Sezóna 2023,  Archiv,  Novinky,  Offseason,  Uncategorized

PŘÍCHODY A ODCHODY ANEB FREE AGENCY JE TADY

 Tak nám začala nová fotbalová sezóna! Jasně, do samotného Kickoffu 2023 sice ještě stále chybí téměř půl roku, ale expirací loňských smluv v minulém týdnu a s tím i otevřením free agency ve fotbalovém kalendáři oficiálně začal další rok… První, skutečně důležitými novinkami nabitý článek sezóny 2023 je tady a vy se tak můžete seznámit s množstvím lidí, které odteď budete nebo naopak nebudete moct vídat v našich barvách. Tak se pohodlně usaďte, přepněte do Seahawks módu a jdeme na to.

 Po tříleté smlouvě pro quarterbacka Geno Smitha, která byla uzavřena už před free agency, jsme se dočkali možná největšího podpisu letošní offseason. Defensive lineman Dre’Mont Jones (na fotce) byl third-round pickem Denveru Broncos v roce 2019 a nyní se stává nejdražším free agentem z jiného týmu, kterého kdy Pete Carroll a John Schneider podepsali. Jeho tříletá smlouva má hodnotu $51.53M a s téměř $17.2M/rok tak s přehledem překonal rekord, který teprve loni stanovil podpis Uchenny Nwosua s průměrným ročním platem $9.5M. Nově čtrnáctý nejlépe placený defensive lineman ligy Dre’Mont Jones loni asi do třetiny snapů nastoupil jako defensive end a ve zbylých dvou třetinách pak byl defensive tacklem, což ukazuje na jeho širokou versatilitu v rámci defensive line. Za čtyři roky v Denveru si připsal 22 sacks, interception, 2 forced fumbles, fumble recovery, 6 passes defended, 133 tackles, 28 tackles for loss a 38 QB hits. Rozhodně se jedná o slušný ligový nadprůměr. Když k tomu připočteme fakt, že je Jonesovi teprve 26 let, nelze se tak úplně divit míře důvěry, kterou v něj náš coaching staff vkládá. 

 Defensive line byla jednou z oblastí, u níž se všeobecně očekávalo, že do ní tým během letošní offseason ve velkém investuje a Jones není její jedinou posilou. Po ročních stážích v Kansas City Chiefs a Green Bay Packers se zpět “domů” na severozápad vrací stará známá tvář naší D-Line, jíž je defensive tackle Jarran Reed. S týmem, jenž si jej vybral v druhém kole Draftu 2016, dosáhl tento 141 kilový pořízek nové dohody na dvouleté smlouvě, která Reedovi může vynést až $9M, přičemž téměř polovina z této částky je plně garantována.

 S příchodem Jonese a Reeda na straně jedné se však pojí dva odchody na druhé straně.  Defensive tackle Shelby Harris, který byl součástí loňského tradu Russella Wilsona, svůj desátý rok profesionální kariéry v Seattlu neodehraje. Loni za nás mimojiné nastřádal 44 tackles, 2 sacky a 4 zblokované passy. Nové působiště si bude muset najít také defensive end Quinton Jefferson, jehož známe z řad Seahawks z let 2016-2019 a 2022. Propuštěním těchto dvou veteránů se v týmové kase uvolnilo téměř $13.5M.

 Když už jsem o něco dřív zmiňoval Gena, který podpisem nového tříletého kontraktu konečně někomu odepsal nazpátek, je nutno také doplnit, že i jeho backup zůstane v Seattlu druhým rokem stejný. Quarterback Drew Lock, jenž k nám v minulé sezóně putoval výměnou za Russella Wilsona z Denveru, bude letos Genovi krýt záda s jednoletou smlouvou v hodnotě $4M v kapse. Pravda, garantováno má pouze $1.75M z nich. Tak uvidíme, zda letos poprvé od sezóny 2021 dostane šanci hodit v NFL pass nebo to bude zase výplata “za nic”…

 Poměrně solidního posílení se dočkala také zadní část naší obrany. Sestava secondary, která už tak zahrnuje dvojici Pro Bowl safeties Quandre Diggs a Jamal Adams (dop*delepráce, jestli Jamal zůstane a zase se zraní, bude to fakt jeden z nejsmutnějších a nejhorších trejdů v historii franchise), se rozroste o další, možná trochu překvapivé jméno. Je jím fourth-round pick New Yorku Giants z roku 2019 safety Julian Love. Jeho dvouletá smlouva má hodnotu $12M a doufejme tedy, že za ty peníze nám ukáže, co znamená, když LOVE is in the air… Za čtyři roky v Big Apple nasbíral 5 interceptions, 2 forced fumbles, 2 fumble recoveries, 18 passes defended, 1.5 sacks, 291 tackles, 13 tackles for loss a 4 QB hits. Že by taková malá předzvěst toho, že se Seahawks častěji chystají na playe s třemi safety na hřišti? V příštím roce nejspíš znova uvidíme také safetyho Ryana Neala. Tomuto silně nedoceněnému frajerovi jsme učinili nabídku za $2.5M a všechny týmy teď mají určitou dobu na to, aby tuto nabídku případně přehodily. Pokud se tak nestane, tohoto původně nedraftovaného hráče, který si dříve nedokázal zajistit své místo startera v týmech Philadelphia Eagles a Atlanta Falcons, by čekala už čtvrtá sezóna v Seattlu. Stejně jako u Neala jsme tzv. tender uplatnili také v případě linebackera Jona Rhattigana, který u nás stráví rok 2023 odměnou za $0.94M. Tuto nabídku už, narozdíl od Ryana Neala, nikdo přehodit nemůže.

 Zemětřesení se událo v Seahawks running back room, v němž tak trochu nezůstal kámen na kameni. Uprostřed prázdné místnosti se teď tak akorát právoplatný OROY Kenneth Walker za tónů DeeJaye Dallase otáčí stylem podobným již zlidovělému výjevu bádajícího Johna Travolty v Pulp Fiction. Náš first-round Draft pick 2018 Rashaad Penny, jemuž bych rád připomenul jeho stručný tweet z listopadu 2015, v němž sám tvrdí, že “Eagles are trash”, podepsal jednoletý kontrakt v maximální hodnotě $1.35M právě ve Philly. Odešel rovněž náš sixth-round pick z o rok pozdějšího Draftu Travis Homer. Ten našel nové působiště v Chicagu Bears, kde si v nadcházejících dvou letech může přijít až na $4M. Fakt, že Homerova hodnota smlouvy bude vyšší než v případě Pennyho, asi moc lidí nečekalo…

 Washington Commanders podepsali jednoletý kontrakt v hodnotě $3.5M s linebackerem Cody Bartonem, jehož jsme draftovali ve třetím kole Draftu 2019. Barton za nás odehrál čtyři roky a především v poslední sezóně byl podstatnou součástí naší základní sestavy. Jeho osud v Seahawks je však stejný jako v případě dalšího linebackera z oné Draft Class, jímž je nedávno propuštěný Ben Burr-Kirven. Odchází také ještě jeden borec na této pozici, jímž je Tanner Muse, který byl v posledních dvou letech neodmyslitelnou částí našich special teams. Místo uvolněné po Bartonovi by měl obsadit desátý vybraný hráč onoho Draftu, jímž je nadějný mladík Devin Bush. Ten v Pittsburghu Steelers zažil breakout rookie year 2019, avšak v následujících letech se jej držela smolná zranění a svá velká univerzitní a nováčkovská očekávání tak zatím nedokázal zcela naplnit. Pokud však bude mít štěstí a ve zdraví za nás odehraje nějakou tučnější porci zápasů, mohlo by se jednat o velmi dobrý booster pro naší defense. Částka, na níž si podpisem jednoleté smlouvy u nás teprve čtyřiadvacetiletý linebacker přijde, zatím není známa.

 Seahawks mají také nového centera. Jo, už čtvrtého za posledních pět let… Šestadvacetiletý Evan Brown a Seahawks spolu uzavřeli jednoletou smlouvu za $2.25M, z nichž $1M je plně garantován. Po Dolphins, Giants, Browns a Lions se tak v pátém roce Brownovy profesionální kariéry bude jednat už o jeho páté působiště v NFL. Čistokrevným starting centerem byl v Detroitu během posledních dvou sezón, avšak umí nastoupit také na pozici guarda. Brown loni povolil dva sacky a čtyřikrát se provinil holdingem. Loňská sázka na Austina Blytha se našim Hawks nevyvedla. Jak dopadne letos Brownovo angažmá?

 Naopak nějaké ty peníze, konkrétně $6.5M, nám ušetřila další rošáda v offensive line. Loučíme se s Gabe Jacksonem, který za nás vloni jako pravý guard nastoupil v 61% offensive snapů. Dalších 44% snapů na této pozici zastával Phil Haynes a právě jej jsme za $4M, z nichž $3.49M je plně garantováno, podepsali na další rok. Pokud do toho tedy nějak výrazně nepromluví letošní rookies, sestava naší offensive line se nejspíš dá odhadovat na fantastic five v podobě Charles Cross, Damien Lewis, Evan Brown, Phil Haynes a Abe Lucas.

 Velkou neznámou zůstává, kdo bude v následujícím roce zastávat pozici long snappera. Posledních pět let u nás tento post, u něhož fakt, že si daného hráče na hřišti ani nevšimnete, většinou znamená, že odvádí svou práci dobře, zastával Tyler Ott. Před loňskou sezónou však musel podstoupit operaci ramene, celý rok jsme jej na hřišti neviděli a platnost jeho smlouvy se Seahawks v minulém týdnu vypršela. Na odpověď na otázku, zda u nás Otta budeme vídat i v roce 2023 a zda jej nahradí jeho loňský backup Carson Tinker nebo to bude úplně jiná tvář, si budeme muset ještě chvíli počkat.

 Každá z těchto divokých transakcí, přestupů, trejdů a podpisů s sebou často nese velmi komplikované dopady a implikace na klubový rozpočet, který se vždy musí vlézt do tzv. salary capu. Ten letos v případě jednotlivých NFL týmů průměrně činí $224.8M. Já osobně mám i po devíti letech sledování fotbalu stále jisté mezery. Mezi ně patří třeba pojmy jako base salary, signing bonus, option, cap hit nebo dead cap. No a právě tyto pojmy mimojiné přinášejí pěkné, přehledné a mnohé objasňující rozbory od Kuby Kylouška, které jsou pro všechny členy CSSH dostupné k přečtení na facebookové skupině Českoslovenští 12s. Za sebe mohu tohle čtení rozhodně vřele doporučit!

 Přišli jsme o dva každoročně opakované matchupy mezi naším wide receiverem DK Metcalfem a Jalenem Ramseym. Cornerback Los Angeles Rams už nedokázal čelit tvrdému faktu, že je DK jeho otec a po tradu se stěhuje až na opačné pobřeží USA, do týmu Miami Dolphins. Ramsey tak po čtyřech letech odchází z NFC West a zároveň s tím i z každoročního zorného pole našich receiverů.

 Ačkoliv kopačky pověsil na hřebík definitivně již před třinácti lety, fotbalová kariéra Bobbyho Engrama ještě nekončí. Engram se totiž domluvil na spolupráci s Washinhtonem Commanders, kde bude zastávat pozici receivers coache. Náš wide receiver z let 2001-2008 s 4 859 receiving yards dodnes figuruje na šestém místě historických tabulek Seahawks a byl neodmyslitelnou součástí týmu, který to dotáhl až do Super Bowlu XL. Upřímně mě u srdce vždy zahřeje, když i s odstupem tolika let vidím ex-Seahawks stars, jak nacházejí své uplatnění ve fotbalovém světě. Gratulace, Bobby!

 Jo a ty druhý Bobby, hodlej to už podepsat, jo? Tak, jak za Tebe oroduje Quandre Diggs, snad před ním ještě nikdo nikdy ve fotbalové historii nečinil. My Tě chceme v Seattlu, Ty chceš do Seattlu a Dallas by byl nenáviděníhodný i s Tebou na rosteru, takže jakýpak copak… Pete a Johne, šup šup…

 Mama Blue – 1998 Sea Hawker of the Year, 2020 Seahawks Fan of the Year a členka 1999 Hall of Fans at the Pro Football Hall of Fame Class – již od prvního dne existence naší franchise své Seahawks milovala a Seahawks si toho téměř o půl století později jsou stále velmi dobře vědomi. Poté, co nás Mama Blue nedávno opustila, se tedy Seahawks na znamení věčné památky rozhodli její sedadlo na Lumen Field vyřadit z užívání, aby se kdykoliv, když se tak rozhodne, mohla z nebe na skok zastavit kouknout, jak její milovaný tým na hřišti potí krev.

 Mimo světla reflektorů a tak trochu plíživě pokračují také debaty a různé spekulace ve věci hlavního příběhu každé offseason, jenž už za šest týdnů vyvrcholí v Kansas City. Jasně, mám na mysli letošní NFL Draft. Debaty o něm před nedávnem oživil megatrade #1 overall picku Chicaga Bears, za který od Caroliny Panthers získali po dvou výběrech v prvních dvou kolech a konečně taky pořádný terč pro Justina Fieldse, jimž se jistě stane wide receiver DJ Moore. Naši Seahawks mají stále v držení luxusní výběry #5 a #20 v prvním kole O některých mladících se v souvislosti s jejich možným výběrem samozřejmě mluví častěji než o jiných, avšak na nějaké bližší Mock Drafty a odhady scénářů je ještě stále brzy. O některých věcech je však jasno už teď, a to je třeba skutečnost, že kolem defensive tackla Jalena Cartera se stále objevují nové nepříjemnosti, které na něj vrhají stín, a to nejen jako na hráče, ale stejně tak i jako na člověka. Poté, co byl zapleten do dopravní nehody, při níž zemřeli dva lidé, jeho Draft potenciál poklesl již podruhé. Tentokrát za to může Pro Day na jeho domovské University of Georgia, kde se objevil o čtyři kila těžší než na NFL Scouting Combine o měsíc dříve, skrz fyzičku údajně nedokončil workouts, o které se trenéři a skauti NFL týmů značně zajímají, a také nemluvil s médii. Někteří jej nazývají generačním talentem a tvrdí, že je Carter nepochopen díky tomu, že toho moc nenamluví a že dělá věci po svém, zatímco opačné spektrum analytiků maluje černé bust scénáře, v nichž vzpomínají třeba 15 let starý případ quarterbacka JaMarcuse Russella – #1 overall picku Draftu 2007. Každopádně vývoj našeho pohledu na celou tuto věc se postupně proměnil z “To je bez šance, Carter se na #5 pick určitě nepropadne.” přes “Stojí za to jej vzít jako #5 overall?” až po “Týjo, možná dostaneme šanci si jej vzít #20 pickem…” 

 Velké fotbalové věci se však dějí také mimo NFL… Po covidem způsobeném přerušení premiérového ročníku XFL se nyní, o tři roky později, rozjíždí historicky druhá sezóna nové fotbalové ligy pod Rockyho vedením. A nutno uznat, že se rozjíždí poměrně slušně, neboť jeden ze zápasů na stadionu v St. Louis sledovalo přes 38 tisíc diváků, což jsou pro představu asi dvě třetiny průměrné návštěvnosti utkání Washingtonu Commanders, který v tomto směru zaujímá poslední místo v NFL. Interesting… Pro PNW fans je jistě dobrou zprávou, že Seattle Sea Dragons, tým hrající své domácí zápasy na Lumen Field, otočil nepříznivý record z 0-2 na 3-2 a po polovině základní části je tak na dobré cestě k teoretické účasti v playoff. Poslední z oněch tří výher byla dokonce proti Houstonu Roughnecks, který byl do té doby jediným týmem, jenž se v součtu let 2020 a 2023 mohl chlubit dokonalým recordem 9-0. Sea Dragons vede ex-Seahawk wide receiver Josh Gordon, jenž aktuálně vede ligu v receiving yards i receiving touchdowns a zároveň se stal prvním hráčem XFL ever, který zaznamenal 100-yd receiving game. Pokud si trochu toho offseason fotbalu chcete dopřát, doporučuji se již tuto sobotu podívat na souboj Seattlu v Orlandu, který začíná ve velmi příjemných 18 hodin našeho času.

 Na závěr připomenu blížící se výročí demolice Kingdome, od níž tuto neděli uplyne již 23 let. Krytý stadion, v němž v letech 1976-1999 nastupovali k domácím utkáním nejen naši Seahawks, ale svůj domov zde měli také baseballoví Mariners, basketbaloví SuperSonics a socceroví Sounders, byl jen jediný den před čtyřiadvacátým výročím své vlastní existence zničen. Dodnes je tento počin zapsán v Guinnessově knize rekordů jako objemově největší budova na světě, která kdy byla výbušninami poslána k zemi. Kingdome byl prvním stadionem dómového typu, který byl v USA zdemolován a na jeho místě následovala stavba Lumen Field, kam se Seahawks nastěhovali v sezóně 2002. Na níže přiložené fotce můžete vidět až surrealistický výjev centra Seattlu z oné březnové neděle roku 2000 a ZDE se můžete podívat na záznam oné události. 

 Co říkáte na odchody hráčů známých, příchody hráčů neznámých a celkově na události posledních dvou, na události velmi bohatých týdnů? Jones, Reed, Harris, Jefferson, Lock, Love, Neal, Rhattigan, Penny, Homer, Barton, Burr-Kirven, Bush, Brown, Jackson, Haynes, Ott… To všechno jsou jména borců, kteří přišli, odešli nebo nějakým jiným způsobem figurují v tomto článku. Z koho máte radost a informace o kom vás naopak vůbec nepotěšily? Pokud máte na srdci cokoliv nejen k některému z výše uvedených hráčů, neváhejte se o to podělit s ostatními 12s v komentářích, protože kdo jiný dá naší team office zpětnou vazbu, když ne my – fans? Všem těm, kteří tento free agency souhrn dočetli až sem, mnohokrát děkuji za čas, který jste tomuto modrozelenému zpravodajství věnovali. Pojďte to pod článkem zas pořádně vyhajpovat!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *