake Thomas z NC State strávil preseason u Las Vegas Raiders, kteří jej propustili. Z tzv. waivers si jej stáhli Seahawks (mj. společně s CB Kyu Blu Kellym, který byl původně v preseason s Ravens). Takto „stažený“ rookie podepisuje negarantovaný tříletý kontrakt s minimální možnou hodnotou. Drake Thomas byl zatím vždy inactive. Zasáhl poprvé až do zápasu s Ravens, a to dokonce fyzicky, na čtyři snapy v závěru, kdy udělal jeden solo tackle, jeden asistovaný a pak se nešťastně zranil. Na tomto místě se ale chci dostat k něčemu jinému. Již předminulý týden se do tréninku vrátili dva hráči z dlouhodobě zraněných rezerv. Kromě již zmiňovaného NT Austina Faoliu to byl ještě rookie RB Kenny McIntosh. Tým má 21 dní na to, aby hráče vrátil na 53 man roster. Při takovém kroku ale musí ze soupisky jiného hráče propustit. Ačkoliv oba hráči byli prokazatelně fyzicky v pořádku, aby zasáhli už do zápasu v Baltimore, zůstali nadále mimo a vlastně se tak nějak zjevně čekalo, zda se mezi tím někdo nezraní, což se v případě ILB Thomase nakonec i nešťastně stalo. Na soupisce Seahawks je tedy aktuálně hned několik hráčů, kteří bývají pravidelně “neaktivní” a když už se do zápasu dostanou, tak stejně nehrají. Tým je drží třeba jen proto, že v budoucnu by mohli být přínosem. Proto se budou Seahawks zdráhat hned propouštět hráče s víceletými kontrakty; s 1-2letými kontrakty, po nichž jsou ale ERFA/RFA, apod. Místo pro RB McIntoshe logicky uvolní jiný hráč offense. Nabízejí se tři. TE Brady Russell má pouze jednoletý kontrakt bez žádných dalších „práv“, jenže ten hrává v ST. Dále pak G McClendon Curtis a T Raiqwon O’Neal (oba jsou po sezóně ERFA). Tipuji, že se bude rozhodovat mezi posledními dvěma jmenovanými.

9.1. NT Austin Faoliu byl den po napsání předchozího textu propuštěn – tzv. waived.
Současně byl z PS propuštěn WR Tyjon Lindsey. Interpretace? Tým měl s hráčem na PUP/reserved IR dvě možnosti: Buď jej tam ponechat do konce sezóny nebo jej aktivovat, a to do 21 dní od zařazení do tréninku, které muselo nastat v průběhu 7. až 10. týdne. Jestliže měli v plánu přeřazení hráče do PS, museli to provést přesně tímto postupem. V okamžiku psaní tohoto doplňku opět neznám další vývoj. Může nastat situace, že z waivers si jej dle pravidel stáhne jiný tým. Teprve až po projití waivers bez zapsání na soupisku jiného týmu bude možné NT Faoliu podepsat do PS.

10. Ani dnes nenapíšu žádný bod o CB Devonu Witherspoonovi.
Můj tým Espresso Žebětín totiž vyhrál svůj vůbec první zápas ve Fantasy.

11. Znovu se vrátím k Geno Smithovi a kontraktům QB.
Zápas v Baltimore logicky rozvířil debatu na téma “je Geno Smith řešení?“. Osobně se nebráním diskusi na téma starting QB Seahawks, neboť NFL je na prvním místě business. Přesto sem k tomu, co bylo rozebíráno v minulém díle, doplním malou návodku o tom, jak číst a vzájemně srovnávat kontrakty:

 Délka kontraktu v letech – Čím kratší kontrakt bude, tím větší tlak hráče a jeho agenta bude na tzv. APY, tedy průměr za rok. Tzn. budu-li mít vedle sebe dva kontrakty se stejnou výší APY, je ve skutečnosti lukrativnější ten s delší expirací, který má logicky i větší objem celkových peněz.

Výše garantovaných peněz – Tzv. guarantee money se počítají do „dead money“ a chrání hráče před předčasným propuštěním. Týmy se však v takové situaci vystavují riziku, že i nevyplacené peníze bude muset účetně “spolknout“ v budoucích letech. Při výměně hráče do jiného týmu pak tato situace nenastává. Garantované peníze totiž tak trošku chrání hráče před cutem, protože trade s existujícím kontraktem do jiného týmu je pro ně přece jen lepší řešení. Výše plně garantovaných peněz. Např. u Geno Smitha jsou „plně garantované peníze“ ve dvou krocích. 27,3M (plus 0,2M za workout) si vydělal v tomto roce a 12,7M z platu na 2024 má plně garantováno pátý den sezóny 2024 po waiver, což je v podstatě den před fyzickým začátkem sezóny.

Kontrakt Gena Smitha u Seahawks je tedy ve všech parametrech (výše, délka, roční průměr, garantované peníze) pro organizaci skutečně tak friendly, že s tímto srovnatelný je pouze kontrakt aktuálně posazeného Jimmyho G v Las Vegas Raiders. No a aby jej šlo porovnávat s jakýmkoliv dalším víceletým veteránským kontraktem, musel by tento začínat někde na 40ti milionech ročně. Vyjmeme-li pak týmy, které mají QB na zkoušku (Baker Mayfield v Tampě nebo Jordan Love v Packers), a nebo sázejí na rookie QB vybraného do poloviny prvního kola Draftu, zbývají už jen další tři organizace se srovnatelnou strategií. Jsou jimi 49ers, kde je ale Brock Purdy stále darem z nebes jako záchrana za bust Treye Lance), dále pak Falcons, kde již Desmonda Riddera nahradil Taylor Heinicke a nakonec náš nadcházející soupeř Washington Commanders se Samem Howellem.

12. Zajímavost:
Washington Commanders při Draftu 2022 trejdovali na úplný začátek 5. kola pro QB Sama Howella právě na základě předpokladu, že by o něj potenciálně měli zájem Seattle Seahawks. Ti však vybrali CB Tariqa Woolena.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *