Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2021,  Zápasy

WEEK 15 PREVIEW – SEATTLE SEAHAWKS (5-8) @ LOS ANGELES RAMS (9-4)

 Čeká nás matchup jednoho z nejlepších proti jednomu z nejhorších týmů letošní NFL. Ti bystřejší z vás si jistě všimli různých obměn slov “jeden z”, takže už moc dobře víte, že se nejedná o zápas lídrů celé NFC Arizony Cardinals proti každoročně marnému týmu z Detroitu, nýbrž o NFC West derby mezi Rams z města andělů a našimi milovanými Seahawks, jež se koná o dvě a půl hodiny později. Avšak pozor na unáhlené závěry! Do zápasu sice vstupujeme jako výrazní outsideři, ale v prosinci jsme 2-0 a když už jsme dlouhodobě zvyklí zachraňovat zápasy až po závěrečném two-minute warning, proč bychom si letos neměli ukázat, jak se dá na poslední chvíli otočit celá projetá sezóna a jak ji proměnit v pohádkovou cestu do playoff? Bude vůbec tento ročník mít šanci vydat se směrem oné zmiňované pohádky, a nebo se z toho stane krvavý horor sotva vhodný pro kategorii 18+? Tak o tom prakticky rozhodne už tento zápas, ve kterém se Seahawks premiérově představí na nejdražším, nejmodernějším a nejsofistikovaněji postaveném stadionu všech dob, o němž mimochodem pojednává velice zajímavý a poučný dokument s mírně zavádějícím názvem “Největší stadion na světě”, jehož shlédnutí vřele doporučuji.

 Co bude rozhodovat na hřišti? Bude toho víc. Zaprvé to bude nefotbalová věc, která ovšem již téměř dva roky znepříjemňuje život nám všem. National Football League nevyjímaje… V minulém týdnu jsme se v rámci celé ligy dočkali historicky největšího počtu zachycených případů covidu, přičemž právě Rams jsou jedním z nejvíce takto postižených týmů. Na COVID reserve listu mají aktuálně (psáno ve čtvrtek večer) neuvěřitelných 16 hráčů a není tak zcela jasné, kdo z nich vlastně bude moct do zápasu vůbec zasáhnout. Mezi těmito hráči najdeme také borce jakými jsou wide receiver Odell Beckham Jr. nebo safety Jordan Fuller, jejichž absence by byla bezesporu ztrátou pro LA. Na druhou stranu Seahawks jsou jedním z pouhé čtveřice týmů, který letos žádný koronavirový případ nezaznamenal a jsme dokonce jediným týmem NFL bez pozitivního případu od samého začátku pandemie. Tohle rozhodně může hrát roli!

 Zadruhé bude otázkou, který z běhových úroků na tom bude lépe. Jak jistě všichni víme, Rashaad Penny zaznamenal v zápase proti Texans nejlepší čísla své dosavadní, zraněními silně poznamenané kariéry. Dokáže se vyhecovat k dalšímu životnímu výkonu a třeba tak zabojovat o prodloužení smlouvy, která mu po sezóně vyprší? A co duo running backs Darrell Henderson a Sony Michel na straně Rams? Oba totiž na hřišti dostávají zhruba srovnatelný počet příležitostí a Rams tak mohou těžit z faktu, že na této pozici nemají v rosteru ani zdaleka takovou nouzi jako my. Jisté je, že na obou stranách budou silně proti vylepšování jejich čísel běhové obrany. Co se yards per carry týče, tedy povolených yardů na jeden běh, jsou Seahawks s 3.8 YPC na druhém místě a Rams pak s 3.9 YPC na děleném třetím místě celé ligy. Vyjde z utkání vítězně v minulém týdnu bravurně hrající Al Woods nebo to bude trojnásobný Defensive Player of the Year a šestinásobný All-Pro defensive tackle Aaron Donald, který byl mimochodem tím, kdo na začátku října zpřetrhal šlachy v prstu DangeRusse? Může se ve schopnosti pohybovat s míčem po zemi lámat pomyslný chleba? Já myslím, že je to dost pravděpodobné.

 Třetí key matchup, aneb jak se v Americe říká “last but not least”, bude podle mě to, která z wide receiver units se se zítřejším divizním zápasem dokáže poprat lépe. Na straně jedné se o to bude snažit Tyler Lockett, jehož 1 023 receiving yards jej řadí na osmé místo letošních tabulek a DK Metcalf, kterému se sice letos nedostává tolik pozornosti, avšak s 8 receiving TDs se v letošní sezóně dělí o páté místo v NFL. Na straně domácích je to pak solidně hrající dvojice Van Jefferson a Robert Woods, která se společným kontem 1 235 yards a 10 TDs střeží záda tomu nejlepšímu z nejlepších. Cooper Kupp je letos bez jakýchkoliv pochybností wide receiver číslo jedna celé NFL. Aby taky ne, když jeho 113 receptions pro 1 489 receiving yards a 12 zachycených TDs jsou nejlepší čísla v lize. Ano, je to tak. V každé z oněch kategorií letos vévodí ligovým tabulkám a je tak na cestě k takzvané “triple crown”. Logicky se tak nabízí otázka, zda se Kupp jako první receiver v novodobé historii NFL nemůže stát rovnou MVP. Nejen vzhledem k historickým tabulkám je to spíše nepravděpodobné, nežli pravděpodobné, ale že má k zisku ceny pro nejužitečnějšího hráče sezóny 2021 při nejmenším dobře nakročeno, je bez debat.

 Souboj nejmladšího a nejstaršího head coache NFL v podobě pětatřicetiletý Sean McVay versus sedmdesátiletý Pete Carroll (viz foto) začíná na supermoderním SoFi Stadium již zítra pět minut před půl jedenáctou. Tak si jej rozhodně nenech ujít, aby se Ti pak ráno po tvářích nevalily slzy jak hrachy, že jsi tu parádu zase zmeškal/a… Do komentářů klasicky přispěj svým pohledem na věc. Můžeme zítra překvapit? Kdo bude mužem zápasu? Vidíš jiný klíčový matchup, který se do mého preview nevlezl? Jen si pusť pusu, teda prsty, na špacír!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *