Archiv,  Novinky,  Preview,  Regular Season,  Sezóna 2020,  Zápasy

PREVIEW – WEEK 17: SEATTLE SEAHAWKS (11-4) at SAN FRANCISCO 49ERS (6-9)

 Je tady sedmnáctý hrací týden a v něm také šestnáctý zápas každého týmu, což od roku 1989 pro celý svět NFL znamená konec základní části. Šestnáct zápasů během regular season hraje každý tým již od roku 1978. O 11 let později pak NFL přidala také bye week a sezóna se tak prodloužila na sedmnáct týdnů. To ale s příštím rokem končí. NFL rozhodla o prodloužení regular season na sedmnáct zápasů během osmnácti týdnů, což musí každého fandu zákonitě potěšit, jelikož to jednoduše znamená týden fotbalu navíc. Nadcházející souboj proti divizním 49ers je tedy možná na hodně dlouhou dobu posledním zápasem sedmnáctého hracího týdne, kterým naši Seahawks ukončují základní část sezóny a NFL velmi dobře věděla, proč tuto West Coast Rivalry Game naplánovat až na leden. V loňském roce se totiž Jacob Hollister až 12 vteřin před koncem posledního utkání regular season právě proti San Franciscu o pár centimetrů nedostal s míčem přes goal line (na fotce) a až tím se definitivně rozhodlo o tom, že 49ers ovládli NFC West, zajistili si first-round bye a výhodu domácího prostředí, zatímco naši Seahawks museli cestovat do Philly k NFC Wild Card Game. Do zítřejšího střetnutí však budou oba týmy vstupovat za zcela rozdílné situace. Seattle má po tříleté pauze již s předstihem zajištěn divizní titul, rovněž i výhodu domácího prostředí pro postseason a nyní už bojuje jen o volno v prvním týdnu, kterého je ale letos dvojnásob tak těžké dosáhnout, jelikož se z něj nově mohou radovat pouze vítězové každé konference. San Francisco již naopak ztratilo jakékoliv naděje na to, že by se jim snad mohlo podařit zopakovat loňskou sezónu a dostat se až do Super Bowlu. Tentokrát se tým, který zítra už bude hrát jen o čest, musel popasovat s neuvěřitelným množstvím zraněných hráčů, a to včetně tahounů jako quarterback Jimmy Garoppolo a tight end George Kittle. Místo Jimmyho G zítra jako starter nastoupí C.J. Beathard, jenž má v kariéře record 2-9 a za poslední dva roky se bude jednat teprve o jeho druhý start. V tom prvním, ve kterém před týdnem dovedl svůj tým k výhře 20-12, naházel 182 yards a 3 TDs. Naopak Kittle, který se před týdnem po dvouměsíční absenci blýskl čtyřmi zachycenými přihrávkami pro 92 yardů, by měl nastoupit. Vzhledem k tomu, že rookie Brandon Aiyuk – s 748 receiving yards a 7 total touchdowns statisticky nejlepší receiver, jímž soupiska San Francisca letos disponuje – má zranění kotníku a v zítřejším utkání jej neuvidíme, dá se snadno předpokládat, že právě tight end George Kittle by měl být hlavní a nejvýraznější útočnou zbraní Niners. Problémem bude také absence kickera Robbieho Goulda. Ten onemocněl covidem a případné kopy na ypsilonko výjimečně obstará punter Mitchell Wishnowsky.

 Jak jsem již psal, divizní vítězství máme v kapse. To však neznamená, že nebude o co hrát. S jistotou skončíme v NFC na prvním až třetím místě. O toto umístění se na dálku budeme přetahovat s Green Bay Packers a New Orleans Saints. Jaké jsou tedy playoff scénáře? Ke druhému místu potřebujeme zítra zvítězit a rovněž doufat, že buď Packers proti Bears nebo Saints proti Panthers prohrají. Pokud bychom chtěli pomýšlet na konferenční výhru a tím pádem volný příští týden, kromě naší výhry musí zvítězit jak Bears, tak také Panthers. Pokud však Packers i Saints zvítězí, ani naše případná výhra proti 49ers by nic nezměnila na našem třetím místě v NFC. Pokud se výhra nás, Bears a Panthers konat nebude, našimi soupeři v případné NFC Wild Card Game bude někdo ze čtveřice Los Angeles Rams, Arizona Cardinals, Tampa Bay Buccaneers a Chicago Bears. Jistě nejen za sebe můžu říct, že narazit na Bucs a konečně v playoff oplatit Bradymu ten velmi hořký konec Super Bowlu XLIX, by bylo k nezaplacení. No, ať už tak či onak, hlavně ten nadcházející zápas přežít ve zdraví, abychom do playoff šli v plné síle a nemuseli zas z důchodu tahat nějakého hrdinu…

 Zítřejší utkání se skrze protikoronavirová opatření v okrese Santa Clara, v němž San Francisco běžně působí, výjimečně odehraje na domovském stadionu Arizony Cardinals v Glendale. Jak bude souboj s tímto rivalem vypadat? Kdo bude hráčem, o kterém se bude v pondělí mluvit? Bude to jméno vychvalované či proklínané? Překoná DK Seahawks franchise record již svým prvním catchem dne? Ukáže DangeRuss, že má na playoff svou MVP formu ze začátku sezóny zpět? Bude to snad opět obrana, která bude utkání dominovat? No a hlavně… Skončíme třetí, druzí a nebo proměníme 7% pravděpodobnost ve first-round bye a ovládneme National Football Conference? Poslední zápas základní části sezóny NFL s pořadovým číslem 101 začíná již zítra ve 22:25. Takže obléct dresy, které vám všem nadělil Ježíšek a pořádně fandit! Jinak nás všechny stihne vyšší trest, 2021 bude taky rok plný korony a osobně se na Lumen Field nikdy nepodíváme.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *